Frida Kahlo: dom jak malowany

Oryginalność i wyobraźnia, tradycja i wizjonerstwo, egzotyka i współczesność: witaj w świecie Fridy Kahlo.  Marzysz o wnętrzach inspirowanych stylem tej meksykańskiej malarki? Zobacz, jak je urządzić.

westwing-frida-kahlo-autoportret
Autoportret z Bonitem, 1941

Wszyscy myślą, że jestem surrealistką, ale ja nią nie jestem. Nigdy nie malowałam snów, ani sennych koszmarów. Malowałam moją własną rzeczywistość.

Frida Kahlo
westwing-frida-kahlo-3

Frida Kahlo uważana jest za najsławniejszą meksykańską malarkę. Jej autoportrety inspirowane sztuką ludową i kulturami prekolumbijskimi, dziś uważane za kultowe, inspirują twórców i projektantów. Styl Fridy Kahlo można określić jako etniczny surrealizm, choć sama artystka unikała tego określenia.

4  wnętrzarskie inspiracje płynące z obrazów Kahlo

Z obrazów Fridy krzyczą do nas mocne kolory – malarka łączyła je odważnie, dzięki czemu wydobywała nowe, barwne znaczenia. Kobaltowy niebieski, który tak często możemy podziwiać w jej dziełach, symbolizuje czystość, miłość i siłę. Kobaltowe są także ściany domu w meksykańskim Coyoacán, gdzie urodziła się Frida. Wybierz ulubiony obraz malarki – niech posłuży jako kolorystyczna baza, z której będziesz czerpać inspirację.

Kolory

Nasze sugestie:

  • Czerń i fuksja – kto im się oprze?
  • Kobalt i fuksja – przeciwieństwa się przyciągają!
  • Zieleń i żółcień – czyli spotkanie słońca z łąką, jak na obrazach Autoportret z naszyjnikiem z cierni i kolibrem z 1940 roku lub Fulang-Chang i ja z 1937 roku.
  • Czerń i żółcień – czerń potęguje moc koloru żółtego.

Moc kwiatów i owoców

westwing-frida-kahlo-4
Martwa natura z papugą, 1951

Maluję kwiaty, żeby nie umarły.

Kwiaty we włosach to jeden ze znaków rozpoznawczych stylu Kahlo. Teraz możesz zakląć piękno słoneczników i jaskrów, soczystych brzoskwinii i pomarańczy także w swoich wnętrzach. Wprowadź odrobinę natury do domu! Wybieraj rośliny o mocnych barwach: różowej, żółtej i pomarańczowej.

Zwierzęta

westwing-frida-kahlo-papugi
Ja i moje papugi, 1951

Na 55 autoportretach Fridy zobaczyć można towarzyszące jej zwierzęta i ptaki: psy, małpki, papugi i kolibry. Patrzysz na sławny obraz Ja i moje papugi namalowany przez Fridę w 1941 roku i zastanawiasz się, jak wprowadzić zwierzęce motywy do swoich wnętrz? To nic trudnego! Zamień swój dom w tropikalny raj dzięki poduszkom, dywanom i tapetom ze zwierzęcymi motywami.

Surrealizm

westwing-frida-kahlo-2

Choć artystka unikała określenia surrealizm w kontekście swoich obrazów, nikt nie zaprzeczy, że jej dzieła są wizjonerskie, oniryczne i niekonwencjonalne. Urządzając dom, postaw na element twórczego zaskoczenia! Surrealizm jest magiczną niespodzianką wynikającą ze znalezienia lwa w szafie, gdzie spodziewasz się znaleźć koszule. Wykorzystaj ten cytat jako inspirację i nie bój się niecodziennych połączeń i zestawień. Udekoruj swój dom rzucającymi się w oczy i niezbyt oczywistymi pamiątkami z podróży. Niech to, co Cię otacza, odzwierciedla Twoje wnętrze, doświadczenia i uczucia.

westwing-frida-diego-rivera-credits-libby-rosof-2007
Frida i Diego Rivera, 1931

Zdjęcia: Libby Rosof, Lola Alvarez Bravo

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline