StoryTiles

Małe, holenderskie miasteczko Delft słynie z tradycyjnej biało-niebieskiej ceramiki, którą tworzy się tutaj już od XVI wieku. Młoda projektantka Marga van Oers kontynuuje tę tradycję w nowoczesny sposób, a jej StoryTiles urzekają zarówno miłośników tradycji, jak i współczesnego designu.

StoryTiles to młodziutka firma założona przez Margę van Oers i Judith Beek, której sławy przysporzyły pochlebne artykuły w tak popularnych magazynach jak Elle Decoration UK, Eigen Huis & Interieur oraz Ariadne at Home. Każda z płytek ceramicznych produkowanych przez StoryTiles to małe dzieło sztuki z niepowtarzalnym tytułem i historią. Wiatru w żagle dodała firmie także obecność na tak dużych imprezach jak Maison & Objet w Paryżu czy Design Week w Bejrucie.

Pomysł na StoryTiles narodził się, kiedy Marga dostała od babci pudełko pełne starych, holenderskich płytek. Zainspirowana holenderską tradycją i rzemiosłem sama zajęła się projektowaniem. Szybko zaraziła entuzjazmem swoją siostrą Judith, która wyczuła duży potencjał w artystycznym przedsięwzięciu siostry. Razem postanowiły założyć firmę i zebrać fundusze potrzebne na jej rozwój dzięki metodzie crowd-fundingu, czyli gromadzeniu środków poprzez media społecznościowe i strony www. Wkrótce siostry zebrały potrzebną sumę. Tak rozpoczęła się ich wielka przygoda ze StoryTiles.

Westwing_StoryTiles_1
Z lewej: siostry Judith i Marga

Naturalny podział

Marga studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Amsterdamie, a jej siostra Judith zgłębiała zagadnienia dotyczących biznesu i zasobów ludzkich, dlatego podział w firmie jest naturalny i prosty: Marga odpowiada za stronę kreatywną, a Judith – finansową firmy.

„Nie jestem tak kreatywna jak moja siostra – śmieje się Judith. Kiedyś źle założyłam haczyki do wieszania płytek i Marga musiała wszystko poprawić!”

Westwing_StoryTiles_2

StoryTiles: płytki inne niż wszystkie

„Ludzie odnajdują na tych płytkach swoje wspomnienia – mówi Marga. Każdy może zobaczyć tu coś innego, inną historię. Judith uważa z kolei, że każda płytka kryje akcent humorystyczny. Na pierwszy rzut oka widzimy na przykład statek w bieli i błękicie, który wygląda dość staromodnie, a po dokładniejszym przyjrzeniu się – dziewczynę w czerwonej sukience siedzącą na bukszprycie i czytającą książkę. Nie sposób nie uśmiechnąć się!”

Westwing_StoryTiles_3

Wszystkie projektowane przez Margę płytki wypalane są tradycyjnymi metodami, dzięki czemu są odporne na zmiany temperatur oraz wilgoć. Drewniane płytki, które firma także wytwarza, wykonywane są z drewna brzozowego pochodzącego z ekologicznych upraw.

Westwing_StoryTiles_4

Pływanie i koza

Spytaliśmy siostry, które z płytek lubią najbardziej. „Lubię wszystkie swoje projekty – zapewnia Marge, ale jeśli miałabym coś wybrać, wybrałabym płytkę zatytułowaną Pływanie (Swimming). To mój pierwszy nowoczesny projekt, o którym wciąż myślę z dumą. Emanuje swobodą i radością. Poza tym można go interpretować na wiele sposobów”.

Mam słabość do staromodnych płytek z kolekcji Old Dutch – mówi Judith.

„Uwielbiam ich nostalgiczny czar rodem z dawnych czasów. Moja ulubiona płytka to „Czekając z kozą” (Waiting with the Goat) z kolekcji limitowanej. Jestem szczęśliwą posiadaczką jednego z egzemplarzy. Zajmuje honorowe miejsce na ścianie u mnie w domu”.

Westwing_StoryTiles_5

Muzealnym szlakiem

W zeszłym roku Muzeum Van Gogha poprosiło StoryTiles o przygotowanie kolekcji płytek z okazji otwarcia nowego sklepu. „Stworzyłam płytki inspirowane Słonecznikami Van Gogha – mówi Marga. W ten sposób przeniosłam na płytki świat przygód, roślin i zwierząt”. Wkrótce siostry rozpoczną także współpracę z holenderskim muzeum narodowym Rijksmuseum w Amsterdamie, ale jej szczegóły są na razie owiane tajemnicą…

Westwing_StoryTiles_6

Gra w duecie

Zapytaliśmy Margę i Judith, jak im się razem pracuje w duecie. Okazało się, że mamy do czynienia z „drużyną marzeń”. „Jesteśmy różne, ale bardzo się wspieramy” – wyjaśnia Judith, a Marga zaraz dodaje, że ona jest „mężczyzną” w tej relacji, a jej siostra – „kobietą”. Choć łączą je mocne więzy krwi, obie twierdzą, że w pracy pozostają autonomicznymi jednostkami z prawem do własnego zdania.

Westwing_StoryTiles_7

Różowe okulary

A co z przyszłością firmy? Duet sióstr widzi ją w jasnych barwach. „Chcemy, żeby nasze płytki podbiły cały świat! – śmieje się Judith. Marga chciałaby zobaczyć swoje projekty w toaletach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, bo tam – według niej – jest ich miejsce.

Westwing_StoryTiles_8

Stylowo w domu

Mieszkanie Margy odzwierciedla narracyjny i prosty styl jej projektów. Jedna z tradycyjnych, holenderskich płytek zaintrygowała projektantkę i dziś zdobi łazienkę. To Pies Sammy (Sammy the Dog) – wyjaśnia Marga. Ten słodki zwierzak widzi wszystko, co się dzieje dookoła niego. Każdy ruch i każde spojrzenie. Jest niezwykle inspirujący.

 Westwing_StoryTiles_1

Rady?

Siostry mają także radę dla wszystkich początkujących artystów-przedsiębiorców. „Po założeniu firmy – wyjaśniają – nie zwlekałyśmy i objechałyśmy wszystkie możliwe imprezy. Tej niezwykłej aktywności zawdzięczamy to, że zaledwie 2,5 roku później nasze produkty można kupić w 20 krajach. Jeśli chcecie odnieść sukces, zróbcie to samo”!

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline