Tartan w historii i we wnętrzach

Ciepły, kolorowy, fascynujący: Westwing zabiera Was w podróż przez stulecia śladami tartanu, jednego z najmodniejszych materiałów tej zimy.

Westwing-tartan-4

Skąd się wziął tartan?

Pochodzenie tartanu owiane jest legendą. Słynny tartanowy wzór znali już Celtowie, ale w siedemnastym i osiemnastym wieku stał się narodowym symbolem Szkocji. Materiał, zrobiony z nitek w różnych kolorach, które tworzą szachownicę, zaczął charakteryzować poszczególne klany arystokracji szkockiej. Kilt, czyli tradycyjna spódnica z tartanu, stał się symbolem Szkocji na równi z zamkami, dudami, whiskey i zapierającymi dech w piersiach pejzażami.

Westwing-tartan-1

Moda, meblarstwo, rewolucje kulturalne i muzyczne w dużej mierze eksploatowały wszechstronność i elegancję tej tkaniny, wykorzystując ją w kontekstach dalekich od oryginalnego. Po drugiej wojnie swiatowej tartan zaczął podbijać świat mody. Gwiazdy Hollywood, takie jak Audrey Hepburn i Marilyn Monroe, wybierały ubrania w szkocką kratę. W latach osiemdziesiątych tartan podbijał wybiegi, a na początku lat dziewięćdziesiątych, w erze grunge’u, był modny… bo alternatywny. Dziś ważni projektanci mody, tacy jak Ralph Lauren i Vivienne Westwood, świętują powrót tartanu na znaczącą pozycję.

Westwing-tartan-3

Tartan: od klasyki do arystokracji

Dawniej tartan tworzyły tylko naturalne kolory: biały, czarny i brązowy. Dopiero kiedy wynaleziono barwniki roślinne, do palety barw dołączyły zieleń, fiolet, odcienie niebieskiego, żółcień i pomarańcz. Dziś na liście tartanów klanowych, znajdziemy ponad 160 różnych kraciastych kombinacji kolorystycznych. Książę Albert, mąż brytyjskiej królowej Wiktorii, także przygotował projekt tartanu. Szaro-czarno-biały tartan z domieszką czerwonych nitek znany jako Balmoral Tartan jest zarezerwowany tylko dla członków rodziny królewskiej. Nikt inny nie może go nosić!

Westwing-tartan-5

Tartan do przytulnego domu

Stylowy tartan pomoże stworzyć w domu przyjazną, przytulną atmosferę. Z łatwością można go zaadaptować do pomieszczeń w różnych stylach, w zależności od potrzeby wybierając różne kolory i tekstury. Najlepiej łączyć tartan z jasnymi meblami tak, by kontrastowały z mocnymi barwami tkaniny. Jego wzór i kolory będą pasowały najbardziej do domów wiejskich lub górskich, ale równie dobrze sprawdzą się we wnętrzach w stylu skandynawskim.

Westwing-tartan-tapeta

Jeśli chcesz odświeżyć lub odmienić swoją podłogę, wybierz tartanowy dywan w wyrazistych kolorach lub klasyczne połączenie bieli z czernią. Tartan może pojawić się także w kuchni – wystarczy urozmaicić jej wystrój podkładkami, ściereczkami i obrusami w kratę.

W salonie pięknie zaprezentują się poszewki z tartanu, zasłony, a także chodniki i koce. Dzięki tartanowi Twój kącik do czytania stanie się bardzo stylowy! Tartanowy pled na fotelu stojącym przy kominku zapewni ciepłe objęcia w zimowe wieczory. Czy można się oprzeć takiej kraciastej przyjemności?

Zdjęcia: Westwing/Living4media/Getty Images

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline