Dobry rocznik

W języku winiarzy „vintage”, znaczy „dobry rocznik”, dla miłośników designu – wnętrze urządzone sprzętami, które pierwszą młodość mają za sobą. Szukamy ich nie w salonach meblowych, a w komisach, na aukcjach internetowych, strychach. Wśród mebli i przedmiotów z XX wieku ciągle można znaleźć prawdziwe perły wzornictwa. Oprócz dobrego oka potrzebne są: wyczucie stylu i poczucie humoru.

Dobry-rocznik-foto

Dobre tło 

Elementy architektury tego pokoju (drzwi, stolarka, wykusz) wskazują, że kamienica jest starsza niż przedmioty, które wypełniają wnętrze. Równie dobry efekt osiągniemy też w przypadku, gdy „vintagową treścią” wypełnimy wnętrze nowoczesne.

Patyna czasu

Wnętrza vintage lubią kolorowe ściany. Bardziej „w stylu” są jednak odcienie nieco spatynowane, wyblakłe. Tak, jak ta zieleń, która ma w sobie kroplę szarości. To podbija efekt końcowy. Biały sufit bardzo wskazany.

Perły designu

Szukaj kultowych przykładów wzornictwa lat 60. Regał taki jak ten to rarytas. Podobne wciąż można znaleźć na akcjach albo targach staroci. A potem samodzielnie odnowić.

Regularna forma

Klasyki lat.70 to także vintage. Spójrz na te fotele. Proste bryły wsparte na drewnianym stelażu. Bardzo rasowa jest również tapicerka mebli: delikatna faktura w kolorach piasku.

Kalejdoskop czasu

Fotel po lewej pochodzi z lat 70. Znaki szczególne to: charakterystyczna „wachlarzowa” linia i wygięte stalowe nóżki. Rzuć na siedzisko futrzak lub szydełkową narzutę. Dobrze jest łączyć stylowe trendy z różnych dekad.

Na okrągło

Okrągły blat z białej płyty, wsparty na charakterystycznych nóżkach, zdradza okres powstania mebla: to lata 70. Stolik nie stracił waloru nowoczesności. Ciągle jest modny.

Zmiana funkcji

Charakterystyczne dla lat 60., 70., nawet 80. meble można wykorzystać w nieoczywisty sposób. Taboret stanie się siedziskiem i podręcznym stolikiem.

Wzór pod nogami

Wskazane jest, by podłoga wnętrza w stylu vintage była przykryta dywanem, a właściwie chodnikiem. Dobrze, jeśli tkanina nosi ślady czasu. To bardzo stylowe.

Miodowy parkiet

Drewniana klepka to bardzo klimatyczny element wnętrza. Zwłaszcza ta, w kolorze miodu. Przy odrobinie wyobraźni można nawet poczuć zapach pasty do podłogi.

Centralne światło

Żyrandol z lat 70., który jak przystało na wnętrze z przełomu lat 60/70., umieszczony został pośrodku sufitu.

Polskie klasyki

Stylowe bibeloty to przysłowiowa wisienka na torcie. Drobiazgi, które kojarzą się z trendami lat XX są konieczne. Rasowy polski vintage to np. ceramika z Włocławka, porcelana z Ćmielowa, pamiątki z Cepelii:)

Ola Drzewicka

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline