Prowansja w domu w 5 prostych krokach

Fioletowe tkaniny, hafty, falbany, drewno, kamień, zioła – poczuj czar Prowansji!

westwing-styl-prowansalski-stol

Od wielu lat Prowansja jest jedną z najchętniej odwiedzanych części Francji. Kto nie chciałby zobaczyć na własne oczy lawendowych pól i zielonych winnic? Wąskie, brukowane uliczki, kamienne domy i skąpane w słońcu wzgórza nadają temu regionowi niepowtarzalny charakter. Poetyczna Prowansja to także piękne wnętrza łączące szyk przeszłości z wiejskimi elementami. Zobacz, jak przywołać czar i tej krainy i nostalgiczny urok przeszłości w kilku prostych krokach.

westwing-szybki-przepis

Wokół stołu

Skoro nostalgia, to i meble z historią! Urządzając wnętrze w stylu prowansalskim, warto zajrzeć do piwnicy lub na pchli targ i poszukać odpowiedniego stołu. W stylu prowansalskim życie toczy się niespiesznie, nieco z dala od zgiełku codziennego dnia. Duży, mocny, koniecznie drewniany, najlepiej stary lub postarzany stół będzie stanowić centrum prowansalskiego domu. Ustawiony w jadalni, kuchni lub w salonie zachęci do spotkań przy dobrym winie, ciągnących się daleko w noc rozmów i delektowania urodą życia.

westwing-styl-prowansalski-jadalnia
westwing-styl-prowansalski-talerz

Patyna, spękania, zatarcia

Podniszczone belki sufitowe, nieco odrapane okiennice, meble pokryte delikatną warstwą patyny, spękane blaty, zatarte ramy – to wszystko nadaje domowi niepowtarzalny charakter. Również tkaniny nie ukrywają tu wieku. Lekko strzępione, dziergane, lekkie i delikatne wyglądają jakby spłowiały w mocnym, prowansalskim słońcu. Jeśli nasze mieszkanie ma bardziej nowoczesny charakter, odpowiedni efekt uzyskamy zmieniając nieco wygląd mebli. Pomalujmy je na biały lub pastelowy kolor oraz spróbujmy lekko postarzyć i wyeksponować pierwotną fakturę drewna.

westwing-styl-prowansalski-lawendowo
westwing-styl-prowansalski-lozko

Drewno, kamień, kute żelazo

W prowansalskich stylizacjach prym wiodą drewno, kamień i kute żelazo. Drewniane podłogi i meble, koniecznie w wydaniu naturalnym lub bielone będą urzekać wyraźnym rysunkiem słojów. Postarzone, powycierane drewno będzie pięknie kontrastować z surowością matowych kamiennych powierzchni. Obrazu dopełni łóżko z żelazną, zdobioną ramą, kuty żyrandol, lampa lub świecznik.

westwing-styl-prowansalski-salon-z-komoda

Nie tylko fiolet

Naturalne odcienie drewna i kamienia oraz ich nostalgiczny czar uzupełnią prowansalskie kolory: popielata szarość, pożółkła biel, szary błękit i blady fiolet. W znikomych dawkach i spatynowanej wersji pojawią się także odważniejsze barwy, na przykład wiśnia, śliwa lub brąz. Czasem wszystko w prowansalskim wnętrzu, od kredensów po podłogi, jakby na spłowiałej fotografii, przybiera kolor złamanej bieli. I choć biel może mieć wymiar totalny – lepiej nie przesadzać z charakterystycznym dla stylu prowansalskiego odcieniem lawendowym.

westwing-styl-prowanslaski-lawenda
Suszona lawenda wypełni Twój dom pięknym zapachem

Ukryta moc detali

Zebrane jakby bez wysiłku, ustawione niby przypadkowo – dodatki, akcesoria i detale odgrywają ogromną rolę w prowansalskich wnętrzach.

  • Dekoracyjności dodadzą im motywy lawendy, winogron, pęków ziół.
  • Meble zdobi staromodna ceramika, kuchnie i łazienki – płytki z delikatnymi reliefami, dawny piec – okazały okap w stylu retro.
  • Kwiaty i zioła, a przede wszystkim wszechobecna lawenda, stanowią kwintesencję stylu prowansalskiego. Suszone lub rosnące w donicy pozwolą wprowadzić do mieszkania wyjątkowy zapach.
  • Wiklinowe kosze, tace i osłony doniczek niezwykle często goszczą w starych, prowansalskich domach.
  • Upolowane na targach staroci pamiątki idealnie wpisują się w charakter stylu prowansalskiego. Idealne dodatki to m.in.: stara waga szalkowa, ceramiczny dzban łazienkowy, zabytkowa lampa, kanka na mleko i blaszana konewka.
westwing-styl-prowansalski-salon

Zdjęcia: Living4Media & Westwing

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline