Kolory roku według Pantone: Rose Quartz i Serenity

Wyobraź sobie spokojny, pogodny zachód słońca i błękitne niebo w chłodniejszy dzień, a dowiesz się, jakie kolory będą królowały w 2016 roku.

westwing-pantone

Od 16 lat Pantone – amerykańska firma działająca w przemyśle poligraficznym z siedzibą w New Jersey, spośród tysiąca gotowych kolorów wybiera ten jeden, który ma być najmodniejszy. Wszystko wskazuje na to, że również tegoroczne barwy, subtelna Rose Quartz i spokojna Serenity, podbiją serca na całym świecie.

westwing-pantone-rose-quartz
westwing-serenity-pantone-kwiatki
Pantone, typuje kolory, które mają później ogromny wpływ na obowiązujące trendy w modzie i wnętrzarstwie. Firma konsultuje swój wybór z projektantami mody oraz wpływowymi osobistościami świata designu i dopiero potem ogłasza Kolor Roku.

Od zmierzchu do świtu

Po raz pierwszy w historii firma Pantone wybrała nie jeden, a dwa kolory roku 2016. Rose Quartz to delikatny róż, który wywołuje uczucie opanowania i spokoju przywodząc na myśl pogodny zachód słońca, rozkwitające kwiaty, zarumienione policzki i beztroskie wiosenne miesiące. Z kolei Serenity to lekki i zwiewny błękit kojarzący się z krzepiącym widokiem błękitnego nieba nad nami. Harmonijne i wszechstronne połączenie tych dwóch odcieni wybrane przez Pantone uspokaja, wycisza i rozwiewa obawy, co jest niezwykle ważne zwłaszcza teraz, kiedy przez znany nam świat przetaczają się burze. „W tym sezonie kolory przenoszą nas w słoneczne, szczęśliwsze miejsce, w którym możemy swobodnie i dowcipnie wyrazić samych siebie” – mówi Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawcza Instytutu Kolorów Pantone.

westwing-gif-kolory

Rose Quartz i Serenity : moda i społeczeństwo

Co ciekawe, obie barwy przez długie lata funkcjonowały w społeczeństwie i kulturze niejako w opozycji – utarło się, że róż i błękit reprezentują dwie odmienne płcie: żeńską i męską. W tym roku Instytut Pantone połączył oba odcienie jako znak zmian, które zachodzą w społeczeństwach na całym świecie. „Wielostronne podejście do kolorów nieprzypadkowo zbiegło się w czasie z dyskusjami na temat równości oraz zmienności płci” – wyjaśnia Leatrice Eiseman. Instytu zachęca konsumentów na całym świecie do zrewidowania poglądów na temat znaczenia kolorów oraz ich użycia jako formy wyrazu. Siłę i symbolizm Rose Quartz i Serenity odkryli już w swoich kolekcjach na wiosnę i lato 2016 znani projektanci mody – Ralph Lauren, Oscar de la Renta oraz Jil Sander.

westwing-gif-pantone

Kolory roku i wnętrza

W Westwing jesteśmy pewni, że te dwie piękne barwy wpłyną na wygląd naszych wnętrz. Oto kilka porad, jak wprowadzić je stylowo w domową przestrzeń:

  • Te subtelne kolory sprawdzą się doskonale na dywanach, bieżnikach, chodnikach oraz akcesoriach takich jak świece, misy, wazy oraz kwiaty.
  • Rose Quartz i Serenity sprawią, że sypialnia będzie wyglądała pogodnie i relaksująco – pościel, poduszki, pledy i koce w tych barwach dodadzą stylu każdej sypialni.
  • Subtelny róż w połączeniu z delikatnym błękitem pasuje do wnętrz w stylu shabby-chic, scandi lub retro. Warto eksperymentować z błyszczącymi, matowymi, metalicznymi lub przezroczystymi wersjami tych kolorów.
  • Obie barwy pięknie prezentują się w towarzystwie bieli, głębokich szarości i ciemnych brązów. Dla dodatkowego efektu łącz róż z miedzią.
  • Tegoroczne dekoracje na Wielkanoc nie mogą obyć się bez Rose Quartz ani Serenity!

Zdjęcia: Westwing & Pantone

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline