Vladimir Dubossarski: sztuka współczesna dzisiaj

Sztuka współczesna – sposób myślenia, ekspresji czy dekoracja? Sławny rosyjski artysta, Włodzimierz Dubossarski, opowie, czym dla niego jest sztuka, praca i podzieli się z Westwing swoimi planami na przyszłość.

westwing-vladimir-dubossarski-preview
Urodzony w 1964 roku Vladimir Dubossarski, rosyjski malarz, wystawiał swoje prace na całym świecie, od Nowego Jorku, po Helsinki. Tworzył w duchu socrealizmu, dziś bliższy mu pop-art, świat reklamy i mediów.

1. Jakie były Twoje pierwsze kroki w artystycznym świecie?

Świat artystów i sztuki znam już od dziecka. Zacząłęm go poznawać w studio mojego ojca, malarza. Potem rozpocząłem edukację w szkole artystycznej.

2. Jak powstał Twój artystyczny duet z malarzem Aleksandrem Winogradowem?

Znamy się od dziecka i od lat obracaliśmy się w tych samych kręgach. Nasza współpraca rozpoczęła się, kiedy Sasza zaprosił mnie do udziału w swoim projekcie. Połączyły nas pomysły i styl pracy. Dziś tworzymy osobno, ale w latach 1994 – 2014 stanowiliśmy niezwykle interesujący duet.

westwing-vladimir-dubossarski-1

3. Jak określiłbyś swój styl?

Kiedy zaczynałem, interesowały mnie głównie malarstwo, grafika i performance. Z Saszą zajmowaliśmy się głównie postmodernizmem w połączeniu z innymi stylami, socrealizmem i pop-artem.  Język naszej sztuki ciągle się zmieniał. Wydaje mi się, że trudno jednoznacznie nazwać mój styl.

4. Jak wybierasz tematy swoich dzieł?

Nie ja je wybieram, to one wybierają mnie. Artysta jest narzędziem. Mnie i Saszę interesowały głównie sowieckie, rosyjskie i amerykańskie symbole, wzory i archetypy. Przyglądaliśmy się im z ironią i staraliśmy przedefiniować. Dlatego nasze obrazy pełne są humoru i cynizmu, niezależnie od tematu.

5. Jak długo trwa proces twórczy?

To zależy od rozmiaru dzieła. Kiedy pracowałem z Saszą, staraliśmy się robić wszystko tak szybko, jak to możliwe, jakość pozostawała na drugim planie.

westwing-vladimir-dubossarski-2

6. Co pomogło wam odnieść sukces?

Dwie rzeczy – ciężka praca i duża doza szczęścia.

7. Plany na przyszłość?

21 kwietnia w Moskwie rusza wystawa „Facebook shows and tells” inspirowana zdjęciami moich znajomych na Facebooku. Współczesne technologie pozwalają tworzyć interesujące wizualnie treści. Tej wystawie będzie towarzyszył dźwięk: ludzkie głosy, komentarze, dyskusje, rozmowy o prawie autorskim, opinie o moich obrazach, refleksje na temat pracy artysty. Zapraszam!

Zdjęcia: Vladimir Dubossarski

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline