ABC Prowansji: krótki przewodnik po stylu prowansalskim

Niebieskie niebo, fioletowa lawenda, żółte słoneczniki i głęboka czerwień wina. Prowansja jest jak kolorowy sen lub jeden z barwnych obrazów Van Gogha. Marzysz o tym, aby choć odrobinę tego niezwykłego klimatu przenieść do swojego domu? Odkryj nasz krótki przewodnik po stylu prowansalskim!

Łazienka w stylu prowansalskim

Postarzane meble

W typowo prowansalskim wnętrzu powinny znaleźć się klasyczne i eleganckie komody, kredensy i szafy. Warto zgłębić tajniki sztuki dekupażu i nadać im nieco postarzany wygląd. Kolory? Wybieraj z palety pasteli. Najważniejszy to oczywiście fiolet, ale mile widziane są również biel, beż, kość słoniowa i błękit.

Przewodnik po stylu prowansalskim

Kwiaty

Wypełnij dom kolorowymi kwiatami. Świeże czy suszone, są nieodłącznym elementem aranżacji w stylu prowansalskim. Ustaw je w porcelanowych wazonikach na stołach i szafkach, aby w każdym pokoju zagościł romantyczny klimat. Motywy kwiatowe mogą też pojawić się na narzutach, pościeli, zasłonach i obiciach mebli.

Świece i zapachy Prowansji

Świece i kadzidełka

Kwiaty to uczta dla oczu, ale liczą się także inne zmysły. Niech w Twoim domu zawsze unosi się cudowny aromat przywodzący na myśl słoneczną prowansalską łąkę! Sięgnij po delikatne zapachy: lawendowy, różany, piżmowy, jaśminowy. Zapachowe świece ustawione w sypialni lub łazience pomogą Ci stworzyć intymną atmosferę. Subtelny aromat i miękkie światło to najlepszy przepis na królewski sen!

ceramika w stylu prowansalskim

Ceramika

Styl prowansalski ceni naturalne materiały. Ceramiczne talerze, kubki, dzbanki i imbryki bardzo często pokrywają ręcznie malowane wzory przedstawiające ptaki i kwiaty. Zależy ci na bardziej romantycznym nakryciu? Talerze w kształcie serca będą strzałem w dziesiątkę!

kuchnia w stylu prowansalskim

Kuchnia vintage

W prowansalskim domu co krok wyczuwa się nostalgię za przeszłością. W kuchni nie powinno zabraknąć porcelanowych naczyń i miedzianych garnków. Wykonane z tradycyjnych materiałów akcesoria od razu przywołają sentymentalne wspomnienia! Stara waga szalkowa na pewno jeszcze nie raz przyda Ci się do odmierzania składników. A jeśli marzysz o wprowadzeniu odrobiny porządku do kuchennego chaosu, schowaj luźne drobiazgi do cynowych pojemników i puszek.

tkaniny boutis w stylu prowansalskim

Boutis

Historia boutis sięga dwunastego wieku, kiedy to do Marsylii po raz pierwszy przybyły z dalekich Indii nowe rodzaje materiałów. Hinduskie tkaniny przypominające malowidła, perkalowa bawełna i połyskliwy chintz były przetwarzane w marsylskich warsztatach. Tak powstała technika boutis, bez której trudno dziś wyobrazić sobie styl prowansalski. I Ty pokochaj pikowane poduszki, narzuty i kapy!

styl prowansalski

Romantyczny ogród

Drewno, kute żelazo i wiklina — to materiały, które można znaleźć w każdym prowansalskim ogrodzie. Idealne będą krzesła, ławki i stoły w stylu art déco, ale jeśli zależy Ci na naprawdę efektownej dekoracji, postaraj się o rzeźbione latarenki i klatki dla ptaków. Nocą Twój ogród wypełnią bajkowe światła!

Styl prowansalski — 10 must-haves

10 must-haves w stylu prowansalskim
  1. Stół i krzesła
  2. Siedzisko
  3. Kwietniki
  4. Lampiony
  5. Ozdobny rower
  6. Latarenki
  7. Lampa stojąca w stylu vintage
  8. Regał
  9. Klatki

Zdjęcia: Living4media / Shutterstock

Agnieszka Adamczyk

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline