Chinoiserie: nie tak Daleki Wschód

Chinoiserie pomaga odkryć czar Dalekiego Wschodu. Znana poetka, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, pisała kiedyś: Chcę jechać do chińskiej miłości, chcę jechać do chińskiej wiśni, najłatwiej tam i najprościej sen chiński mi się wyśni. Westwing będzie Twoim prywatnym szoferem w tej egzotycznej podróży przez uroki Wschodu!

westwing-chinoiserie-wstep

Pochodzenie Chinoiserie

Chinoiserie, z języka francuskiego chińszczyzna, od zawsze fascynowała Zachód. Chińskie przedmioty i meble upodobali sobie zwłaszcza Francuzi, którzy na własnym gruncie zaczęli naśladować styl chińskiej ceramiki i meblarstwa. Chinoiserie szybko stał się jednym z głównych elementów nurtu rokoko, który wywarł niebagatelny wpływ także w Holandii, Niemczech, Rosji i Anglii – i to nie tylko we wnętrzarstwie. W parkach wnoszono altany, pawilony i pagody w stylu chinoiserie. Sir William Chambers zaprojektował wspaniałą pagodę w londyńskim ogrodzie Kew, w monachijskim Englischer Garten wzniesiono 25-metrową chińską wieżę, a w Wilanowie i Jabłonnie – altany inspirowane Chinami. W Drottningholm w Szwecji i Carskim Siole w Rosji, na zamówienie carycy Katarzyny II, powstały nawet całe chińskie wioski.

westwing-chinoiserie-slon

Dziś fascynacja Chinami odżywa ze zdwojoną siłą. Odwiedź Daleki Wschód nie wychodząc z domu! Orientalne meble, lampiony czy stylowa porcelana będą wspaniałym uzupełnieniem wnętrz w różnych stylach: od nowoczesnych po eklektyczne.

westwing-chinoiserie-wazy

Bliski Daleki Wschód

Egzotyczne ptaki, bujna roślinność, krajobrazy Wschodu, postaci Chińczyków – Chinoiserie doda orientalnego blasku każdemu wnętrzu! Jeśli kochasz podróżować, charakterystyczne chińskie motywy dekoracyjne, zdobione latarenki i stylowe wyroby z laki (żywicy sumaka lakowego) pomogą Ci stworzyć wyjątkową i bardzo osobistą atmosferę, pełną tajemnic i magii. Niech Daleki Wschód w Twoim domu przybierze formę egzotycznych malowideł, wachlarzy i girland.

westwing-chinoiserie-styl-4

Chińskie zdobienia, zwłaszcza te wykonane laką, powinny znaleźć się także na meblach. Chińczycy lubią eksponować urodę drewna, zarówno farbowanego, jak i naturalnego. Wiąz, buk i sandałowiec to podstawa chińskiego meblarstwa. Wybierz sprzęty nawiązujące do stylu „chippendale”, czerwony stolik kawowy lub czarną lakierowaną toaletkę zdobioną kwiatami. Daleki Wschód wcale nie wyda się już tak… daleki!

westwingi-chinoisierie-styl-2

o

Skoro Chiny to i chińska porcelana! Pilnie strzeżona tajemnica produkcji chińskiej porcelany wzbudzała niegdyś wielką ciekawość europejskich kupców i alchemików. Dopiero w 1709 roku Europejczycy poznali tajniki surowca i procesu wytwarzania masy porcelanowej. Teraz możesz cieszyć się tym osiągnięciem także w swoim domu! Wyeksponuj zastawę lub jej pojedyncze elementy na komodzie lub stole. Niech zaroi się od biało-niebieskich i biało-czerwonych smoków, egzotycznych ptaków i roślin.

westwing-chinoiserie-styl

Zdjęcia: Living4Media

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline