Po francusku
Styl francuski – obok angielskiego – należy do najbardziej rozpoznawalnych sposobów urządzania wnętrz. Powstawał latami, do woli inspirując się architekturą różnych epok. W wersji ostatecznej uchodzi za manifestację szyku i dostatku. We francuskim salonie nie ma miejsca na minimalizm, co bynajmniej nie znaczy, że wszystko jest tu dozwolone. Kierunek działań wyznacza pierwsza zasada, która brzmi: „dużo, ale ze smakiem”.

Zdjęcie: Andreas von Einsiedel/East News
SUBTELNA TONACJA
Obowiązują kolory pastelowe, delikatne. Na ścianach jasne tapety lub boazeria w tym samym kolorze. To poniekąd konieczność: bogactwo mebli i dodatków wymaga naturalnego tła.
SYMETRIA, SYMETRIA, SYMETRIA
Dualizm to jedna z najważniejszych cech stylu. Przejawia się w parzystej liczbie sprzętów, dodatków i dekoracji. Symetryczny układ dotyczy: dekoracji, obrazów, mebli, zasłon, lamp…
LEKKIE LUDWIKI
Fotele, szezlongi, komody, stoliki… Pożądane są meble kształtne, lekkie, eleganckie, stylizowane na XVII- i XVIII-wieczne o kształtach eliptycznych, zaokrąglonych, a także złocenia, okucia, snycerka.
PIĘKNE TKANINY
Materiały wyłącznie dobrej jakości. Jednobarwne albo o wzorach klasycznych, podkreślające linię mebli.
PILASTRY, KOLUMNY
Kominek, jako jeden z wyznaczników francuskiego salonu, powinny zdobić stylowe pilastry w dowolnym stylu. W dekoracjach nie istnieje podział na epoki.
U SUFITU
Ściany i sufit należy podkreślić sztukaterią. Ornamenty są niezbywalnym rysem francuskiego stylu.
BLASK KRYSZTAŁU
Francuski salon kocha blask i błysk. Światło naturalne i sztuczne. Faworyzuje szkło, w każdej postaci (szyby, przeszklenia) zwłaszcza kryształowe. Blask tego żyrandolu zostaje zwielokrotniony odbiciem w lustrach, umieszczonych naprzeciw siebie.
RASOWE DETALE
Zegary, statuetki, bielone popiersia, lichtarze… To wnętrze szczególnie lubi przedmioty cenne i rasowe.
SZLACHETNE DREWNO
Meble pokrywa cenny fornir, często egzotyczny, dobrze widziane są też intarsje, okucia…
STYLOWY KAMUFLAŻ
Nawet przedmioty o współczesnej metryce powinny zostać poddane odpowiedniej stylizacji.
DUŻA FORMA
Salon to miejsce, gdzie należy chwalić się malarstwem (dobrze widziane są też portrety przodków), sztychami, zdjęciami. Koniecznie w stylowych ramach.
WIĘCEJ ŚWIATŁA
Różnorodne źródła światła, w dużej liczbie, to prawie konieczność: piękne przedmioty wymagają odpowiedniej ekspozycji.