Japońskie symbole – na szczęście!

Znudziła Ci się czterolistna koniczyna, królicza łapka i podkowy? Wypróbuj coś nowego i zdecydowanie bardziej orientalnego! Dowiedz się, co kryją japońskie symbole szczęścia.

westwing-szczescie-japonskie-symbole-kimmidolls

Warto wspierać szczęście i próbować zapewnić sobie przychylność losu – zwłaszcza teraz, w nieobliczalnych i kapryśnych czasach. Prezentujemy 3 pochodzące z dalekiej Azji symbole, które przyniosą Ci powodzenie… i dużą dawkę dobrego stylu!

westwing-szczescie-maneki-neko-japonskie-symbole
Japończycy już dawno docenili mistyczną moc kotów.

Szczęśliwy kot

Maneki Neko, po japońsku witający lub zapraszający kot, to znajomy widok dla wszystkich, którzy odwiedzają azjatyckie restauracje i bary. Co symbolizuje ta figurka i skąd bierze się jej niezwykła popularność? Pozdrawiające koty pojawiły się w Japonii w XVIII wieku. Początkowo wykonywano je z drewna, kamienia i porcelany. Legenda głosi, że jeśli Maneki Neko znajdzie schronienie w świątyni, domu, sklepie lub restauracji, odwdzięczy się swojemu wybawcy przynosząc mu szczęście i bogactwo.

Warto zwrócić uwagę na to, którą łapkę kot trzyma w górze. Jeśli lewą – przyciąga klientów, jeśli prawą – możesz liczyć na pomyślność i dobrobyt. Zwykle koty Maneki Neko są białe w barwne cętki, ale każdy kolor ma swoje znaczenie:

  • Trójkolorowy (biały w cętki): to tradycyjny zestaw kolorów, mówi się, że najszczęśliwszy
  • Biały: przynosi szczęście i czystość
  • Złoty: sprawi, że bogactwo nigdy Cię nie opuści
  • Czarny: ochroni przed złymi duchami
  • Czerwony: przyda się tym, którzy szukają miłości
  • Zielony: doda zdrowia
westwing-szczescie-japonskie-symbole-daruma
Baryłkowaty kształt sprawia, że Daruma powstaje, kiedy upadnie, co doskonale ilustruje sławne, japońskie powiedzenie: upadnij siedem razy, a za ósmym – powstań.

Daruma życzy powodzenia!

Japonia to kraj symboli, ale popularność niewielu talizmanów może równać się z tą, którą cieszą się lalki Daruma. Daruma ma przypominać mnicha Bodhidharmę, który szerzył buddyzm zen w Chinach i Japonii. Mówi się, że jego szaty były czerwone, dlatego lalki Daruma też są czerwone. Religijny mnich spędził tak wiele lat medytując, że jego ręce i nogi znikły – pozostał za to kształt, który zna cała Japonia. Lalki Daruma mają zwykle puste oczy. Jeśli podejmiesz wyzwanie, masz życzenie lub chcesz coś osiągnąć, należy namalować jedno oko i postawić Darumę w widocznym miejscu w domu. Kiedy cel zostanie osiągnięty, Darumie maluje się drugie oko i – przynajmniej w Japonii – lalka zostaje symbolicznie spalona w świątyni.

westwing-szczescie-japonskie-symbole-kokeshi

Kokeshi ku pomyślności

Te wyjątkowe, drewniane, ręcznie wykonane laleczki o prostych korpusach znane są od XIX wieku. Mniej więcej wtedy właśnie japońscy rzemieślnicy zaczęli wytwarzać tr talizmany zapewniające płodność i szczęśliwe zbiory. Delikatne, cienkie kreski zamiast wyrazistych rysów twarzy pozostawiają wiele do interpretacji! Tradycyjne laleczki były żółte, czarne lub czerwone. Dziś kokeshi lub kimmidolls mają o wiele ciekawsze formy, fryzury i stroje.

westwing-szczescie-japonskie-symbole-tradycyjne-kokeshi
Mizuki, drewno, z którego rzeźbi się twarze lalek kokeshi, jest ognioodporne, dlatego laleczki kokeshi często traktuje się jako talizman chroniący dom przed pożarem. Prezent idealny!

Japońskie symbole szczęścia pozwalają odkryć urodę i czar orientalnego stylu. Laleczki kokeshi, kot lub Daruma ustawione na biurku lub komodzie – samodzielnie, wśród akcesoriów utrzymanych w dalekowschodniej stylistyce lub w towarzystwie subtelnego origami, będą wyglądać intrygująco. Czemu nie wykorzystać ich właściwości i nie dodać mieszkaniu stylu… i szczęścia?

Zdjęcia: Living4Media, Getty Images, Shutterstock

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline