Lampy wiszące do jadalni

Czy istnieje uniwersalna lampa do jadalni, taka, którą można bez problemu dopasować do każdego pomieszczenia? Cóż, w aranżacji wnętrz nigdy nie można iść na skróty… A oświetlenie jadalni, wbrew pozorom, jest równie ważne, co to w salonie. Kolor, kształt klosza, to jak wysoko powiesimy lampę nad stołem, intensywność lamp punktowych w tle — wszystko ma znaczenie.  Jeśli nie wiesz, jak odnaleźć się w labiryncie różnych modeli, nie ma problemu! W tym przewodniku pomożemy Ci wybrać idealne lampy do jadalni — równie piękne, co praktyczne.

Jakie oświetlenie do jadalni wybrać?

wielki przewodnik po lampach do jadalni

Romantyczna kolacja w świetle halogenów to raczej kiepski pomysł. Z drugiej strony od czasu do czasu warto przyjrzeć się dokładniej temu, co ma się na talerzu. Lampy do jadalni nie mogą zatem emitować ani zbyt słabego, ani zbyt mocnego światła. Światło ciepło-białe będzie dobrym kompromisem.

idealne lampy do jadalni

W przypadku jadalni warto pamiętać jeszcze o jednym: najlepsze rezultaty otrzymamy, łącząc ze sobą przynajmniej trzy różne źródła światła: główne, kierunkowe i światło otoczenia. Dlatego niezależnie od dużych lamp stojących czy wiszących, w miarę możliwości, aranżację warto uzupełnić o lampy stołowe.

Dobrym rozwiązaniem są lampy z funkcją ściemniania. Pozwalają idealnie dostosować światło do okazji. Jeśli po kolacji Twoi goście zdecydują się zostać na lampkę wina lub dwie, bez problemu zagwarantujesz im bardziej dyskretną atmosferę.

Jakiego typu lampy najlepiej wyglądają nad stołem?

nowoczesne lampy do jadalni inspiracje

Lampy powieszone nad stołem, zwłaszcza wyeksponowane w grupach, sprawiają, że aranżacja jadalni wygląda na bardziej przemyślaną. Dokładnie oświetlają cały blat i nie rażą w oczy siedzących przy nim osób. Co więcej, obecnie takie rozwiązanie jest bardzo modne, więc w magazynach wnętrzarskich nie brakuje pomysłów na ciekawe zestawienia lamp wiszących w różnych stylach.

modne lampy do jadalni

Do jadalni w stylu klasycznym lub glamour dobrze pasować będzie duży żyrandol z kryształkami. Patrząc na niego podczas obiadu, od razu poczujesz się jak na królewskiej uczcie. Miłośnikom nowoczesnych, industrialnych loftów polecamy natomiast designerskie lampy-żarówki zawieszone na kolorowych kablach.

lampa stojąca do jadalni

Twój stół do jadalni stoi pod skosem albo bezpośrednio po oknem? Wybierz dużą, łukowatą lampę stojącą. Zwróć uwagę na modele o smukłej konstrukcji, które wyglądają lekko i nie zabierają zbyt wiele miejsca.

Lampa i stół — idealna para

poradnik jak wybrać lampy do jadalni

Złota zasada brzmi: łącz podobne z podobnym. Najlepszy efekt uzyskasz, zestawiając razem stół i lampę o tym samym kształcie. Między innymi dlatego, że blat będzie równomiernie oświetlony.

okrągła lampa do jadalni

Okrągła lampa powieszona nad okrągłym stołem wygląda harmonijnie i nowocześnie.

lampy do jadalni w różnych stylach

Nad podłużnym blatem wyeksponuj podłużną lampę albo powieś w rzędzie kilka mniejszych. Postaraj się nie mieszać za bardzo kształtów i kolorów. Aranżacja powinna wyglądać spójnie, a nie chaotycznie.

Stół z regulowanym blatem? Dobrze by było, gdyby lampę też można nieco wydłużyć. Dzięki temu osoba siedząca na końcu stołu nie będzie pogrążona w ciemności.

Ile lamp powiesić nad stołem?

modne lampy do jadalni inspiracje

Jedną, dwie, trzy? Wszystko zależy od Twojego gustu i potrzeb. Według nas nieparzysta liczba lamp wygląda bardziej interesująco. Nad stołem o długości dwóch metrów możesz powiesić od trzech do pięciu lamp. Odległość pomiędzy poszczególnymi lampami zależy od długości stołu. Przykład: jeśli chcesz wymierzyć odległość między trzema lampami, podziel długość stołu przez cztery.

jak powiesić lampy w jadalni

Nad owalnym stołem bardzo dobrze wyglądają nisko zawieszone lampy o dużych kloszach. Lubisz aranżacje na luzie? Powieś klika mniejszych lamp na różnych wysokościach.  W obu wypadkach lampy należy umieścić na środku, tak aby światło padało równomiernie obejmowało cały blat. Padający na stół krąg światła zawsze powinien być mniejszy niż blat stołu, nigdy nie mniejszy.

Na jakiej wysokości powiesić lampę nad stołem w jadalni?

najlepsze lampy do jadalni

Złota zasada: między lampą a blatem stołu powinno być przynajmniej 60 cm odstępu. Dzięki temu stół jest równomiernie oświetlony, a światło nikomu nie przeszkadza i nikogo nie razi w oczy. Stół i lampa tworzą perfekcyjną całość.

jak powiesić lampę nad stołem

Im niżej zawieszona lampa, tym bardziej światło skupia się na jednym obiekcie, a pomieszczenie wygląda przytulniej.

Lampa umieszczona zbyt wysoko oślepia siedzące przy stole osoby. Aby światło nie odbijało się od blatu, polecamy wybrać lampy bez odblasku. Ponieważ w wielu domach jadalnia jest miejscem, w którym przez cały czas toczy się życie rodzinne (dzieci odrabiają lekcję, a rodzice pracują przy komputerze), warto również pomyśleć o lampach z regulacją wysokości.

 

Teraz pozostaje Ci już tylko poeksperymentować z różnymi modelami i sprawdzić, który z nich najlepiej pasuje do Twojej jadalni. Udanych zakupów!

Agnieszka Adamczyk

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline