Forma przyścienna

Konsola (z franc. „wspornik”) to mały stolik, wsparty na jednej lub dwóch nogach. Do salonu trafił w XVIII wieku z architektury i szybko się w nim zadomowił. Od tamtej pory konsola nie straciła na popularności. Zmianom ulega tylko jej forma. W epoce rokoka konsola miała nogi rzeźbione, złocone. W klasycyzmie – blat wspierano na dwóch kolumnach.

Zdjęcia: G. Cigolini/De Agostini Picture Library/East News oraz AKG/East News.

 Lekcja symetrii

Pierwotnie konsolę umieszczano przy ściance między oknami. Z czasem znaleziono dla niej także inne lokalizacje, zachowując klasyczny, symetryczny układ: pod lustrem, pod obrazem, symetrycznie wpisaną w płyciny boazerii. Konsola jest zatem idealną osią kompozycji: po obu jej stronach można ustawiać meble, a na blacie – lampy, bibeloty. Prawdziwa lekcja symetrii.

Zdjęcie: Henry Wilson/Red Cover/East News

Galeria osobliwości

Konsola na długi i wąski blat, miejsce, gdzie domownicy ustawiają pamiątki rodzinne, książki, bibeloty. Nad blatem – cała galeria obrazów, a pod blatem – egzemplarze, które nie zmieściły się na ścianie. Konsola potrafi zorganizować rytm dekoracji.

Zdjęcie: Simon Upton/InteriorArchive/East News.

Dookoła formy

Dzisiejsza konsola może mieć współczesny kształt, ale wciąż zachowywać wszystkie cechy stylu. Tu: blat, jak przystało na oryginalne założenia – marmurowy – wsparty został na jednej nodze, w formie półkola. Kształt nogi powtarza kształt lustra w czarnej ramie nad blatem. To nie jedyne kuliste formy w tym pokoju: okrągły jest także blat szklanego stolika.

Zdjęcie: Mark Luscombe-Whyte/InteriorArchive/East News

Stolik vs toaletka

Funkcja może być różna. Pierwsza konsola pełni rolę toaletki. Mała, zgrabna, o trzech szufladach, wsparta na krzyżakowych nóżkach, ma w sobie siłę, która dyscyplinuje kompozycję: tu rządzi symetria. Drugi mebel – w stylu toskańskim: noga z kutego metalu podtrzymuje marmurowy blat. A na nim i nad nim – przedmioty w stylowych aranżacjach.

Zdjęcia: Tria Giovan/GapInteriors/East News oraz Andreas Von Einsiedel/East News.

Ola Drzewicka

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline