Miękkość bytu

Ma ocieplać wnętrze i je zdobić. Jedna i druga funkcja jest tak samo ważna. A także: styl, kolor, rozmiar, ale też włókno i parametry tkaniny. Dywan trzeba dopasować do konkretnego wnętrza. Jak ubranie do sylwetki. Przy zakupie lekturą obowiązkową jest metka. To podstawowe źródło informacji: o surowcu, przeznaczeniu dywanu, sposobie użytkowania i czyszczenia. Wszystkie wskazówki trzeba wziąć pod uwagę.

1miekkosc-bytu
Zdjęcie: Shutterstock

Waga jakości

Jak w dobrym zdjęciu, najważniejsza jest „rozdzielczość, czyli liczba węzłów (pęczków) na metr kwadratowy. Dywany gładkie, o wyraźnym wzorze, mają zwykle 150–500 tys. węzłów; jedwabne lub wiskozowe – dwa miliony. Takie przypominają już obrazy. Istotna jest też waga: im dywan cięższy, tym bardziej solidny, miękki i zazwyczaj lepszy gatunkowo. Waga ma związek z liczbą węzłów, rodzajem włókna, jego grubością i długością.

2miekkosc-bytu
Zdjęcia: Ken Hayden/RedCover/East News. oraz Shutterstock

Wełna, jedwab, bawełna

Dywany z wełny są miękkie, odporne na zabrudzenia, odkształcenia, wyciszają wnętrze, chłoną wilgoć, kiedy we wnętrzu jest zbyt dużo i oddają ją, gdy jest za sucho. Odradza się je jednak alergikom. Dywany jedwabne – najdroższe i najbardziej komfortowe są antystatyczne, lekkie, nie tracą kolorów i są odporne na zabrudzenia. Dywany bawełniane – są cienkie, antystatyczne i odporne na światło słoneczne, ale znacznie mniej trwałe niż wełniane.

3miekkosc-bytu
Zdjęcia: Edina van der Wyck/InteriorArchive/East News oraz Rachael Smith/GapInteriors/East News

Sztuczne nie znaczy gorsze

Dywany z akrylu, poliestru czy wiskozy mają tę przewagę nad wełnianymi, że są bezpieczne dla alergików. Poza tym cechuje je odporność na ścieranie, mole, światło, kurz. Ich włos często przypomina wełnę. Dobrze izolują i trzymają ciepło. Polecane zwłaszcza do wnętrz z ogrzewaniem podłogowym. Lekkie są zwłaszcza dywany wiskozowe. Te sprawiają wrażenie śliskich i wilgotnych.

4miekkosc-bytu
Zdjęcia: Red Cover oraz Shutterstock

Ręce vs. Maszyna

„Hand made” to szyld z gwarancją jakości: ręcznie wykonuje się wyłącznie dywany z wełny i jedwabiu (głównie w Iranie, Indiach, Pakistanie). Za jakościowo najlepszą uchodzi wełna nowozelandzka, a także dziewicza –virginwool (w jednej trzeciej jagnięca). O jakości dywanu świadczy także certyfikat – Wollmark. Dywan maszynowy trzeba wybierać starannie: dobrze sprawdzić gęstość runa, wagę, ocenić włókno, z którego został wykonany.

5miekkosc-bytu
Zdjęcia: Mike Cohen, Shutterstock

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline