Łyżka stołowa

Łyżka stołowa

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Łyżka stołowa-poradnik Westwing

W cennych zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie znajduje się licząca ponad dziewięćset sztuk kolekcja łyżek z całego świata. Ponad sześćset z nich pochodzi z terenów pozaeuropejskich. Najpiękniejszą zaś łyżkę stołową, kryją zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie. Drogocenny drobiazg należał niegdyś do Diany de Poitiers, ulubionej faworyty króla Francji Henryka II. Słynna łyżka została misternie wykonana ze szlachetnego kryształu górskiego, a jej srebrne okucie łączące czerpak i smukły trzonek, ozdobiono fantazyjnym maszkaronem.

Łyżka stołowa była niegdyś najbardziej dekoracyjnym ze wszystkich sztućców. Od wieków na srebrnych trzonkach łyżek pojawiały się daty, herby, inicjały właścicieli, a nawet przysłowia oraz moralizatorskie sekwencje. Bywało, że umieszczano na nich również napisy przestrzegające przed kradzieżą. Współcześni designerzy zdecydowanie uprościli wzornictwo tych stołowych akcesoriów. Mimo tego jednak, łyżka stołowa pozostaje elementem nakrycia stołowego, którego nie może zabraknąć na żadnej wystawnej uczcie.

Na początku była łyżka…

Łyżka stołowa to przedmiot, którego historia pozostaje niejasna. Nie jest pewne kto i kiedy ją wynalazł. Pierwsza łyżka stołowa to najpewniej własna dłoń człowieka. Około 1500 roku p. n. e. pojawiła się łyżka drewniana. Była prosta w wykonaniu, toteż chłopi w wielu krajach używali jej jeszcze w XIX stuleciu. W średniowieczu, kiedy zupy prawie zniknęły z jadłospisów, łyżka stołowa stała się elementem nieco zapomnianym. Trzeba było kolejnych trzystu lat, aby wróciła do łask i nabrała ostatecznych kształtów. W XVIII wieku łyżka stołowa brylowała na każdym stole. Pojawiła się także mała łyżeczka , której używano do słodzenia herbaty, a kolejno kawy.

Łyżka stołowa w praktyce

We współczesnej kuchni łyżka stołowa służy nie tylko do jedzenia. Akcesoria te są jednymi ze zwyczajowych jednostek objętości. Mierząc produkty sypkie stosuje się zazwyczaj takie określenia, jak “płaska łyżka stołowa” lub ”czubata”. Podobnie w domowej aptece, łyżka stołowa jest doskonałą jednostką do odmierzania lekarstw. Jedna płaska łyżka stołowa to około piętnastu mililitrów lub dziesięciu gram. To niepozorne akcesorium jest zatem niezwykle praktycznym elementem zastawy stołowej. O łyżki warto dbać, aby mogły służyć przez długie lata. Czyszcząc je, nie należy stosować ostrych gąbek z wełny stalowej i unikać ocierania ich powierzchni o noże lub widelce.

Łyżka stołowa czyli piękno w codzienności

Szykowny wygląd, piękno, trwałość – to tylko kilka z cech jakimi może pochwalić się dziś łyżka stołowa. Ta surowa o prostych, geometrycznych kształtach, doskonale dopasuje się do modnych, industrialnych aranżacji . Dekoracyjne sztućce inkrustowane masą perłową, kością słoniową lub drewnem, będą natomiast nie lada gratką dla wnętrz w stylu kolonialnym. Trend prowansalski i angielski z pewnością pokochają subtelne srebrne łyżki ozdobione kwiatowymi ornamentami. Dekoracyjna chochla do zup lub subtelna łyżeczka do sosów to elementy zastawy stołowej, które również są niezbędne!

Elegancka łyżka stołowa znajduje zastosowanie zarówno w życiu codziennym, jak i przy okazji ekskluzywnych przyjęć oraz bankietów. Sedno aranżacji  tkwi w jej szczegółach, zatem warto pamiętać, że stylowa zastawa, lśniące szklanki oraz inne dobrane dodatki to świetna uczta dla oka, a także… dla podniebienia.