Powrót do natury

Wygodnie, ale jak najbliżej natury – tak brzmi pierwsza zasada wnętrza w stylu rustykalnym. Ma być naturalnie, swojsko, przyjaźnie. Wiejski dom faworyzuje naturalne materiały, bezpretensjonalne sprzęty, proste wzory. Takie otoczenie daje poczucie bezpieczeństwa. I jeszcze jedno: rustykalny styl nie jest zarezerwowany wyłącznie dla domów na wsi.

Powrót do natury
Zdjęcie: Douglas Gibb/RedCover/East News

Jak na łące

Kwiaty są obowiązkowe. Na stół przynosimy je prosto z ogrodu albo łąki. A oprócz tego przyznajemy im we wnętrzu stałe miejsce, np. na tapicerce fotela, obrusie, zasłonkach…

Zgrzebna faktura

Len, bawełna, wełna, futra… Obecność naturalnych tkanin jest w wiejskiej chacie naturalna. Naturalne są też kolory.

Prosto na ławę

Nie ma rustykalnego wnętrza bez ławy: To najbardziej typowy mebel wiejskiego domu. Rzeźbiona lub nie. Obok ławy – stół i krzesła. Formy współczesne, ale, tak jak dawne wiejskie meble, wykonano je z litego drewna.

Deski na podłodze

Podłoga z drewna, najlepiej z szerokich desek, to obowiązkowy element wiejskiego domu. Jest praktyczna i ładna. Nie tylko izoluje, ale też ociepla wnętrze optycznie. .

Czarna koza

Piec zwany kozą ma wiejski rodowód, stąd jego obecność w centralnym miejscu domu.

Błysk okapu

Okap nad piecem jest koniecznym elementem kuchni wiejskiego domu. Ten, wykonano ze stali, ale jego kształt nawiązuje do typowej formy.

Stolarka i więźba

Przestrzeń domu otwarta jest tylko w planie poziomym, ale również – pionowym. To sprawia, że wnętrze wygląda na większe niż jest w rzeczywistości. Poza tym można podziwiać rysunek krokwi i stropów. Oczywiście drewnianych.

Poszufladkowane

Cała zabudowa to konstrukcja najprostsza z możliwych: drewniany blat, a pod nim otwarte półki, szuflady… Niektóre można przysłonić zasłonkami. Mnogość sprzętów, naczyń, przedmiotów to również ważna cecha wiejskiego domostwa.

Kamień z okolicy

W wiejskim domu naturalnym surowcem jest także kamień. Najlepiej, jeśli będzie to materiał charakterystyczny dla najbliższej okolicy. Można go zastąpić płytkami terakoty, przypominającymi kamień lub cegłę.

Wiklinowy splot

W wiejskiej chacie wiklina jest surowcem pełnoprawnym, tak jak drewno. Na wiklinowe meble, kosze, sprzęty miejsce musi się znaleźć.

Drewno ponad plastikiem

Framugi okien i drzwi zawsze powinny być drewniane. Nowoczesne plastiki są zabronione. Dobrze, jeśli stolarka w takim samym kolorze, co stropy i podłoga. Wtedy wnętrze wygląda spójnie.

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline