Karim Rashid

Celebryta w świecie designu

Karim Rashid to prawdziwa gwiazda współczesnego designu. Jego charakterystyczny styl oraz nieszablonowe podejście do wzornictwa uczyniły z niego projektanta z najwyższej, światowej półki. Na swoim koncie ma ponad 300 nagród i współpracę z topowymi markami, takimi jak Alessi, Cappellini, Artemide, Kenzo, Prada czy Sony.

1-Karim_04

Przybliżamy sylwetkę projektanta w związku z kampanią „Karim Rashid dla Grund”. Czeska marka akcesoriów łazienkowych „Grund”, aby uczcić 25 rocznicę, zaprosiła designera do współpracy. W efekcie tej kolaboracji, powstała kolekcja „Kolor my World”. To dywaniki i plastikowe akcesoria łazienkowe o organicznych kształtach i żywych barwach. Zgodnie z ideą projektanta mają wnieść do surowej zazwyczaj przestrzeni łazienki miękkość i energię.

2-GRUND_heimtextil_FFM_2015-(256-von-376)
Kolekcja łazienkowych akcesoriów to zabawa formą i konwencją. Żywe kolory i organiczny wzór to cechy charakterystyczne projektów Rashida.

Projektant totalny

Urodzony w Kairze, w egipsko-angielskiej rodzinie, wykształcenie zdobywał na wydziale wzornictwa w Ottawie. W 1993 roku otworzył w Nowym Jorku własną pracownię. Od tamtej pory jest w ciągłych rozjazdach. Wykłada na uczelniach i konferencjach na całym świecie, rozpowszechniając ideę ważnej roli projektowania w życiu codziennym każdego człowieka. Mimo napiętego grafiku, propagowanie teorii designu nie przeszkadza mu w tworzeniu kolejnych, fantastycznych przedmiotów. Jest obecnie jednym z najpłodniejszych twórców w swojej dziedzinie. Na swoim koncie ma ponad 3000 zrealizowanych koncepcji!

3-GUFRAM-Bounce-Chair_04
Bounce Chair, Gufram (2014) – to ikona pop funkcjonalizmu, miękka, sprężysta struktura połączona została z soczystymi barwami.

To projektant wszechstronny. Projektuje prawie wszystko, od mebli, poprzez etui na telefony, po sprzęty AGD i całe hotele. Stworzone przez niego przedmioty to prawdziwe dzieła sztuki. Niektóre z nich znalazły nawet swoje miejsce w stałych kolekcjach nowojorskiego MoMA czy Centre Pompidou w Paryżu.

4-PURHO-Blob-Chandelier_01
Żyrandol Blob, Purho (2015) – organiczny kształt lampy nadaje jej charakter ciekawego, wnętrzarskiego gadżetu. To forma, której nie można traktować dosłownie.

Karimanifesto

Karim Rashid to designer z wielką ideą. Jej odzwierciedleniem są projektowane przez niego przedmioty. Obrońca piękna, dla którego estetyka jest jedną z najwyższych wartości i naturalną potrzebą człowieka. „Dobry design to rozkosz dla zmysłów. Przedmioty i przestrzenie w naszym otoczeniu nie powinny być przeszkodami, lecz źródłem ekstatycznego uniesienia, organizmami, z którymi żyjemy w symbiozie”.

5-DEKNUDT-Spline-Mirror_06
Lustro Spline, Deknudt (2014) – to niezwykły przedmiot, na którym organiczna, podświetlana linia tworzy świetlisty obrys kobiecej sylwetki.

Częścią misji Rashida jest również uwolnienie się od przeszłości, nostalgii, tęsknoty za tym co minione. Dlatego projektowane przez niego przedmioty nigdy nie nawiązują do dawnych tradycji. To design nowoczesny, wizjonerski, na miarę swoich czasów, śmiało spoglądający w przyszłość.

6-ARAN-CUCINE-Karan-Kitchen-by-Rastelli_01
Karan Kitchen, Rastelli (2015) – w nowoczesnej, eleganckiej formie zaklęto w pełni funkcjonalną kuchnie na najwyższym poziomie.

Zmysłowy plastik

Swoją sławę Rashid zawdzięcza między innymi wypracowaniu charakterystycznego, nieco kontrowersyjnego, stylu na granicy kiczu i pop artu. Jego projekty uderzają żywymi, soczystymi barwami. Nie stroni od różu – to jego znak rozpoznawczy. We wszystkie jego odcienie ubiera nie tylko wiele projektów, ale również samego siebie. Chętnie łączy go z plastikiem – syntetyczne tworzywa to jego ulubione materiały.

7-CHRISTIAN-SIRIANO_Silhouette-Fragrance-Bottle_03
Silhouette Perfume, Christian Sirano (2014) – romantyczny różano-jaśminowy zapach zyskał oprawę zainspirowaną zwiewną, tiulową sukienką.

Przedmioty Karima Rashida zaskakują nie tylko kolorem, ale również formą – obłą, organiczną, zmysłową. Falująca struktura zdradza pewną niechęć do ostrych, prostych kątów. Takie obiekty mogą z pozoru wydawać się nieco przesadzone, jednak ich wygląd do efekt dokładnie przemyślanej koncepcji. Przy całym swoim bogactwie form, odznaczają się niezwykłą funkcjonalnością i prostotą. To słudzy manifestu Rashida. Zmieniają przestrzeń codzienną człowieka, wprowadzając do niej praktyczne piękno.

Tekst: Katarzyna Dumińska
Zdjęcia: www.karimrashid.com

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline