Trend: skały i minerały w aranżacji

Elegancja z nutą tajemniczości – oto sekret piękna, tkwiącego w naturalnych skałach i minerałach o szlachetnym wyglądzie. Są dowodem na to, że natura potrafi zaskoczyć kunsztem nieznanym człowiekowi. Cenione od wieków, nieustannie inspirują, ukazując się w coraz to nowej odsłonie. W roku 2017 stanowią najbardziej intrygujący trend wnętrzarski. Mamy dobrą wiadomość – zostaną z nami na dłużej!

Gwiazdy Maison & Objet

Paryskie targi Maison & Objet wyznaczają trendy w świecie wnętrzarskim. Dla miłośników pięknych aranżacji są tym, czym Fashion Week dla wielbicieli mody. Styliści przyjeżdżają na nie, by czerpać inspiracje i poznawać trendy, które będą królować przez najbliższe miesiące. W tym sezonie projektanci postanowili ujarzmić surowe piękno skał. Nadal modny będzie marmur – odkryty na nowo już jakiś czas temu, wciąż zachwyca elegancją i nie pozwala o sobie zapomnieć. To jednak nie koniec. Projektanci idą krok dalej, odsłaniając przed nami całą paletę skał i minerałów, które dodadzą aranżacji mnóstwo szyku, a także… odrobinę magii.

Tajemnicze minerały

Fascynacja minerałami pojawiła się wśród projektantów wnętrz po tym, gdy Instytut Pantone ogłosił Rose quartz kolorem roku 2016. Wtedy dostrzegli oni nie tylko wyjątkową barwę, ale również ciekawą strukturę kryształu. Zaczęło eksperymentować z wykorzystaniem innych minerałów, kamieni szlachetnych oraz skał o niezwykłym wyglądzie. Efekt okazał się zachwycający!
Przekroje minerałów emanują hipnotyzującą urodą. Niełatwo oderwać od nich wzrok. Właśnie dlatego szturmem podbiły świat wnętrzarski, stając się najgorętszym trendem sezonu. Mogą mieć postać kuszących tajemniczą elegancją dekoracji lub stanowić część kunsztownej inkrustracji blatu stolika kawowego. Ze względu na szykowny wygląd, idealnie pasują do aranżacji w stylu glamour i classic, ale nie tylko. Doskonale odnajdą się także w towarzystwie mebli o prostych formach, charakterystycznych dla stylów scandi lub modern, które z kolei uwielbiają naturalne materiały.

Fokus na marmur

Marmur ceniony był już w starożytności. Jego trwałość i ponadczasowe piękno zachwalali najwięksi rzeźbiarze minionych epok. Michał Anioł, tworząc swoje dzieła, wykorzystywał marmur karraryjski, do dziś wydobywany w okolicach Carrary w Toskanii. Kojarzony z luksusem, ale też surowością, niezbędny element aranżacji utrzymanych w klasycznym stylu, w ostatnim sezonie powrócił na salony w całkiem nowym wydaniu. Dziś architekci i styliści wnętrz sięgają po niego równie chętnie, co dawni rzeźbiarze.
Do ponownego odkrycia marmuru przyczynił się trend natural, inspirujący projektantów do poszukiwania sposobu na wykorzystanie naturalnych materiałów w aranżacjach. Okazało się, że ten dobrze znany surowiec nie musi być zarezerwowany tylko dla pałaców, ponieważ doskonale wygląda w połączeniu z metalem, drewnem lub szkłem, tworząc kompozycje eleganckie, a jednocześnie lekkie, przytulne i nowoczesne (właśnie za to pokochał go styl modern!). Marmurowy blat stolika lub konsoli zrównoważy prosta forma mebla i jego lekkie, ażurowe nóżki – szykownie, ale nie przytłaczająco!

Trend silniejszy niż skała

Fascynacja skałami, minerałami i kryształami nie ogranicza się wyłącznie do samych materiałów. Projektanci sięgnęli również po inspiracje wzornicze. Dekoracje, takie jak poduszki, świeczniki, filiżanki czy ozdobne patery z motywem marmuru to najprostszy sposób na dodanie wnętrzu elegancji. Należy jednak pamiętać o umiarze – zbyt duża ilość podobnych dodatków może wywołać wrażenie dysharmonii. Tym, którzy zawsze chcą być na czasie podpowiadamy: pokochajcie minerały. Grafiki i inne dekoracje ścienne z ich motywem zrobią furorę w aranżacji!

Autorka: Sandra Zielińska

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline