Philippe Starck – utalentowany wywrotowiec

Nie lada gratka dla miłośników designu – portret Philippe’a Starcka.

Philippe Starck jest jednym z najbardziej znanych designerów naszych czasów. Wśród tysięcy projektów znajdziemy hotele, restauracje, bary, kluby, meble, kuchnie, walizki, jachty, a nawet elektrownie wiatrowe. Philippe Starck lubi pracować sam i twierdzi, że krzesło projektuje w dwie minuty, a hotel – w półtora dnia. Określany często jako enfant terrible designu, Starck znany jest przede wszystkim z zabawnych reinterpretacji obiektów codziennego użytku.

 

Philippe Starck urodził się w 1949 roku w Paryżu. Dzięki ojcu, inżynierowi aeronautyki, nauczył się starannego planowania i organizacji. Już w dzieciństwie, podziwiając szkice samolotów na stole kreślarskim, Starck zrozumiał, że pragnie tworzyć. Zainteresowany projektowaniem mebli młody Starck rozpoczął naukę w prestiżowej szkole designu i projektowania wnętrz l’Ecole Nissim de Camondo. W wieku zaledwie 19 lat Starck zaprojektował wnętrza dwóch nocnych klubów w Paryżu. Ogromny sukces tego projektu sprawił, że na młodego designera uwagę zwrócił sam były prezydent Francji Francois Mitterand. Od tego czasu ugruntowała się jego pozycja jednego z najlepszych światowych designerów. A to był dopiero początek światowej kariery…

„Lubię otwierać drzwi do ludzkich umysłów” mówi Starck o swoich projektach. Fakt – jego dzieła są tematami rozmów, debat, przedmiotami krytyki. Przez ponad cztery dekady intrygowały nie tylko formami i materiałami, które często wydają się sprzeczne, ale także sugestywnymi, poetyckimi, a nawet nieco dziwacznymi nazwami (wystarczy wspomnieć o stołku Prince Aha, stołku Bubu lub krześle Dr No).

Philippe Starck bubu 12

W 1988 roku Starckowi zlecono remont hotelu Royalton w Nowym Jorku. Ten projekt odmienił branżę hotelarską. Pojawiły się niezwykle popularne boutique hotels, a Starck był został ich niepodzielnym władcą. Wystarczy tylko wspomnieć o Mama Shelter – sieci hoteli-butików, która zachwyca gości zaprojetkowanymi przez Starcka wnętrzami. Ekscentryczne pomysły Francuza przywróciły życie w wielu hotelach na całym świecie.

Philippe Starck bubu 20

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów Philippe’a, zdecydowanie na mniejszą skalę, jest krzesło Louis Ghost dla marki Kartell. Wśród kultowych rzeczy znajdziemy także smukłą wyciskarkę Juicy Salif zaprojektowaną dla włoskiej firmy Alessi w 1990 roku oraz stylizowane szczoteczki do zębów z 1989 roku. W przypadku Starcka miliardowe projekty szczęśliwie współistnieją z rzeczami przeznaczonymi dla odbiorcy masowego. Obok przedmiotów tak luksusowych (jak choćby kryształowe żyrandole Baccard), projektuje także przedmioty użytkowe, w cenach nie przekraczających możliwości przeciętnych klientów. Projektantowi zawsze zależało na tym, by dobry design był mniej elitarny. „Przedmioty wysokiej jakości po niższych cenach, żeby więcej osób mogło cieszyć się tym, co dobre. Zawsze wyobrażałem sobie świat demokratycznych projektów”.

Philippe Starck bubu 17

Phillipe Starck jest trzykrotnym laureatem najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie wzornictwa – Red Dot Award. Niezależnie od tego, czy jesteśmy wielbicielami designu, koneserami dobrego smaku lub po prostu lubimy podążać za trendami, Philippe Starck na pewno nas czymś jeszcze zaskoczy.

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline