Lustereczko, powiedz przecie... Poradnik, jak wybrać lustra

Za co kochamy lustra

Lustro to wyjątkowy element aranżacji wnętrza. Pozwala zatuszować wiele jego niedoskonałości i wyeksponować zalety. Dzięki odpowiednio ustawionym lustrom pokój może wydawać się głębszy i większy, a wąskie pomieszczenie — szersze.

Porada: ustawiając lustro, zwróć uwagę na to, co odbija się w jego tafli.

poradnik jak kupić lustra

Lustro ścienne umieszczone na przeciwko okna odbija dużo naturalnego światła. Zdziwisz się, o ile jaśniejsze będzie dzięki niemu pomieszczenie. Możesz też ustawić lustro w taki sposób, aby „łapało” promień światła i przekierowywało go w stronę najciemniejszego miejsca w pokoju. Zwróć uwagę na to, co odbija się w tafli — obraz nie powinien być zbyt zatłoczony, żeby aranżacja wyglądała harmonijnie.

Małe lustra idealnie nadają się do uzupełnienia dekoracji na konsoli lub kominku. Przykuwają uwagę wchodzących do pokoju osób. Możesz wykorzystać je do wyeksponowania ulubionych porcelanowych bibelotów lub umieszczonych w wazonie kwiatów.

dopasuj lustra do wystroju

Kilka odpowiednio rozmieszczonych luster o ciekawych kształtach zastępuje inne dekoracje i wnosi do wystroju zupełnie nową jakość.

Porada: Nie bój się luster w ozdobnych ramach, nawet w przypadku małej przestrzeni. Lustra powodują, że pokój wydaje się większy i głębszy.

Gdzie powiesić lustro?

Lustro to jedna z tych dekoracji, które można wkomponować w aranżację każdego pomieszczenia. Jeśli chcesz, żeby już od progu witało Twoich gości, umieść je w przedpokoju. Powieszone na dłuższej ścianie optycznie go poszerzy.

jak zaaranżować duże lustro

W pokoju gościnnym lub sypialni dobrym rozwiązaniem będzie duże lustro oparte o ścianę, które pozwoli obejrzeć się „od stóp do głów”. Nad wezgłowiem łóżka umieść ozdobne lustro, na przykład lustro-słońce.

jak zaaranżować lustra w sypialni

W salonie najlepszym miejscem dla lustra będzie ściana nad sofą lub konsolą. Duże, prostokątne lustro optycznie powiększy wnętrze. Ten sam model sprawdzi się też powieszony wzdłuż stołu w jadalni. Podążając za najnowszymi trendami, warto zdecydować się na egzemplarz o nietypowym kształcie lub designerski dodatek. Salon to w końcu najbardziej reprezentacyjna część mieszkania.

lustra w salonie inspiracje

Bez lustra nie może obyć się też łazienka. Tutaj kluczową rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie. Zwróć uwagę, w jaki sposób światło odbija się od tafli. Jeśli łazienka jest bardzo mała, zastanów się nad ustawieniem na półce niewielkiego lustra w ciekawej ramie.

Jaki kształt lustra wybrać?

Kluczowe jest znalezienie właściwych proporcji. Dokładnie wymierz samo lustro i ścianę, na którym chcesz je umieścić. Rama może nawiązywać kształtem do znajdujących się w pokoju mebli lub wyróżniać się na ich tle.

Prostokątne lustro to ponadczasowa klasyka. Aby wyglądało nieco bardziej oryginalnie, możesz wybrać model „oversize” i zamiast je wieszać, po po prostu oprzeć o ścianę.

nowoczesne lustra w łazience

Prosty kształt – wielki efekt. Prostokątne i kwadratowe lustra w minimalistycznych ramach świetnie wpisują się w wystrój nowoczesnego mieszkania.

Ciekawym sposobem na urozmaicenie minimalistycznego wnętrza są okrągłe lub owalne lustra. Świetnie kontrastują z ostrymi krawędziami mebli i nieco „łagodzą” ascetyczny wystrój.

Lustro wzorowane na projekcie znanego projektanta to kolejny interesujący pomysł na wnętrze z pazurem. Obecnie na czasie jest lustro-słońce, ale w magazynach wnętrzarskich znajdziesz wiele innych ciekawych propozycji.

lustro słońce aranżacje pomysły

Idealna rama do lustra

Rama zamienia zwykły kawałek szkła w stylowy dodatek. Tłoczone ramy często uważane są za synonim dobrego smaku i elegancji. Dobrze pasują do wystroju w stylu klasycznym lub glamour. Są na tyle wyraziste, że powinny być idealnie dobrane do ustawionych w pokoju mebli.

jak dobrać ramę lustra

Jeśli zamierzasz wykorzystać zdobione lustro w nowoczesnej aranżacji, postaraj się o bardziej neutralny egzemplarz w drewnianej ramie. Drewno dobrze pasuje do różnych stylów. Postarzane można wykorzystać do urządzenia pokoju z nutą shabby chic, to w jasnym kolorze — do aranżacji w stylu skandynawskim.

Indywidualiści pokochają lustra z lustrzanymi ramami. W ich przypadku dekoracyjne elementy często wykonane są  ze szkła, które odbija światło pod różnymi kątami. Uzyskany dzięki temu efekt głębi dodatkowo wzbogaca wnętrze.

Na koniec propozycja dla tych, którym najbardziej zależy na funkcjonalności — lustra bez ram. Odbijają dużo światła i można zaaranżować je tak, aby były prawie niewidoczne.

Wieszamy lustro

Lustra to równie piękne, co delikatne dekoracje. Jeśli masz wątpliwości, czy umiesz odpowiednio nawiercić otwór, lepiej poproś o pomoc fachowca. Zawsze korzystaj z dołączonej do lustra instrukcji i używaj oryginalnych śrub i wkrętów. Pamiętaj, że duże lustro jest również bardzo ciężkie, więc przy jego wieszaniu powinna asystować Ci druga osoba. W przypadku mniejszych luster wystarczy użyć kleju, przy czym musi być to specjalny klej do luster. Zwykły może uszkodzić tylną część lustra.

Porada: Lepiej trzymaj się instrukcji i nie eksperymentuj! Nie warto ryzykować siedmiu lat nieszczęścia…

Czyszczenie luster

Chroń lustro przed wilgocią. Woda może uszkodzić spód lustra. W sprzedaży dostępne są specjalne środki zabezpieczające lustra przeznaczone do powieszenia w łazience. Nie używaj silnych detergentów. Mogą uszkodzić szklaną taflę i pozostawić na niej nieestetyczne ślady.

Lustro bez smug? Skorzystaj z naturalnych metod. Użyj wody z dodatkiem octu i wytrzyj lustro do sucha pogniecioną gazetą.

poradnik zakupowy lustra Westwing

Zdjęcia i materiały wideo: Westwing

Agnieszka Adamczyk

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline