Lustro

Lustro

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Lustro-poradnik Westwing

„Lustereczko, powiedz przecie...” – lustra od wieków były uważane za przedmioty o wielkiej mocy. Wierzono między innymi, że można w nich zobaczyć przyszłość. Współcześnie, choć przyzwyczailiśmy się do wszechobecności luster, nadal niepokoi nas pęknięte zwierciadło. Lustro jest jednak niezbędne w każdym domu i trudno jest wyobrazić sobie życie bez jego pomocy.

Nawet w największym porannym pośpiechu każdy znajdzie chwilę, aby spojrzeć w lustro. Jest ono koniecznym elementem wyposażenia współczesnego mieszkania – bez niego kobieta nie może się pomalować, a mężczyzna się nie ogoli. Trudno też dobrać strój, nie sprawdzając swojego wyglądu w lustrze. Jednocześnie lustra stanowią uniwersalny element dekoracji wnętrza, który doskonale pasuje zarówno do łazienki, jak i wąskiego przedpokoju albo przestronnego salonu.

lustro okrągłe

Historia magicznego zwierciadła

Historia luster sięga prawdopodobnie zarania ludzkości – można przypuszczać, że już przodkowie Homo sapiens umieli rozpoznać swoje odbicie. Prawdopodobnie po raz pierwszy ujrzeli je na powierzchni wody. Lustrzanemu odbiciu bardzo długo towarzyszył lęk, że jest ono nierozerwalnie związane z osobą, którą przedstawia. Stąd pochodzi przesąd, że stłuczenie lustra przynosi pecha – wiele ludów wierzyło bowiem, że zniszczenie wizerunku jakiejś osoby przysporzy jej nieszczęścia.

Produkcja luster rozpoczęła się w czasach starożytnych. Wykonywano je wtedy z polerowanego metalu – przede wszystkim z miedzi lub srebra. Lustra były wtedy traktowane jako dobra luksusowe i bardzo bogato je zdobiono. Nawet po wynalezieniu lustra szklanego bardzo długo korzystano jeszcze z luster metalowych. Dopiero w czasach renesansu zaczęły upowszechniać się lustra szklane – najsłynniejsze produkowane w tym okresie lustra pochodziły z Wenecji i były wykonywane przy użyciu rtęci.

lustro owalne

Gra luster i świateł

O tym, że lustra przez długie wieki pozostawały symbolem dobrobytu, świadczyć może słynna Galeria Zwierciadlana w Wersalu. Jest to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie pałacu Ludwika XIV, a jednocześnie najsłynniejszy przykład zastosowania luster w dekoracji wnętrz. Sala zawdzięcza swoją nazwę siedemnastu łukom lustrzanym, którym odpowiada siedemnaście okien wychodzących na dziedziniec pałacu. Gra światła odbijającego się w tafli ogromnych zwierciadeł tworzy atmosferę nieziemskiego przepychu i dostojeństwa, odpowiednią do sali audiencyjnej Króla Słońce.

Ustawienie lustra naprzeciwko źródła światła jest do dziś jednym z podstawowych trików przydatnych podczas aranżacji wnętrz. Sprawdza się nie tylko w Galerii Zwierciadlanej – jest to doskonałe rozwiązanie również do małych i ciemnych pomieszczeń. Można w ten sposób rozjaśnić i optycznie powiększyć każde wnętrze. A odbite refleksy stworzą prawie czarodziejską atmosferę.

lustro w kształcie serca

Lustra, lusterka i zwierciadła we współczesnym domu

Lustro pasuje do niemal każdego pomieszczenia. Oto kilka zastosowań luster w różnych pomieszczeniach:

Łazienka – trudno wyobrazić ją sobie bez lustra nad umywalką. Przydatne może okazać się również mniejsze lusterko powiększające do makijażu i do golenia. W małej łazience dobrym rozwiązaniem będzie z kolei zamontowanie lustrzanej tafli sięgającej od sufitu do podłogi – sprawi ona, że wnętrze będzie wydawało się znacznie większe. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju lustro trafi do łazienki, dobrze jest zdecydować się na takie pokryte specjalną, nieparującą powłoką.

Przedpokój – lustro odgrywa w nim bardzo ważną rolę. Pozwala na ostatnie poprawki w stroju przed wyjściem z domu i optycznie powiększa wąski korytarz. Dlatego powinno być duże, tak żeby móc zobaczyć w nim całą sylwetkę.

Salon – to idealne miejsce na wyeksponowanie pięknego dekoracyjnego lustra. Owalne lustro w eleganckiej ramie doskonale zaprezentuje się nad kredensem lub konsolą. Przed nim można postawić wazon pełen kwiatów lub świecznik. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie lustra w roli podstawki na stół – na okrągłej tafli można postawić na przykład dekoracyjną misę z owocami.

Sypialnia – meblem, który trudno wyobrazić sobie bez lustra, jest oczywiście toaletka. Toaletka w stylu vintage nada sypialni niepowtarzalny charakter. Nie musi to być jednak mebel staromodny – do nowoczesnego wnętrza doskonale będzie pasowała toaletka wyposażona w lustro z oświetleniem LED.

„Któż jest najpiękniejszy w świecie?” – lustro nie odpowie nam na to pytanie, podobnie jak nie pozwoli nam odkryć przyszłości. Jednak to dzięki niemu zarówno my sami, jak i otaczające nas wnętrza mogą stać się piękniejsze – czy to już nie wystarczająco dużo magii?