Scandi: jeden styl, trzy oblicza

Przybył z dalekiej północy, ale nie sposób odmówić mu urzekającego ciepła! Ma do zaoferowania wszystko to, czego może brakować w chłodniejszym klimacie: miękki dywan, ciepły pled, nastrojowe oświetlenie i wygodny fotel. Idealny narzeczony? Nie! Styl scandi! Dziś przedstawiamy styl skandynawski nie w jednej, a w trzech odsłonach.

westwing-dutch-scandi-obraz

Ergonomiczne i funkcjonalne meble, wysmakowana paleta barw i naturalne materiały stanowią solidną bazę scandi, ale mało kto wie, że przytulny i nieskomplikowany styl skandynawski, który od lat podbija nasze wnętrza, choć spójny i harmonijny, jest jednak zróżnicowany. Wybierz oblicze tego stylu, które najlepiej pasuje do Twojej osobowości!

Styl szwedzki

U źródeł skandynawskich aranżacji leży osadzony w historii styl szwedzki. Ponoć u podstaw tego stylu, rozpropagowanego w XVIII wieku przez szwedzkiego króla Gustawa III, leżały ograniczenia finansowe, które kazały rezygnować ze złoceń i marmurów na rzecz pastelowych farb i tańszych materiałów, ale dość domysłów!  Ważne, by dać się oczarować prostocie w arystokratycznym wydaniu:

westwing-swedish-scandi-collage

1. Postaw na biele, szarości i beże, stonowaną paletę bliskich naturze kolorów oraz dekoracje bez kontrastów i delikatne desenie.

westwing-swedish-scandi-collage

2. Wybieraj meble z jasnego drewna o liniach, kształtach i formach nawiązujących do stylu shabby chic. W stylu szwedzkim nie ma miejsca na tworzywa sztuczne! Niech będzie naturalnie!

westwing-swedish-scandi-collage

3. Ogranicz dekoracje do niezbędnego minimum. Pojedynczy, kryształowy żyrandol, rodzinne zdjęcie w delikatnej oprawie lub lustro ujęte w złotą ramę będą delikatnie zdobić, ale nie przytłaczać.

westwing-swedish-scandi-collage4

Styl holenderski

Podobnie jak na obrazach Rembrandta lub Vermeera tak i w we wnętrzach w stylu holenderskim prym wiodą światło i barwy. Niezagracone, funkcjonalne aranżacje zachwycają umiejętnym połączeniem skandynawskiej prostoty z nutą vintage i elegancją rodem z pałacu.

westwing-dtuch-scandi-collage2

1. Brązy, mgliste szarości, czernie, zgniłe zielenie i palona cegła na tle białych ścian – oto kwintesencja stylu holenderskiego. Pozwól, by przełamane i przygaszone tony nadały klimat wnętrzu. A do tego – rozpraszające światło firany w oknach.

westwing-dutch-scandi

2. Zadbaj o to, by wszystkie powierzchnie pozostały matowe. Do tego forniry, patyny, gresy i szachownice.

westwing-dutch-scandi-collage

3. Ważnym elementem wystroju holenderskiego wnętrza są lampy, najlepiej w seriach lub zbyt duże.

Styl nordycki

W żadnym z pozostałych stylów scandi detale nie odgrywają tak ważnej roli, jak w stylu nordyckim. To styl skandynawski w wersji modern, ale z pazurem typowym dla wszechobecnej natury. A skoro natura, to i naturalne dodatki, kwiatowe i zwierzęce motywy, tkaniny inspirowane Północą.

westwing-nordic-scandi-collage

1. Przywiązanie do przyrody warto zamanifestować, wykorzystując stare sprzęty i poddając je renowacji. Wnętrzarski recycling sprawi, że niewielkim kosztem uzyskamy efektowne i oryginalne dodatki.

westwing-nordic-scandi-skora

2. Na podłodze lub sofie znajdzie się wreszcie miejsce dla przywiezionej z wakacji w górach owczej skóry.

westwing-nordic-scandi-collage2

3. Stonowane aranżacje urozmaicają jednak rozmieszczone punktowo, mocniejsze akcenty. W przełamaniu jasnych tonacji pomocne będą czerń, czerwień, żółcień, granat i zieleń. W stylu nordyckim nie może zabraknąć kolorowych przedmiotów o geometrycznych, designerskich formach.

Zdjęcia: Living4Media

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline