Trendy 2018 prosto ze styczniowych targów Maison & Objet

Każdego roku projektanci mody, designerzy, trendsetterzy i inne kreatywne osoby, związane ze światem wzornictwa, czekają z niecierpliwością na francuskie targi wnętrzarskie Maison & Objet. To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń na świecie. Stylistki Westwing odwiedziły Paryż w styczniu tego roku i przywiozły garść świeżych pomysłów aranżacyjnych, które niebawem będą królowały w naszych domach. Poniżej prezentujemy listę najgorętszych trendów 2018. Co najważniejsze – ich wprowadzenie do wnętrza wcale nie musi wiązać się z generalnym remontem mieszkania.

1. Organiczne materiały

Słoma, rafia, trawa morska czy juta to jedne z najciekawszych i jednocześnie najpopularniejszych surowców, które pojawiły się na tegorocznych targach Maison & Objet. Robi się z nich m.in. abażury lamp, ramy luster i krzesła. Ich interesująca struktura buduje nieco surowy, jakby niewykończony look, który dodaje oryginalnego charakteru również eleganckim aranżacjom.

2. Owady

Szlachetne owady opanowały nasze wnętrza i jak zapowiadają projektanci – jeszcze długo w nich pozostaną! Mieniące się żuczki, złote i srebrne mrówki, dostojne ważki i motyle grają w tegorocznych aranżacjach pierwsze skrzypce. Rozgościły się na tekstyliach, pod kloszami i są elementem małych dekoracji. Te kompozycje przykuwają uwagę i intrygują.

3. Czarny rattan

Od kilku sezonów naturalny rattan zaczął się pojawiać nie tylko w ogrodach, ale również we wnętrzach domów. Teraz przyszedł czas na jego czarną odmianę. Jest mocniejsza, bardziej tajemnicza i wyrafinowana, wciąż jednak zachowuje lekkość, czyli główną cechę mebli wykonanych z tego materiału.

4. Metal-framed

Trend eksponowania metalowych konstrukcji zawładnął tegorocznymi targami Maison & Objet! Pojawia się on w kilku odsłonach: stelaży oplatających meble, konstrukcji podtrzymujących bryły, ażurów, patternu i w organicznych formach. To elementy, które unowocześniają każdą aranżację oraz dodają jej lekkości i artystycznego sznytu.

5. Aquatic, czyli podwodny świat

Tegoroczne targi Maison & Objet odkrywają niezwykłe bogactwo podwodnego świata, okraszając aranżacje mnóstwem oceanicznych inspiracji. Muszle, koralowce, meduzy i inne podwodne stworzenia ozdabiają tekstylia, dekoracje i lampy. To bardzo mocny trend, który niebawem będzie wszechobecny!

6. Beading, czyli wykończenie koralikami

Wydawać by się mogło, że do tej pory pamiętali o nich tylko wierni miłośnicy stylu boho. Teraz koraliki triumfalnie wkraczają też do innych aranżacji. Można je znaleźć na abażurach, poduszkach, niewielkich akcesoriach, a nawet na obrazach. To świetny sposób na interesujące i przyciągające uwagę dekoracje do każdego wnętrza.

7. Wiedeńska plecionka

Kojarzy nam się z klasycznymi meblami, ale na tegorocznych targach Maison & Objet mogliśmy zobaczyć ją w nowoczesnych projektach. Pojawia się już nie tylko na siedziskach krzeseł, ale również na abażurach, frontach mebli, parawanach, tacach oraz stolikach. Wiedeńska plecionka dodaje meblom lekkości, elegancji oraz nuty nostalgii, tak pożądanej w najmodniejszych obecnie aranżacjach.

8. Transparentne dekoracje ścienne

Ten trend, choć wydaje się mało widoczny, może niebawem podbić nasze serca! Transparentne dekoracje to sposób na eleganckie ściany z charakterem. Jak wyglądają? To zdobione antyramy, w które wsunięto ryciny, wiekowe druki, mapy i klasyczne grafiki. Przezroczysta powierzchnia zajmuje sporą część całej dekoracji, a przebijająca przez nią ściana daje dodatkowy, ciekawy efekt.

9. Kolor trend: koral

Kolor, od którego nie można oderwać wzroku. Koral łączy w sobie pasję czerwieni ze słodyczą różu, tworząc wyrazistą, a zarazem oryginalną mieszankę. Pięknie prezentuje się zarówno na ścianach i innych dużych powierzchniach w aranżacji, jak i w niewielkich akcentach. Projektanci uwielbiają go też zestawiać z ekspresyjnym turkusem.

10. Rope chairs, czyli krzesła z wyplatanymi siedziskami

Wyplatanymi ze sznurków, warto dodać. Designerzy prześcigają się w nietypowym wykorzystaniu materiałów dotychczas zapomnianych. Okazuje się, że sznurek świetnie nadaje się do tworzenia ciekawych konstrukcji krzeseł. Przenoszą one ogrodową swobodę do naszych salonów. To niezwykle ciekawe rozwiązanie, które może spodobać się szczególnie tym, którzy lubią świeże nowinki ze świata aranżacji wnętrz.

 

Autorka: Sandra Kamińska

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline