Łóżka kontynentalne
Łóżka kontynentalne to jeden z najgorętszych wnętrzarskich trendów! Pozwalają poczuć się we własnej sypialni jak w luksusowym, pięciogwiazdkowym hotelu. Jeśli i Tobie marzy się takie królewskie posłanie, przed wyruszeniem na zakupy przeczytaj nasz praktyczny poradnik! Unikniesz podstawowych błędów i bez problemu dobierzesz mebel idealnie skrojony do Twoich potrzeb.
Zacznijmy od tego, co najważniejsze…
5 rzeczy, o których warto pamiętać, kupując łóżko kontynentalne.
Nie kupuj podróbek! Wybierz oryginalne łóżko kontynentalne.
Dobrze przemyśl wybór modelu materaca.
Zastanów się, czy potrzebny Ci będzie toper.
Określ najlepszy dla Ciebie poziom twardości materaca.
Dobierz wykończenie, które pasuje do stylu Twojej sypialni.
Jak wygląda konstrukcja łóżka kontynentalnego?
Jeśli do tej pory, Twoim marzeniem był zakup zwykłego lekkiego stelaża i materaca, na pewno zastanawiasz się, co jest takiego szczególnego w łóżkach kontynentalnych. Przyjrzyjmy się bliżej ich konstrukcji.

Najważniejszy element konstrukcji łóżka kontynentalnego to drewniana skrzynia, w której umieszczony jest materac sprężynowy (dolny materac). Skrzynia, nazywana po angielsku „boxspring”, ma za zadanie podtrzymywać górny materac (materac właściwy). Na nim z kolei ułożony jest cienki materac nawierzchniowy (tzw. toper), który chroni spodnie warstwy przez zabrudzeniem lub uszkodzeniem. Toper jest elementem opcjonalnym i to jego obecność lub jej brak określa podstawową różnicę między amerykańskim a skandynawskim łóżkiem kontynentalnym.

Jaki materac będzie dla mnie najlepszy?
Ułożony na skrzyni materac właściwy może mieć różnoraką konstrukcję. Obecnie łóżka kontynentalne najcześciej wyposażone są w materace kieszeniowe, rzadziej bonellowe. Wynika to przede wszystkim z wysokiej tolerancji materaców kieszeniowych na duży ciężar. Materace bonellowe polecane są raczej osobom o niższej wadze, które preferują lekko uginającą się powierzchnię.
Idealny materac

UWAGA: W przypadku skandynawskich łóżek kontynentalnych na komfort użytkowania wpływa także toper. Można go zestawiać z różnymi materacami. Więcej o toperach przeczytasz tutaj.

Materac bonellowy ma w środku mniejszą liczbę sprężyn niż materac kieszeniowy. Ponadto sprężyny są połączone ze sobą drutem. Nacisk na jedną sprężynę automatycznie powoduje, że uginają się pozostałe. Materace bonellowe są zatem bardziej elastyczne, a ciało głębiej zapada się w materac. Z drugiej strony zapewniają duży komfort i przyjemne uczucie miękkości. Materace bonellowe często wykorzystuje się w hotelach.

Inną konstrukcją charakteryzują się materace kieszeniowe. W tym wypadku każda sprężyna umieszona jest w osobnej kieszeni i działa niezależnie. Nacisk na powierzchnię materaca odbywa się jedynie punktowo, przez co ciało ma zapewniają lepszą podporę. Możliwe jest też zróżnicowanie typów sprężyn w zależności od stref nacisku. Dzięki temu materac zapewnia lepszą stabilność.

Specjalnym typem materaców kieszeniowych są materace wyposażone w sprężyny, które przypominają kształtem beczułkę. Nacisk na sprężynę ma charakter progresywny — im jest większy, tym większy opór. W rezultacie materac zapewnia stabilną podporę dla kręgosłupa i bardzo dobrze dopasowuje się do ciała.

Alternatywą dla materaców sprężynowych mogą być materace z zimnej pianki. Do ich produkcji wykorzystywane są materiały, które łatwo kształtować, co umożliwia nadanie im większej elastyczności. Zalety zimnej pianki docenią również osoby, które łatwo marzną, gdyż doskonale kumuluje ona ciepło. Tradycyjnie łóżka kontynentalne wyposażane są jednak w materace sprężynowe, dlatego rozwiązanie to nie jest często spotykane.
Pożądane cechy materaców sprężynowych

Kryteria jakości dla materaców kieszeniowych

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile wart jest Twój materac, zwróć uwagę na takie parametry jak: liczba sprężyn, liczba zwojów, strefy twardości i gęstość objętościowa.

Materace kieszeniowe mają z reguły od 200 do 1000 sprężyn ma metr kwadratowy. Im więcej sprężyn, tym lepsza elastyczność punktowa materaca. O tym, jak wygodny jest materac, decyduje jednak przede wszystkim zależność między liczbą sprężyn a wagą ciała. Osobom o wadze do 100 kg wystarczy około 260 sprężyn na metr kwadratowy. W przypadku osób cięższych niż 100 kg, współczynnik ten powinien wynosić minimum 500 sprężyn na metr kwadratowy. Wysokiej jakości materace wyposażone w ponad 1000 sprężyn na metr kwadratowy (tzw. materace multipocket) często mają wbudowaną dodatkową warstwę z mikrosprężynami, która jeszcze bardziej poprawia komfort użytkowania.

Liczba zwojów w sprężynie wpływa na sprężystość i grubość materaca (1 zwój = 1 skręt). Im mniej zwojów, tym mniej sprężysty materac, gdyż (zakładając tę samą długość i grubość drutu) sprężyna o 4 zwojach będzie mniej elastyczna niż sprężyna o 5 zwojach.
Wysokiej jakości materace wyróżnia także podział wkładu na tzw. strefy twardości (zwykle 3, 5, 7 lub 9 stref twardości). Część biodrowa naciska na materac bardziej niż na przykład część ramieniowa, stąd materac musi być w niektórych miejscach lepiej wzmocniony, aby zapewniać równomierne oparcie na całej długości ciała. Materace o większej liczbie stref twardości są znacznie wygodniejsze.
Gęstość objętościowa jest dobrym wyznacznikiem wytrzymałości materaca. Określa, ile kilogramów pianki zawiera się w jednym metrze sześciennym materiału. Im więcej pianki, tym bardziej solidny i wytrzymały materac. Rekomendowana wartość zależy od typu materaca. Dla materaców kieszeniowych powinna wynosić 40-50 kg / m3.
Jak wybrać twardość materaca?
Kupując łóżko kontynentalne, należy także wziąć pod uwagę twardość materaca. Najczęściej wyróżnia się 4 stopnie twardości.

UWAGA: Twardość materaca jest bardzo ważna ze względu na prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Jeśli kręgosłup nie ma zapewnionego odpowiedniego podparcia, mięśnie nie będą mogły w pełni się zregenerować. Kluczową rolę odgrywa tu wzrost i waga ciała użytkownika, ale nie bez znaczenia jest też to, w jakiej pozycji śpisz. Do spania na boku wystarczy miększy materac.
NASZA RADA: Zwróć uwagę na to, jak rozkłada się ciężar na powierzchni materaca. Niska i ciężka osoba potrzebuje materaca o większej twardości niż wysoka i ciężka osoba. W przypadku tej drugiej ciężar rozkłada się bardziej równomiernie. Dobrym pomysłem jest obliczenie wskaźnika BMI, określającego stosunek masy ciała do wzrostu. Po prostu podziel swoją wagę (na przykład 70 kg) przez wzrost podniesiony do kwadratu (na przykład 170 cm x 170 cm). Następnie skorzystaj z naszego diagramu, aby wybrać właściwy materac.

PRZYKŁAD: BMI osoby o wadze 70 kg i wzroście 170 cm wynosi 24,2. Może ona zatem wybrać materac o stopniu twardości H2.

UWAGA: BMI pomaga określić właściwy rodzaj twardości materaca, ale duże znaczenie mają też indywidualne preferencje użytkowników, ich wiek i stan zdrowia. W przypadku łóżek kontynentalnych na komfort snu istotny wpływ ma umieszczony na górze toper.
Jaki zestaw materaców będzie dla mnie najlepszy?
Kupując łóżko kontynentalne, często możesz samodzielnie zdecydować, jakie typy materaców zostaną umieszczone na poszczególnych poziomach.
Nasza porada

Pojedynczy czy podwójny materac?
Łóżka kontynentalne występują w różnych rozmiarach. W sprzedaży dostępne są zarówno łóżka pojedyncze, jak i podwójne. Najbardziej popularne rozmiary to: 120 x 200 cm, 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm i 200 x 200 cm.

W przypadku podwójnych łóżek kontynentalnych zwykle kupuje się duży, wspólny materac. Jeśli jednak partnerzy znacznie różnią się wagą i wstają o różnych porach, dobrym rozwiązaniem może być zakup dwóch osobnych materaców. Pozwoli to na idealne dobranie modelu materaca do potrzeb każdej osoby. Wielu producentów oferuje specjalne nakładki, które maskują podział na dwa materace. Dodatkowo niwelują one niewygodną przerwę po środku. Podobną funkcję może pełnić toper.
Jaki toper zapewnia najwyższy poziom komfortu?
Toper to coś więcej niż tylko praktyczna nakładka na łóżko. Dobrze dobrany będzie idealnie uzupełniał konstrukcję mebla, jeszcze bardziej poprawiając komfort użytkowania.

Dobry toper idealnie dostosowuje się do Twoich nawyków podczas snu.
Z jakiego materiału powinien być zrobiony mój toper?

1. PIANKA WISKOZOWA
Pianka wiskozowa, zwana również „pianką memory”, idealnie dostosowuje się do kształtu ciała. Wiskoza to termoaktywny materiał, który modeluje się pod wpływem temperatury. Zimna — pozostaje twarda, pod wpływem ciepła staje się miękka i elastyczna. To dlatego, kiedy wstajesz z łóżka, pianka powoli wraca do swojego pierwotnego kształtu.
Lubisz spać w cieple lub cierpisz na bóle pleców?
Toper z wypełnieniem z pianki wiskozowej będzie strzałem w dziesiątkę! Pianka zapewni idealne oparcie dla pleców i pozwoli rozluźnić mięśnie.
2. ZIMNA PIANKA
Zimna pianka jest mocniejsza, dlatego szybciej wraca do swojego pierwotnego kształtu. Zapewnia odpowiednie oparcie nawet przy dużym ciężarze. W przeciwieństwie do pianki wiskozowej ma porowatą strukturę, więc doskonale reguluje poziom wilgoci.
Lubisz spać na plecach?
Na pewno docenisz toper z wypełnieniem z zimnej pianki! Zimna pianka sprawdzi się również w przypadku osób wrażliwych na ciepło i zwolenników spania na twardszej powierzchni.
3. LATEKS
Toper z lateksowym wypełnieniem jest najbardziej miękki. Im grubszy materac, tym głębiej będziesz się zapadać. Lateks wraca do swojego pierwotnego kształtu równie szybko co pianka wiskozowa. Powierzchnia lateksowego topera jest porowata, dzięki czemu materac dobrze oddycha. Bardzo grube materace lateksowe mogą być również twarde.
Przeważnie śpisz na boku?
Lateks będzie najlepszym wyborem, ponieważ dobrze ugnie się na wysokości ramion i bioder. Idealnie nadaje się dla osób, które mają lekki sen i są wrażliwe na ciepło.

4. NATURALNE WŁÓKNA
Wypełnienie topera może być wykonane z włókien naturalnych, na przykład: włókien kokosowych, wełny lub włosia końskiego. Poszczególne materiały różnią się właściwościami, ale z reguły wszystkie zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i szybko odprowadzają wilgoć. Topery z takim wypełnieniem są przeważnie cieńsze od toperów piankowych.
Jakość pierwszych trzech materiałów (pianki wiskozowej, zimnej pianki i lateksu) można ocenić, patrząc na gęstość objętościową. Im wyższa wartość, tym gęstsze wypełnienie i lepsza jakość topera. Dla pianki wiskozowej i lateksu wynosi ona 60 kg / m3, dla zimnej pianki wystarczające będzie 40 kg / m3.
WSKAZÓWKA: Pamiętaj, że toper wymaga specjalnego prześcieradła. Te przeznaczone do tradycyjnych materaców będą za duże albo będą wyginały krawędzie topera do góry. Kupując prześcieradło, dokładnie sprawdź wymiary swojego materaca. Istnieje wiele różnych modeli toperów.
Koniec ze stelażem?
W Polsce dużą popularnością cieszą się lekkie łóżka ze stelażem wykonanym z listewek połączonych taśmą. Dlaczego warto z nich zrezygnować na rzecz łóżek kontynentalnych? Oto kilka powodów.

UWAGA: Łóżka kontynentalne nie są wyposażone w skrzynię na pościel! Jeśli potrzebujesz miejsca do przechowywania kołder, poduszek i poszewek, dobierz do kompletu elegancką skrzynię lub ławę ze schowkiem.
Jak rozpoznać prawdziwe łóżko kontynentalne?
Nazwa „łóżko kontynentalne” nie jest zastrzeżonym znakiem towarowym. W sprzedaży często pojawiają się zatem meble podobne do łóżek kontynentalnych, które wcale nimi nie są. Zwróć uwagę, na konstrukcję mebla, który kupujesz.

Pozostałe elementy
Oprócz głównych elementów (skrzyni z materacem sprężynowym, właściwego materaca i topera) warto również zwrócić uwagę na takie części jak: pokrycie, nóżki i zagłówek.

NÓŻKI powodują, że łóżko znajduje się wyżej, dzięki czemu również jego dolna część ma zapewniony dopływ powietrza.
ZAGŁÓWEK jest dostępny w wielu różnych rozmiarach. Tapicerowany zagłówek z miękkim wkładem będzie dodatkowo chronił przed chłodem ściany. Ciekawy design jest równie istotny.
POKRYCIE ŁÓŻKA może być wykonane ze skóry, imitacji skóry lub różnego rodzaju tkanin. Najlepszą przepuszczalność powietrza zapewniają naturalne materiały. Z drugiej strony, jeśli masz alergię, lepiej sprawdzi się łatwiejsze do utrzymania w czystości obicie z imitacji skóry.
SKRZYNIA powinna być zrobiona z prawdziwego drewna. Sklejka i płyta MDF nie zapewniają odpowiedniej stabilności i przepływu powietrza.
WSKAŹNIK ŚCIERALNOŚCI MARTINDALE’A określa odporność tkaniny na ścieranie. Wysoki wynik oznacza, że tkanina obiciowa została uszyta z bardzo dobrej jakości materiału. Rekomendowana wartość zależy od grubości pokrycia. W przypadku łóżek kontynentalnych przeważnie jest to co najmniej 30 000 cykli.
Jak dbać o łóżko kontynentalne?
Łóżka kontynentalne są bardzo trwałe, ale należy o nie odpowiednio dbać. Oto nasze wskazówki:

Łóżka kontynentalne i ich historia

Łóżka kontynentalne są znane nie od dziś. Najstarsze łóżka kontynentalne pojawiły się w XIX wieku w Ameryce. Specyficzna konstrukcja miała odseparować materac od niezbyt higienicznej podłogi. Gdyby nie to, że w latach 50. w Europie na szeroką skalę rozpowszechniły się łóżka ze stelażem, być może i w naszych domach częściej gościłyby dziś łóżka kontynentalne. Obecnie charakterystyczne meble ze skrzynią można spotkać przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Belgii, Holandii i części Skandynawii.

Możliwość indywidualnego dobrania poszczególnych elementów konstrukcji, komfort, trwałość i elegancja sprawiają, że łóżka kontynentalne doskonale sprawdzają się zarówno w domach prywatnych, jak i hotelach. Może czas samodzielnie przekonać się o tym, jakie są wygodne?
Zdjęcia i materiały: Westwing