8 sposobów na minimalizm
Elementarny, prosty i czysty: minimalizm łączy elegancję z wygodą i unika wszelkich dodatków. Oto osiem zasad, dzięki którym urządzisz stylowy i oryginalny dom w stylu minimalistycznym.

Filozofia minimalizmu
Łatwiej jest luksusowo urządzić pokój przez usunięcie z niego mebli niż przez ich wstawienie
– twierdził Francis Jourdain, znany francuski projektant wnętrz. Minimalizm narodził się w latach 60., kiedy intensywnie poszukiwano mocnych i pragmatycznych rozwiązań wnętrzarskich. W minimalizmie pozostawiamy tylko to, co niezbędne, pozbywając się dodatków i dekoracji. W ten sposób uwalniamy przestrzeń i nadajemy światłu kluczowe znaczenie.

Minimalizm i kolory
W minimalizmie nawet kolory są ograniczone do niebędnego minimum. Królują biel, czerń i szarość. W tym nieco ascetycznym otoczeniu zawsze znajdzie się jednak miejsce na barwny akcent. Czerwone poduszki lub zasłony mogą stanowić doskonałą przeciwwagę dla dominujących kolorów. Z kolei wszechstronna szarość i jej niezliczone odcienie będą pasować do wnętrz w każdym stylu.

Minimalizm i tekstylia
Gładkie i proste tekstylia to obowiązkowe elementy w minimalistycznych wnętrzach. Bogactwo tekstur i form kojarzy się bardziej z wnętrzami w stylu klasycznym, ale stylowy minimalizm nie boi się odważniejszych akcentów. Najważniejsza i tak jest wygoda!

Minimalistyczne oświetlenie
Minimalizm to także naturalne światło, wzmocnione jasnymi kolorami i odbite od gładkich powierzchni. Aby jak najdłużej cieszyć się światłem słonecznym, warto zrezygnować z zasłon lub firan. Ważne jest także sztuczne oświetlenie, zwłaszcza to prawie niewidoczne, na przykład podtynkowe źródła światła nad stołem lub komodą lub światło LED podkreślające linie minimalistycznych mebli.

Przechowywanie
W minimalistycznych wnętrzach każda rzecz powinna mieć swoje miejsce. Niezwykle ważne dla tego stylu jest odczucie przestronności i porządku. Wybieraj meble o prostych kształtach, zwłaszcza tych, które pozwolą dobrze zorganizować przestrzeń. Doskonale sprawdzą się szafy, zamykane regały, szafki kuchenne zamiast półek i łóżka ze schowkami. W minimalistycznych wnętrzach warto ograniczyć liczbę szuflad oraz zrezygnować z bufetów i stojaków.

Materiały w wersji minimal
Lakierowane drewno, szkło i metal to materiały najczęściej wykorzystywane w minimalistycznych wnętrzach. Meble wypoczynkowe mogą być skórzane, a stoliki i stoły – szklane. Minimalistyczne meble pięknie zaprezentują się na żywicznej lub betonowej podłodze.
Styl minimalistyczny, styl industrialny…
Minimalizm jest bardzo charakterystyczny, ale lubi mieszać się z innymi stylami, a zwłaszcza ze stylem industrialnym. Styl industrialny zyskuje ostatnio dużą popularność i czerpie garściami z minimalizmu. Urządzając wnętrze z przemysłowym zacięciem musimy zwracać uwagę na jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni, podobnie jak w stylu minimalistycznym. Metalowe ramy okienne, szklane dodatki i skórzane meble wypoczynkowe – oba style wiele łączy, dlatego warto zastanowić się, czy wolimy nowoczesność, czy odwołania do przeszłości.
Minimalistycznie i luksusowo
Nawet meble o najprostszych formach mogą wyglądać szykownie. Złote lub miedziane elementy dodadzą wnętrzu ekskluzywnego uroku. Wydawałoby się, że prostota i glamour dzielą lata świetlne, ale tak naprawdę wszystko zależy od proporcji. Powodzenia!
Zdjęcia: Living4Media