Czterysta lat tapet. Wystawa w Paryżu.

Tapeta to sposób na wnętrze, obraz stylu i przejaw naszej tożsamości. Wpływa na postrzeganie przestrzeni, tworzy wszechświaty i ustanawia nowe środowiska – dlatego zasługuje na najwyższe uznanie. Właśnie temu służy wystawa „Aranżacja ściany. Czterysta lat tapety” Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu.

westwing-tapety-1

Tapeta nie jest jedynie dekoracją, ale raczej instalacją lub nawet dziełem sztuki samym w sobie.

Każdy, kto ma okazję odwiedzić Paryż między 21 stycznia a 12 czerwca 2016 roku, może podziwiać 300 emblematycznych eksponatów z imponującej kolekcji Muzeum Sztuki Dekoracyjnej zebranych w wystawę prezentującą tapety od XVIII wieku do dzisiaj. Tapety od wieków subtelnie ubierają nasze ściany. Początkowo zdobiły jedynie fragmenty ścian, a potem ich całość. Dziś tapeta stała się dekoracją, która wymaga dość skomplikowanych procesów produkcyjnych.

westwing-tapety-czterysta-lat

Różne rodzaje tapet ilustrują historię stylu, odzwierciedlają upodobania, zwyczaje i mentalność panujące w okresie, z którego pochodzą.

Wiekowe i współczesne tapety zostały wystawione w sześciu niechronologicznych pokojach tematycznych. Takie zestawienie dzieł z różnych okresów podkreśla ewolucję wiedzy i stylu oraz znaczenia tapety w sztukach dekoracyjnych.

westwing-tapeta-scenka

Przyglądając się eksponatom możemy zobaczyć, jak przez stulecia interpretowano i reinterpretowano trendy, możemy podziwiać eksperymenty z materiałami i teksturami oraz przekonać się, jaką rolę pełniły i jaką pozycję zajmowały tapety w różnych epokach.

westwing-tapeta-chinska

Część ekspozycji zatytułowana „Ukrywając ścianę” poświęcona malarstwu iluzjonistycznemu z XVII i XIX wieku ujawnia zdolność tapet do zmiany sposobu, w jaki postrzegamy przestrzeń. Z kolei dwie grupy: „Inspirując ścianę” (Inspirer le mur) i „Bawiąc się ścianami” (Jouer les murs) pozwalają odkryć zupełnie nowe tendencje i materiały, z jakich wykonywano tapety, takie jak skóra, karton i metal. To nowatorskie podejście do tematu projektowania tapet zainspirowało projektantów – Piero Fornasettiego, Jean-Charles de Castelbajaca i Christiana Lacroix.

westwing-tapeta-drzwi

Po odwiedzeniu tej wystawy tapety nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic!

Informacje:
„Aranżacja ściany. Czterysta lat tapety”.
(FAIRE LE MUR. QUATRE SIÈCLES DE PAPIERS PEINTS)
Muzeum Sztuk Dekoracyjnych
Rue de Rivoli 107, Paryż
Wystawa jest otwarta od 21 stycznia do 12 czerwca 2016 roku
Wejście od wtorku do niedzieli od 11:00 do 18:00 , czwartki do 21:00.

 

Zdjęcia: Les Arts Décoratifs, Paris / Jean Tholance

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline