Allude – luksus tkwi w naturze

Cudownie miękki, ciepły i lekki kaszmir działa na wszystkie zmysły, a dodatkowo idealnie chroni przed zimnem. Może ozdobić nie tylko naszą stylizację, ale również aranżację. Poznaj wszystkie zalety kaszmiru – synonimu luksusu.

Jest to miłość od pierwszego wejrzenia. Każdy, kto choć raz dotknął kaszmiru pozostanie pod jego urokiem do końca życia. Nieważne czy wybierze poszewkę na poduszkę, koc, sweter czy szal – kaszmir zachwyca pod każdą postacią i przez długi czas pozostają piękne. O kolekcji poduszek, kocy i termoforów, które można kupić wyłącznie u nas, opowiada Andrea Karg, dyrektor kreatywna Allude.

1 (1)

Czym jest kaszmir?

Kaszmir to wełna z kóz kaszmirskich, które żyją 5 tysięcy metrów npm. w górach Mongolii i w Himalajach. To właśnie dzięki ostremu klimatowi, gdzie słupek rtęci na termometrze rzadko wznosi się ponad poziom minus 30 stopni Celsjusza, wełna kóz zawdzięcza nadzwyczajną delikatność. Zwierzęta, które muszą się zmagać nie tylko z ekstremalnym zimnem, ale i z drastycznymi wahaniami temperatur w ciągu roku i w ciągu doby zostały doskonale przygotowane do ochrony przed zimnem. Natura wyposażyła je w nieprawdopodobnie cienkie i gęste runo. Na tym polega właśnie tajemnica wyjątkowej puszystości kaszmirowego materiału.

Na czym polega wyższość kaszmiru nad innymi rodzajami wełny?

Wełnę kóz kaszmirskich nie uzyskuje się w wyniku strzyżenia zwierząt, (tak jak np. wełnę owiec), ale w wyniku czesania. Najcenniejsze runo to to, które znajdują się pod brzuchem kozy. Jego pozyskiwanie jest procesem wyjątkowo czasochłonnym. Zwierzęta czesze się ręcznie, a następnie oddziela włosie zewnętrzne od puchowego. Kaszmir to czysty puch, który jest wykorzystywany do produkcji luksusowych wyrobów.

2 (1)

Dlaczego kaszmir jest tak drogi?

Z jednej kozy można uzyskać około 100 gramów surowca, podczas, gdy na damski sweter potrzebujemy ok. 300 g. Na jeden sweter potrzebujemy zatem runa co najmniej z dwóch, a najczęściej z pięciu kóz.

Na czym polega obróbka kaszmiru?

Wyczesaniee runa to dopiero wstępna faza produkcji. Potem trzeba je oczyścić, usunąć zanieczyszczenia, ponownie wyczesać i dopiero poddać fazie przetwarzania na przędzę.

Jak wygląda surowy, nieprzetworzony kaszmir?

Przed oczyszczeniem i uszlachetnieniem runo kóz mało przypomina najbardziej luksusowe włókno świata. Surowy kaszmir jest bardzo szorstki i twardy. Dopiero po oczyszczeniu przeobraża się w puch i zmienia kolor na dużo jaśniejszy.

3 (1)

Jakie są właściwości kaszmiru?

To materiał luksusowy, a przede wszystkim luksusowy. Jest też niezwykle miękki, delikatny, wygodny i ciepły.

Kaszmir kaszmirowi nierówny: jest wiele podróbek albo wyrobów, których producenci podają, że mamy do czynienia z kaszmirem, podczas gdy wyrób ma tylko domieszkę kaszmiru. Po czym można poznać dobry kaszmir?

Nie jest to proste. Oczywiście, o jakości tkaniny świadczą cena i metka. Dobry wyrób z kaszmiru nie może być tani. Jest to włókno luksusowe, wymaga “wiele zachodu” w pozyskaniu i produkcji. Ale o jakości surowca możemy przekonać się też w użytkowaniu. Dobry kaszmir to materiał niemal niezniszczalny. Nawet po kilku praniach zachowuje wszystkie swoje zalety.

Czy kaszmir można prać?

Zdecydowanie tak! Kontakt z wodą jest dla wełny procesem naturalnym. Kozy kaszmirskie, żyjące wysoko w górach, narażone na częsty kontakt ze śniegiem i deszczem. Opinia o tym, że wyroby z kaszmiru trzeba oddawać do pralni chemicznej jest mało uzasadniona. Produktów z tego materiału nie powinniśmy oddawać do czyszczenia. Optymalną metodą jest pranie w pralce, pod warunkiem, że mamy dobry program do wełny. To gwarancja, że zachowamy wszystkie zalety kaszmiru. Polecam też umieszczanie wyrobów z kaszmiru w specjalnym worku do prania albo po prostu w poszewce na poduszkę. To uchroni materiał przed zbyt intensywnym tarciem. Cykl do prania wełny nie naraża wyrobu na niepotrzebne wyciskanie czy wyżymanie. W ten sposób obchodzimy się z wełną w sposób bardzo delikatny i co ważne – sam cykl prania jest krótki.

4

Jak przechowywać wyroby z kaszmiru?

Jeśli akurat ich nie używamy, polecam przechowywać je w torbie ochronnej lub pokrowcu. Mogą to być worki, np. z tworzywa sztucznego.

Na czym polega różnica między kaszmirem a wełną owczą?

Kaszmir jest włóknem znacznie cieńszym i dlatego ma inną strukturę niż wełna owcza. Kaszmirowe swetry, są bardzo lekkie, a mimo to osiem razy cieplejsze od tych z owczej wełny.

Czy kaszmir można prasować?

Tak, ale z wyczuciem – nie bezpośrednio po tkaninie. Trzeba też wyłączyć funkcję parowania. Wyrób prasujemy żelazkiem ustawionym na niską temperaturę.

6 (1)

Jak radzić sobie ze zmechaceniami tkaniny?

Zmechacenia nie są wadą, lecz świadczą o jakości materiału. Są naturalnym procesem użytkowania wełny. Można je usunąć specjalną golarką do wełny albo grzebykiem. Przestrzegam natomiast przed używaniem nożyczek, żyletki, brzytwy, bo to grozi mechanicznym uszkodzeniem tkaniny i włókien, a nawet powstaniem dziur.

 

Komu poleca Pani ubrania z kaszmiru?

Każdej osobie, której zależy na ponadczasowym, luksusowym materiale. Pięknie się układa, jest miękki, lekki, a zarazem ciepły. Dodatkowo świetnie ukrywa wady figury!

5 (1)

Jest Pani nie tylko autorką kolekcji ubrań z kaszmiru, które pokazano w Paryżu, ale też twórczynią kolekcji tkanin dla domu. To chyba nie przypadek, że na surowiec wybrała Pani kaszmir?

Uważam, że zmysłowe materiały są ważne nie tylko w modzie, ale również we wnętrzach. Mój świat to nie tylko ubrania, ale również design. Zresztą moda i wnętrza wzajemnie się uzupełniają. Kaszmir w domu dodaje mu elegancji i ekskluzywności.

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline