Zasady dobrego stylu według Coco Chanel

Coco Chanel zmieniła oblicze mody swoimi rewolucyjnymi pomysłami i projektami. Westwing pragnie oddać hołd Coco przedstawiając zasady dobrego stylu, które stworzyła i którym pozostawała wierna.

westwing-coco-chanel-kapelusz

Gabrielle Bonheur Chanel urodziła się 19 sierpnia 1883 roku w niezbyt zamożnej rodzinie. Kiedy zmarła jej matka, ojciec Gabrielle odesłał wszystkie córki do zakonu Aubazine. Tutaj Gabrielle nauczyła się szyć… i tak właśnie wszystko się zaczęło! Od eleganckich kapeluszy po perfumy Chanel N ° 5, od garniturów po pierwsze spodnie dla kobiet: Coco Chanel stała się ikoną naszych czasów!

Elegancja i komfort.  Coco Chanel stworzyła nowy model kobiecości, który przetrwał ponad sto lat. Współczesne jej kobiety pracujące nie mogły odnaleźć się w stylu i ubraniach „Belle Époque”. „Chcę ubierać aktywne kobiety, które muszą czuć się dobrze i swobodnie w swoich ubraniach”.

westwing-coco-chanel-styl

Luksusowe ubóstwo formy. Chanel nazywano królową „genre pauvre”, czyli ubogiego stylu. Uważała, że luksus nie jest przeciwieństwem ubóstwa, tylko sposobem na walkę z pospolitością. Udowodniła, że prostota może być oznaką szyku i wyrafinowania, a przesada daje zupełnie odwrotne efekty. „Przed wyjściem z domu kobieta powinna zdjąć jedną ozdobę”.

Elegancka biel i czerń. Połączenie bieli z czernią to duet absolutny. W przypadku kobiecych ubrań czerń długo kojarzono jedynie z żałobą. Coco sprawiła, że czarny stał się kolorem odpowiednim na każdą okazję, eleganckim i zmysłowym.

westwing-coco-chanel-portret

Obserwacja rzeczywistości. Na styl Chanel wpływ miały wydarzenia z jej życia oraz ludzie, których spotykała. Połączenie bieli z czernią to swoisty hołd dla prostoty zakonnego życia. Z kolei obserwowanie wyścigów konnych przełożyło się na… stworzenie damskich spodni.

Biżutera. Chanel uważała, że nic tak nie wyraża kobiecości jak błyszczące dodatki. Kolejny raz zerwała z tradycją i wymyśliła „biżuterię kostiumową”, czyli świecidełka zrobione z metali i kamieni półszlachetnych, które mogli nosić wszyscy, bez względu na porę dnia. Naszyjniki, bransoletki i kolczyki stały się przyjaciółmi współczesnych kobiet.

westwing-coco-chanel-portret-2

Makijaż. „Jeśli jesteś smutna, nałóż pomadkę i do ataku. Mężczyźni nie znoszą płaczących kobiet”.  Makijaż odegrał ważną rolę w emancypacji kobiet. Czerwona szminka Chanel potrafi zmienić każdą kobietę w femme fatale, której nie można się oprzeć.

Perfumy. „Kobieta, która nie nosi perfum, nie ma przyszłości”. Według Coco Chanel perfumy są podstawowym i najważniejszym dodatkiem każdej damy. Zapach wywołuje uczucia, tworzy magiczną atmosferę i zapada głęboko w pamięć. Zapach Chanel N ° 5, stworzony w 1921 roku, zrewolucjonizował przemysł perfumiarski.

westwing-coco-chanel-perfumy

Wrażliwość i styl Coco Chanel stały się nieśmiertelne. Jak mawiała Coco Chanel: „Moda przemija, styl pozostaje”.

Zdjęcia: Shutterstock i Getty Images

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline