Pielęgnacja z dwóch stron świata. Hammam i sauna koreańska.

Koreanki co drugi dzień rozgrzewają swoje ciało do czerwoności, aby potem oczyszczać je podczas głębokiego peeelingu. Turczynki potrafią godzinami uczestniczyć w tradycyjnym rytuale hammam. Efektem tych zabiegów jest odmłodzenie oraz zrelaksowanie ciała i… ducha. Czerpiąc przyjemność z cielesnych rytuałów, warto zainspirować się również wzornictwem i architekturą miejsc, w których dokonujemy pielęgnacji. Pomoże Ci w tym nasz artykuł.

Hammam, czyli relaks po turecku

Cały rytuał może trwać nawet kilka godzin. Jak to możliwe? W hammamie temperatura jest znacznie niższa niż w saunie fińskiej. To dlatego możesz spędzić w nim dwie, trzy godziny… albo i dłużej. Relaksowi sprzyja aranżacja pomieszczenia, które otaczają marmurowe ławy. Wystarczy się na nich położyć i oddać błogiemu odpoczynkowi.

Główną rolę podczas kilkugodzinnej sesji pielęgnacyjnej odgrywa masaż specjalną rękawicą kessa (można je bez problemu nabyć w drogeriach) oraz nawilżenie skóry aromatycznymi olejami i balsamami. Efekt? Ujędrnienie, relaks i przede wszystkim odmłodzenie ciała.

Zrób sobie hammam

Hammam to turecka łaźnia parowa – bezpośrednia następczyni łaźni rzymskiej. Jej aranżacja zachowała się w niezmienionej formie niemal od czasów antycznych. Zwykle składa się z kilku, a czasem nawet kilkunastu pomieszczeń, w których rozmieszczone są marmurowe ławy, przeznaczone do wypoczynku. Jak stworzyć łazienkę, zainspirowaną tureckimi świątyniami relaksu? Postaw na wysokiej jakości, naturalne materiały, takie jak wspomniany wcześniej marmur lub kamionka. Wykonane z nich akcesoria łazienkowe są niezwykle stylowe i posłużą Ci całe lata. Świetnym pomysłem jest też położenie mozaiki na fragmencie ściany lub podłogi. Taki element wniesie do wnętrza subtelny powiew Orientu.

Trend alert: koreańska pielęgnacja

Koreańska pielęgnacja stała się w ostatnim czasie jednym z największych hitów kosmetycznych. Jak grzyby po deszczu wyrastają sklepy, w których można zaopatrzyć się w produkty niezbędne do oczyszczania i nawilżania w azjatyckim stylu. My chcemy skupić się na niezwykłym miejscu, dla którego niektórzy potrafią odbywać wielogodzinne loty z drugiego końca świata. Witaj w koreańskiej saunie!

Łaźnie podzielone są zazwyczaj na dwie części – damską i męską. Po obowiązkowym prysznicu można przejść do wybranych przez siebie zabiegów. Możliwości jest mnóstwo, a pielęgnacja skóry, peeling, depilacje, kąpiel w zielonej herbacie to tylko niektóre z nich. W dodatkowym, wspólnym pomieszczeniu dla obu płci czas upływa na rozmaitych rozrywkach – rozmowach z przyjaciółmi, spaniu, oglądaniu telewizji czy jedzeniu. Koreańczycy potrafią w swoich saunach spędzać godziny. Nie tylko z powodu, że są one niezrównanym sposobem na zachowanie wiecznej młodości, ale także dlatego, że świetnie się w nich bawią.

Zainspiruj się Koreą

Ty też możesz stworzyć pokój kąpielowy na wzór koreańskiej sauny. Przepis na jego aranżację jest prosty, bo wywodzi się z azjatyckiego minimalizmu. Biel i drewno to baza. Na tak neutralnym tle od razu będą się rzucać w oczy oszczędne formy mebli i uroda naturalnego materiału, z jakiego zostały wykonane. Dekoracje nie są konieczne – wystarczająca ozdoba to buteleczki z koreańskimi naturalnymi miksturami i olejami. Pamiętaj też o miękkich, chłonnych ręcznikach i poduszkach. One zapewnią Ci wygodny odpoczynek. Przekonasz się, że nie ma przyjemniejszego miejsca do odżywienia ciała i… duszy!

Autorka: Sandra Kamińska

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline