Amerykańska śmietanka, czyli encyklopedia stylu „preppy”

„Wymarzone szkoły, do których chcę się dostać, to Oxford i Sorbona. Wyjściem awaryjnym jest Harvard.” – mówi główny bohater filmu „Rushmore” w reżyserii Wesa Andersona. Zapewne właśnie w tej chwili w jego głowie pojawia się obraz zaczytanych dziewczyn w kraciastych spódnicach, przystojnych chłopców grających w golfa i ich determinacji, żeby być przyszłą śmietanką Ameryki. Witajcie w świecie, w którym króluje styl preppy.

Historia stylu preppy wiąże się z najlepszymi amerykańskimi uniwersytetami, tworzącymi Ivy League. Elitarne uczelnie przyciągały wielu, ale tylko nieliczni mogli wejść w ich mury. Ci, którym się to udało, mieli mnóstwo sposobów, żeby zamanifestować swoją pozycję, począwszy od charakterystycznych strojów (tweedowe marynarki, mokasyny, koszulki z uczelnianymi symbolami), przez stowarzyszenia, do których warto należeć, po sporty, które trzeba uprawiać. Samo słowo preppy wypłynęło w 1970 r. w książce „Love story” Ericha Segala i określało głównego bohatera historii – dziedzica rodowej fortuny, studenta Harvardu, zapalonego sportowca. Bycie preppy stało się prawdziwie modne w 1980 roku po ukazaniu się innej książki – „Official Preppy Handbook” Lisy Birnbach. To, co z założenia miało być ironicznym opisem kultury dobrze urodzonych młodych Amerykanów, szybko przerodziło się w poradnik jak zostać preppy. Niepodważalnym królem tego stylu stał się Ralph Lauren. To właśnie on wprowadził na salony ubrania, które określono mianem sportowej elegancji. Niebieskie blezery, białe tenisówki, swetry w romby i kultowe koszulki z symbolem gracza polo. Moda na bycie preppy zaczęła zataczać coraz szersze kręgi.

Styl preppy we wnętrzach

Wyobraź sobie posiadłości, do których na wakacje wracają studenci najlepszych amerykańskich uczelni, by odpocząć, rozegrać rodzinną partię golfa lub wybrać się na konną przejażdżkę. To wnętrza, których wystrój sami będą powielać, gdy staną się już wziętymi prawnikami lub lekarzami i kupią własne mieszkanie. Aranżacja w stylu preppy musi być luksusowa, ale nie ekstrawagancka. Komfortowa i pokazująca przywiązanie do tradycji. Inspirowana sportami uprawianymi przez gospodarzy (w cenie szczególnie jest golf, jeździectwo i żeglarstwo, stąd akcenty marynistyczne), ale i stowarzyszeniami, do których należeli podczas studiów. Dlatego nie może w niej zabraknąć klubowych krzeseł, skórzanej sofy Chesterfield i oryginalnych, orientalnych dywanów. Siedziska mają obowiązkowo zdobić poduszki w biało-niebieskie paski albo wykończone jasną lamówką. Ważne są też dekoracje, które dobiera się według jednej reguły – powinny wyglądać tak, jakby były w Twojej rodzinie od dawna, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Preppy uwielbia monogramy. Można przystroić nimi ręczniki, pościel lub dekoracyjne poduszki. Zamiast obrazów z nurtu sztuki współczesnej zdecydowanie woli duże, oprawione w ramy portrety członków rodziny. Nie gardzi akcesoriami w stylu vintage; postarzana szafka lub dekoracyjna walizka to niezawodny sposób przywołania do wnętrza uroku dawnych lat. Kolorami kojarzonymi z preppy jest różowy i zielony, które idealnie pasują do typowego przedstawiciela stylu, sympatycznego i z nienagannymi manierami. Dokładnie takiego, jak ukochany przez Amerykanów John Fitzgerald Kennedy, zawsze stylowy w koszuli Oxford, z wąskim, wzorzystym krawatem.

Preppy wywodzi się z inspiracji światem amerykańskich elit – jasnym, wygodnym, luksusowym. To styl, w którym zarówno w modzie, jak i wystroju wnętrz króluje jakość. Dlatego stawiaj na najlepsze materiały: skórę, wełnę, drewno. Warto kupić jedną, droższą rzecz, która zawsze będzie dobrze się prezentować niż kilka tańszych, które nie przetrwają próby czasu. Oryginalna pikowana sofa, prawdziwy perski dywan, porcelanowa zastawa stołowa – takie przedmioty pozostaną z Tobą na długo. Klasyczną bazę dopełnij jasnymi kolorami, sportowymi inspiracjami i marynistycznymi dodatkami. W końcu najlepsza definicja stylu preppy to dystyngowany luz.

Autor: Karolina Ludwikowska

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline