Mistrz kolorów

Jako dziecko był tak zafascynowany sztuką, że chciał zostać kustoszem muzeum. Na szczęście, dla świata mody i designu, los postanowił inaczej! Dziś Christian Lacroix ubiera hollywodzkie gwiazdy w piękne kreacje, a ich domy we wspaniałe tkaniny. Idealnie żonglując barwami i przepychem.

01Mistrz-kolorow-montaz-foto

Christian Lacroix urodził się w 1951 roku w Arles, małym prowansalskim miasteczku, które od zawsze inspirowało artystów. To tu Van Gogh malował słynne “Słoneczniki”. W Arles prowansalskie słońce zalewa najpiękniejsze krajobrazy, a średniowieczna dzwonnica i romańskie grobowce sąsiadują z awangardowymi galeriami i sztuką współczesną. Eklektyczny charakter prowansalskiego miasteczka nauczył Christiana Lacroix łączenia deseni, wzorów, kolorów.

02-Mistrz-kolorow-montaz-foto

W 1973 roku Lacroix przeniósł się do Paryża, gdzie po raz pierwszy zetknął się ze światem wielkiej mody – dostał pracę projektanta u Hermesa; potem przez kilka lat był dyrektorem artystycznym w domu mody Jeana Patou; a kilka lat później stworzył własną markę. Gdy zaprezentował pierwszą autorską kolekcję, nikt nie miał wątpliwości, że w świecie mody pojawił się nowy kreator. Dzięki swojej słynnej spódnicy-bombce „Le pouf” został okrzyknięty wybawcą stylu haute couture.

03-Mistrz-kolorow-montaz-foto

Znakiem rozpoznawczym Lacroix były i są mocne akcenty kolorystyczne. Mistrz główne inspiracje czerpie z estetyki XVIII-wiecznego malarstwa. Jego projekty balansują między realizmem i fantazją. Hiszpańskie bolerka, gorsety, barokowe krynoliny, tiulowo-koronkowy przepych – Lacroix przywraca modzie zmysł elegancji, luksusu, wyrafinowanej dekoracyjności.

04-Mistrz-kolorow-montaz-foto

Krawiecka ekstrawagancja stworzyła wokół marki mit niedostępności i w 2009 roku z powodu finansowej zapaści Lacroix rozstaje się ze swoim domem mody, a miejsce dyrektora kreatywnego zajmuje jego długoletni współpracownik Sacha Walckhoff, ale marka Lacroix nie przestaje istnieć. Wręcz przeciwnie, zaczyna rozwijać kolekcje tkanin do wnętrz. Przepych i krawiectwo na najwyższym poziomie przenosi do domu. Sam Mistrz mawia, że dom powinien zmieniać się nieustannie i podążać w różnych kierunkach. Tkaniny sygnowe marką Lacroix to prawdziwy kolorystyczny koktajl.

05-Mistrz-kolorow-montaz-foto
Tekst: Kamila Waglewska
Zdjęcia: Rosine Mazin, Nicolas Thibaut/Photononstop; Antonio Calanni, Francois Mori/AP Photo; Ted Blackbrow/Associated Newspapers/Rex Features – East News.

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline