8 sposobów na minimalizm

Elementarny, prosty i czysty: minimalizm łączy elegancję z wygodą i unika wszelkich dodatków. Oto osiem zasad, dzięki którym urządzisz stylowy i oryginalny dom w stylu minimalistycznym.

minmalizm w domu biało-czarny

Filozofia minimalizmu

Łatwiej jest luksusowo urządzić pokój przez usunięcie z niego mebli niż przez ich wstawienie

– twierdził Francis Jourdain, znany francuski projektant wnętrz. Minimalizm narodził się w latach 60., kiedy intensywnie poszukiwano mocnych i pragmatycznych rozwiązań wnętrzarskich. W minimalizmie pozostawiamy tylko to, co niezbędne, pozbywając się dodatków i dekoracji. W ten sposób uwalniamy przestrzeń i nadajemy światłu kluczowe znaczenie.

schody we wnętrzu minimalistycznym

Minimalizm i kolory

W minimalizmie nawet kolory są ograniczone do niebędnego minimum. Królują biel, czerń i szarość. W tym nieco ascetycznym otoczeniu zawsze znajdzie się jednak miejsce na barwny akcent. Czerwone poduszki lub zasłony mogą stanowić doskonałą przeciwwagę dla dominujących kolorów. Z kolei wszechstronna szarość i jej niezliczone odcienie będą pasować do wnętrz w każdym stylu.

minimalizm, konsola

Minimalizm i tekstylia

Gładkie i proste tekstylia to obowiązkowe elementy w minimalistycznych wnętrzach. Bogactwo tekstur i form kojarzy się bardziej z wnętrzami w stylu klasycznym, ale stylowy minimalizm nie boi się odważniejszych akcentów. Najważniejsza i tak jest wygoda!

sypialnia minimalistyczna

Minimalistyczne oświetlenie

Minimalizm to także naturalne światło, wzmocnione jasnymi kolorami i odbite od gładkich powierzchni. Aby jak najdłużej cieszyć się światłem słonecznym, warto zrezygnować z zasłon lub firan. Ważne jest także sztuczne oświetlenie, zwłaszcza to prawie niewidoczne, na przykład podtynkowe źródła światła nad stołem lub komodą lub światło LED podkreślające linie minimalistycznych mebli.

minimalistyczna jadalnia

Przechowywanie

W minimalistycznych wnętrzach każda rzecz powinna mieć swoje miejsce. Niezwykle ważne dla tego stylu jest odczucie przestronności i porządku. Wybieraj meble o prostych kształtach, zwłaszcza tych, które pozwolą dobrze zorganizować przestrzeń. Doskonale sprawdzą się szafy, zamykane regały, szafki kuchenne zamiast półek i łóżka ze schowkami. W minimalistycznych wnętrzach warto ograniczyć liczbę szuflad oraz  zrezygnować z  bufetów i stojaków.

westwing-minimalizm 6

 

Materiały w wersji minimal

Lakierowane drewno, szkło i metal to materiały najczęściej wykorzystywane w minimalistycznych wnętrzach. Meble wypoczynkowe mogą być skórzane, a stoliki i stoły – szklane. Minimalistyczne meble pięknie zaprezentują się na żywicznej lub betonowej podłodze.

Styl minimalistyczny, styl industrialny…

Minimalizm jest bardzo charakterystyczny, ale lubi mieszać się z innymi stylami, a zwłaszcza ze stylem industrialnym. Styl industrialny zyskuje ostatnio dużą popularność i czerpie garściami z minimalizmu. Urządzając wnętrze z przemysłowym zacięciem musimy zwracać uwagę na jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni, podobnie jak w stylu minimalistycznym. Metalowe ramy okienne, szklane dodatki i skórzane meble wypoczynkowe – oba style wiele łączy, dlatego warto zastanowić się, czy wolimy nowoczesność, czy odwołania do przeszłości.

Minimalistycznie i luksusowo

Nawet meble o najprostszych formach mogą wyglądać szykownie. Złote lub miedziane elementy dodadzą wnętrzu ekskluzywnego uroku. Wydawałoby się, że prostota i glamour dzielą lata świetlne, ale tak naprawdę wszystko zależy od proporcji. Powodzenia!

Zdjęcia: Living4Media

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline