Wielki przewodnik po lampach

Jaką lampę wybrać? Wskazówki przed zakupem lampy!

lightupyourhome-westwing-01

W Westwing kochamy lampy i sposób, w jaki ożywiają pomieszczenia. Nie tylko je rozjaśniają, lecz stanowią również wspaniałą dekorację domu. Niezależnie czy to lampa stołowa, stojąca, czy wisząca – każda ma swój czar i roztacza osobliwy urok. Poszukaj inspiracji w naszym wielkim przewodniku po lampach!

Warto poświęcić trochę czasu na aranżację światła w domu. Na początek zadaj sobie pytanie, w których pomieszczeniach potrzebujesz lamp, jaką funkcję mają spełniać, czy jest na nie odpowiednia ilość miejsca oraz czy w pobliżu znajduje się gniazdko elektryczne. Gdy to wszystko ustalisz, nic już nie stoi na przeszkodzie, aby wyruszyć na poszukiwania lampy idealnej!

Mały leksykon lamp

Kompozycja różnych rodzajów lamp ożywia pomieszczenia, zapewnia przyjemne oświetlenie i dba o dekorację naszego domu. Każdy typ lampy ma swoje zalety, a my pokażemy Ci jak możesz je w 100% wykorzystać.

leuchten-westwing-gif-02

Lampy stołowe

Lampy stołowe mają często ekstrawagancki design, dzięki temu doskonale sprawdzają się jako element dekoracyjny, również wtedy gdy są wyłączone. Wypełniają pomieszczenie dodatkową porcją subtelnego i ciepłego światła. Jeśli służą do czytania lub pracy przy biurku, dają światło bezpośrednie i skupione. Sprawdzą się również jako tzw. oświetlenie akcentowe, dodając pomieszczeniom głębi.

NASZA WSKAZÓWKA: Idealne proporcje lampy stołowej wyznacza stosunek jej podstawy do klosza, który powinien wynosić 2/3 lub 1/3.

leuchten-westwing-tischleuchte

Lampy podłogowe

Chciałbyś stworzyć w swoich czterech ścianach przyjemną atmosferę odprężenia? Wykorzystaj w tym celu lampę podłogową. Ten typ lamp wyjątkowo dobrze prezentuje się w dużych pomieszczeniach. Jeśli jej klosz jest otwarty ku górze i wykonany z materiału przepuszczającego światło, pomieszczenie zostanie wypełnione subtelnym, rozproszonym blaskiem. Do czytania doskonale nadają się natomiast modele z kloszem otwartym ku dołowi, wykonanym z materiału nieprzepuszczającego światła. Warto sięgnąć po lampy podłogowe ze względu na różnorodność ich zastosowania.

NASZA WSKAZÓWKA: Przed zakupem należy dokładnie zmierzyć powierzchnię przeznaczoną pod lampę podłogową. Niektóre modele potrafią zająć sporo miejsca.

leuchten-westwing-stehleuchte

Lampy sufitowe

Lampy sufitowe wyróżniają się przede wszystkim funkcją – ich zadaniem jest oświetlenie całego pomieszczenia lub jego znacznego obszaru. Istnieje jednak różnica między lampami z bezpośrednim i z pośrednim stożkiem świetlnym. Oświetlenie wbudowane nadaje się wspaniale do konkretnej  iluminacji powierzchni roboczych. Ten rodzaj oświetlenia stosuje się najczęściej w kuchni, łazience i hallu, ponieważ daje jasne i skupione światło. Natomiast lampy sufitowe otoczone kloszem wypełniają pomieszczenia delikatniejszym i równomiernym światłem. W kompozycji z innymi typami lamp nadają pomieszczeniom głębi, urozmaicają je i podkreślają wszystkie walory aranżacji.

NASZA WSKAZÓWKA: Przed zakupem należy sprawdzić wymiary lamp i porównać je z wysokością pomieszczenia – im mniejsze pomieszczenie, tym mniejsze ich wymiary.

leuchten-westwing-deckenleuchte

Lampy wiszące

Lampy wiszące są nie tylko praktycznym źródłem światła, lecz stanowią również nowoczesny element dekoracyjny. Obecnie szczególnie modne są nisko zawieszone lampy, które dają równomierne światło, a swoje piękne formy prezentują nad stołem w jadalni lub ladą kuchenną. Kto gustuje w bardziej wystawnych kształtach, może wybrać żyrandol, który swoją elegancją i wytwornością zdominuje każdą aranżację.

NASZA WSKAZÓWKA: Przed zakupem należy zawsze sprawdzić wymiary lamp i porównać je z wysokością sufitu. Duże, rozłożyste klosze dobrze będą się prezentować jedynie w wysokich pomieszczeniach.

leuchten-westwing-pendelleuchte

Lampy ścienne

Lampy ścienne potrafią wyczarować niezwykły nastrój, odbijając światło żarówki  na ścianach w tle. W przypadku modeli dających światło bezpośrednie możesz stworzyć akcenty świetlne podkreślające element architektury lub obraz. Lampy ścienne nadają się idealnie do salonów. Będą również praktyczną propozycją do wąskich korytarzy i przejść.

NASZA WSKAZÓWKA: Należy pamiętać, że ten rodzaj lamp jest niewystarczający, a efekt ich działania jest widoczny dopiero w kombinacji z innymi lampami.

leuchten-westwing-wandleuchte

Mix and Match

leuchten-westwing-gif-02

Światło musi wywoływać określony efekt. Kombinacja różnych typów lamp nadaje pomieszczeniom świeżość i tworzy równocześnie domową atmosferę. Jako oświetlenie podstawowe zalecamy łagodne światło, doświetlające równomiernie pokój. Uzupełniającym modelem, który daje światło skupione, możesz podkreślić ulubione miejsca w pomieszczeniu. O efektowny całokształt zadba światło nastrojowe.

NASZA WSKAZÓWKA: Optymalne świetlenie w pomieszczeniu zapewnią trzy różne typy lamp, emitujące światło łagodne, skupione i nastrojowe. W większych pomieszczeniach tę liczbę można zwiększyć do pięciu.

leuchten-westwing-mixandmatch

Pomieszczenia w nowym blasku!

Jadalnia

Do jedzenia, pracy czy świętowania – jadalnia jest jednym z najbardziej wielofunkcyjnych pomieszczeń w domu. Dynamiczna mieszanka bezpośredniego i pośredniego światła zadba o odpowiednie oświetlenie na każdą okazję.

leuchten-westwing-esszimmer

Łagodne światło w pomieszczeniu

Klasyczne lampy wiszące z indywidualnie ustawionymi reflektorami nadają się do rozświetlenia pomieszczenia, a przy tym do zaakcentowania jego poszczególnych elementów, na przykład regału na wino.

Światło akcentowe

Nad stołem jadalnym zalecamy nisko wiszące lampy, które perfekcyjnie oświetlą potrawy tworząc przytulną, domową atmosferę. Do nisko wiszących lamp idealnie pasują okrągłe stoły. Nad długimi modelami w kształcie prostokąta może za to rozbłysnąć od trzech do pięciu lamp wiszących.

 

pendelleuchte

NASZA WSKAZÓWKA:

Między stołem a lampą należy zostawić przynajmniej 80 cm wolnej przestrzeni.

Światło nastrojowe

Lampy ścienne optycznie powiększą pomieszczenie. Lampy podłogowe udekorują niewykorzystane narożniki. Z kolei modele stołowe nadadzą przytulny, domowy charakter.

NASZA WSKAZÓWKA: Warto zadbać o to, aby lampy w jadalni i salonie posiadały funkcję przyciemniania. W ten sposób można łatwo dopasować charakter światła do nastroju.

Kuchnia

To serce domu, w którym rozgrywa się większość codziennych wydarzeń. Przy aranżacji oświetlenia należy więc brać pod uwagę przede wszystkim jego funkcjonalność oraz możliwości stworzenia przytulnej, domowej atmosfery.

leuchten-westwing-kueche

Łagodne światło w pomieszczeniu

Lampy wiszące to najbardziej popularny typ oświetlenia w kuchni. Dobrze oświetlają blaty robocze podczas przygotowywania posiłków.

Światło akcentowe

Nad blatami barowymi, służącymi również jako stoły na szybki posiłek doskonale sprawdzą się nisko zawieszone lampy. Zalecamy zamontowanie ich nieparzystej liczby, co nada aranżacji wrażenie spójności!

NASZA WSKAZÓWKA: Między barowym blatem a lampą należy zachować odstęp minimum 60 cm. Natomiast między lampą a blatem roboczym przynajmniej 80 cm.

Światło nastrojowe

Lampy ścienne z ich nastrojowym światłem zmieniają kuchnię w pomieszczenie idealnie nadające się do celebracji, wspólnego gotowania i długiego delektowania się pysznymi daniami.

NASZA WSKAZÓWKA: Do kuchni warto wybrać lampy o gładkich kloszach łatwych do czyszczenia.!

Salon

Do salonu idealne będzie połączenie pośredniego i bezpośredniego oświetlenia. Niezależnie o tego, czy ma to być oaza relaksu czy miejsce licznych spotkań z przyjaciółmi – taka mieszanka typów oświetlenia w salonie nie pozostawia wiele do życzenia.

leuchten-westwing-wohnzimmer (1)

Łagodne światło w pomieszczeniu

pendelleuchte

NASZA WSKAZÓWKA:

Wbudowane lampy sufitowe będą doskonałą bazą oświetleniową.

Światło nastrojowe

Lampy stołowe rozjaśnią otoczenie i dadzą efekt delikatnego podświetlenia. Również wyłączone będą stanowić element przyciągający wzrok.

NASZA WSKAZÓWKA: Zaaranżuj kącik wypoczynkowy trzema lampami zawieszonymi na różnej wysokości. Powieś je nisko nad kwadratowym lub okrągłym stolikiem kawowym.

Domowe biuro

W domowym biurze oświetlenie odgrywa niezwykle ważną rolę – może wpłynąć pozytywnie na wydajność pracy oraz koncentrację. Warto przede wszystkim postawić na światło jasne i skoncentrowane. Można je połączyć z lampami dającymi światło nastrojowe – zmniejszy kontrast, a tym samym ochroni oczy.

leuchten-westwing-arbeitszimmer

Łagodne światło w pomieszczeniu

O podstawowe oświetlenie domowego biura zadbają Lampy sufitowe, których jasne i bezpośrednie światło umożliwia pracę w skupieniu. Zmniejszą one również cień rzucany przez lampy biurkowe.

Światło akcentowe

Na żadnym biurku nie powinno zabraknąć lampy biurkowej. Dokładnie oświetli blat – przestrzeń do pracy.

3

NASZA WSKAZÓWKA:

 Osoby praworęczne powinny ustawiać lampkę biurkową po swojej lewej stronie, a osoby leworęczne po prawej. Należy również zadbać o to, aby światło lampy nie odbijało się w monitorze komputera.

Światło nastrojowe

O eleganckie wykończenie domowego biura zadba nowoczesna lampa stojąca, której pośrednie światło nastrojowe stanowi wspaniałą przeciwwagę dla innych lamp.

NASZA WSKAZÓWKA: W każdym biurze powinno być miejsce na światło dzienne. Ustaw biurko bokiem do okna – słońce nie będzie świecić na twarz oraz nie będzie odbijać się w monitorze komputera.

Sypialnia

Do sennych marzeń potrzebujemy stosunkowo mało światła. W sypialni najlepszym wyborem będzie światło pośrednie – ułatwi wieczorne wyciszenie i spokojny sen. Z kolei lampy emitujące światło bezpośrednie pomogą w poszukiwaniach ubrań w szafie lub garderobie.

leuchten-westwing-schlafzimmer

Łagodne światło w pomieszczeniu

Lampy sufitowe ze światłem skierowanym ku górze delikatnie rozjaśnią pomieszczenie, tworząc w nim aurę wyciszenia.

4

NASZA WSKAZÓWKA:

Dla uzyskania idealnego oświetlenia szafy doskonałe będą lampy wbudowane w sufit ok. 50-80 cm przed linią szafy i ze skierowanymi na nią reflektorami.

Światło akcentowe

Lampy stołowe to obowiązkowy element każdego stoliczka nocnego. Zadbają o przyjemną aurę przed snem. Dodatkowa lampka, zamontowana na ścianie oświetli tekst podczas wieczornej lektury w łóżku.

Światło nastrojowe

Ten typ światła tutaj liczy się tutaj jak w żadnym innym pomieszczeniu. Lampy ścienne stworzą pasjonującą grę cieni. Chcesz spać pod rozgwieżdżonym niebem? Zamontuj nad łóżkiem girlandę świetlną. Szczególnie ładnie zaprezentuje się przy romantycznych łożach z baldachimem.

NASZA WSKAZÓWKA: Zalecamy zakup lampek nocnych, które mają możliwość ustawienia jasności. Dzięki temu dadzą więcej światła kiedy zajdzie taka potrzeba, np. podczas czytania książki.

Łazienka

Nie jeden z nas marzy o świetle dziennym w łazience. Ale również te bez okien mogą być rozświetlone światłem najlepszej jakości. Za pomocą kompozycji złożonej z praktycznego i nastrojowego światła przemienisz swoją łazienkę w strefę wellness.

leuchten-westwing-badezimmer

Łagodne światło w pomieszczeniu

Lampy sufitowe równomiernie rozświetlą pomieszczenie od góry. Należy jednak mieć na uwadze, że tego rodzaju światło rzuca dużo cienia i samo w sobie jest niewystarczające.

Światło akcentowe

Dzięki lampom umiejscowionym obok lustra działanie światła sufitowego ulegnie osłabieniu i znajdzie się ono dokładnie tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. W pobliżu lustra zalecamy lampy ze szkłem mlecznym.

spiegel

NASZA WSKAZÓWKA:

Aby lampy nie tworzyły cienia, należy je zamontować po obu stronach lustra.

Światło nastrojowe

Odprężający efekt uzyskasz dzięki delikatnemu, rozproszonemu światłu nastrojowemu.

NASZA WSKAZÓWKA: W łazience należy stosować oświetlenie specjalnie zaprojektowane do pomieszczeń o dużej wilgotności, na przykład lampy o współczynniku ochrony IP 44.

Korytarz

Korytarz to wizytówka naszego domu, pierwsze pomieszczenie do jakiego wchodzi nasz gość. Zazwyczaj nie jest duże, ale kryje w sobie wiele potencjału. Dobrze dobrana, stylowa mieszanka lamp nada blasku nawet najmniejszemu korytarzowi.

leuchten-westwing-flur

Łagodne światło w pomieszczeniu

Lampy sufitowe są ważne szczególnie w korytarzu, ponieważ dokładnie oświetlają każdy kąt i są doskonałymi pomocnikami w orientacji.

NASZA WSKAZÓWKA: W tym pomieszczeniu warto zainstalować lampy z czujnikiem ruchu.

Światło akcentowe

Idealne jako dodatkowy punkt świetlny przy szafie i lustrze.

Światło nastrojowe

W dużych korytarzach możesz umieścić nowoczesne lampy podłogowe. Z pewnością każdy z gości natychmiast zwróci na nie uwagę. W mniejszych korytarzach lampy ścienne wyczarują przyjemny nastrój, a dzięki efektom świetlnym na ścianach optycznie powiększą pomieszczenie.

Od stylu boho po styl skandynawski

Lampy nie tylko pięknie oświetlą dom. Ich forma oraz kolor podkreślą lub przełamią charakter aranżacji.

Boho

Egzotyczna mieszanina kolorów i wzorów, od której może zakręcić się w głowie. Podstawę stanowią kolory ziemi, przełamane żywymi akcentami barwnymi oraz złotym i srebrnym blaskiem. Lampy o często zaskakujących formach, uzupełniają ten nastrój tęsknoty za dalekim światem. Szczególnie dobrze będą się czuły tutaj modele emitujące światło pośrednie, jak np. girlandy, lampiony czy latarenki. Niektóre modele wyglądają jak pamiątki z dalekich podróży, przyspieszając bicie serc obieżyświatów.

leuchten-westwing-boho

Glamour

Ten styl uwielbiają wszyscy miłośnicy wszelkiego blasku i połysku. Wystawne żyrandole z kryształami lub odważne w formie lampy o kloszach w wyrazistych barwach przyciągają wzrok i są nieodłącznym elementem tej aranżacji. Kilka różnych źródeł światła zapewni perfekcyjne wykończenie. Połyskujące powierzchnie lamp odbijając światło, rozbłysną jeszcze większym blaskiem. Nikt wobec nich nie pozostanie obojętny.

leuchten-westwing-glamour

Rustic

„Styl rustykalny nawiązuje przede wszystkim do natury i powściągliwej atmosfery domku na wsi. Widoczne żarówki, metal i nieobrobione drewno to składniki takiej aranżacji. Dochodzą do nich modne od kilku sezonów beton i mosiądz, zaczerpnięte ze stylu industrialnego. Również aranżacja światła dopasowuje się do surowego i funkcjonalnego stylu rustic – dominują proste formy o niewykończonych powierzchniach lub wykonane z naturalnych materiałów.

leuchten-westwing-rustic

Shabby Chic

Kobiecy, elegancki i charyzmatyczny – tak w trzech słowach można opisać styl shabby chic. To bardziej romantyczna wersja stylu vintage, tak jak on lubiąca postarzane powierzchnie i przetarcia. Wśród subtelnych pastelowych barw dominują romantyczne i kobiece elementy dekoracyjne, jak np. nostalgiczne, materiałowe klosze lamp. W aranżacji tworzoną one przytulną, przyjazną atmosferę o sentymentalnym charakterze.

leuchten-westwing-shabbychic

Scandi

Styl skandynawski ujmuje swoją bezpretensjonalną prostotą i funkcjonalnością. Połączenie bieli, pastelowych barw i jasnego drewna w każdym wnętrzu wyczaruje przyjazną, przyjemną atmosferę.  Ponieważ na Północy światło jest na wagę złota, zajmuje ono w tym stylu centralne miejsce. Stąd popularność wielu różnych typów światła w jednym pomieszczeniu. Taka mnogość wariantów odpowie na każdą potrzebę.

leuchten-westwing-scandi

Sztuka kamuflażu – kable i gniazdko elegancko ukryte

Karton

Pudełka dekoracyjne oraz ładne kartony na buty nadają się wspaniale jako kryjówka dla mieszaniny różnego rodzaju kabli. Wytnij małą dziurkę w ściance kartonu i przewlecz przez nią kable. Gotowe!

Kredensy

Gniazda można ukryć również za pomocą mebli – komód czy kredensów. Pamiętaj, aby między ścianą a regałem pozostawić kilkucentymetrową przestrzeń – będziesz mógł bez problemu korzystać z gniazdka.

Listwa przypodłogowa

Proste i genialne zarazem! Dzięki maskującym listwom przypodłogowym kable łatwo znikają z pola widzenia.

letyourhomeshine-westwing-02

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline