Księgarnia domowa

Są wizytówką domu i świadectwem pasji gospodarzy. Wnętrzu dodają ducha i wnoszą do niego życie. Oto przynajmniej trzy powody, dla których książki zasługują na specjalnie traktowanie.

W tym gabinecie wyraźne są wpływy Dalekiego Wschodu, od pięknego szpinetu po ornament na lustrze. Nikomu nie przeszkadza, że półki naturalnie uginają się pod ciężarem książek, że sofa nieco zasłania dostęp do półek. To naturalny orientalny wdzięk.

01_Ksiegarnia-domowa-foto
Zdjęcie: Hemis/East News

Galeria osobliwości

Całą ścianę oddano we władanie przejawów ludzkiego ducha. Od poziomu biurka po framugi drzwi jest galerią, po brzegi zapełnioną obrazami, fotografiami, rodzinnymi pamiątkami oraz galanterią innego autoramentu. A nad drzwiami zaczynają się rzędy półek, ciasno wypełnione książkami. Cała kompozycja uderza zarówno skalą, jak też malowniczą konfiguracją przedmiotów. Ale wymaga bezwzględnej dyscypliny estetycznej ze strony pozostałej części salonu (!).

02_Ksiegarnia-domowa-foto
Zdjęcie: GAP/East News

Opowieści sypialni

Sufit i biblioteka, najważniejsze elementy tej układanki: „grają na siebie” wzajemnie. Nie byłoby bowiem takiego efektu, gdyby sufit w sypialni był biały, ani też, gdyby księgozbiór nie był oprawny w rasową skórę. A zatem odcienie drewna przeglądają się w satynowych grzbietach starych woluminów, urzekając wszystkimi tonami, od ciemnego złota po złociste ochry. A obraz na ścianie idealnie wpisuje się we wnętrze tematem, nastrojem i tonacją.

03_Ksiegarnia-domowa-foto
Zdjęcie: Hemis/East News

Układ zamknięty

Stylem nawiązuje do lat 60. XX wieku, kompozycją do obrazów Pieta Mondriana, funkcją – do najlepszych przykładów Bauhausu. Ten regał jest okazałą biblioteką, daje schronienie przedmiotom, które niekoniecznie trzeba eksponować i „wciąga do gry” drzwi, które stają się elementem układanki. Dynamiczna kompozycja narzuca charakter całej antresoli.

04_Ksiegarnia-domowa-foto
Zdjęcie: Hemis/East News

Książki górą

Nowoczesna wersja biblioteki, miejsce, które idealnie służy integracji rodziny i rozgrywkom intelektualnym. Wzdłuż ściany – wygodne ławy, obite aksamitem i wyłożone poduszkami. Do dyspozycji są też fotele „uszaki”, które zapewniają aurę intymności, obok – stół bilardowy, gotowy do pierwszej partii. A nad wszystkim, na tle ceglanego muru, górują – szerokie drewniane półki z rzędami woluminów. I to one decydują o intelektualnym klimacie wnętrza.

05_Ksiegarnia-domowa-foto
Zdjęcie: Andreas von Eaisiedel/East News

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline