Czym zająć dzieci podczas przygotowywania Wigilii?

Prezenty zapakowane? Ciasta upieczone? Choinka ubrana? Święta nie przygotują się same! Jeśli najmłodsi domownicy przeszkadzają w pracach domowych, plącząc się pod nogami, przeczytaj te porady!

czym zająć dzieci przed świętami

Prace twórcze

Zaaranżuj w pokoju mały kącik artystyczny i poproś najmłodszych o pomoc w ozdabianiu świątecznych kartek lub dekoracji na stół. Papier, plastelina, farby — każdy materiał jest mile widziany. Może urządzisz konkurs na najładniejszą świąteczną rzeźbę albo dekorację na okno? Ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu jest lepienie garnków z gliny. Przed świętami piekarnik jest włączony praktycznie na okrągło, więc potem bez problemu zamienisz je w ceramiczne arcydzieła!

Czytajmy dzieciom

Poproś kogoś o poczytanie dzieciom bajek. Podczas świąt w domu często goszczą dziadkowie, dlaczego więc nie zaangażować ich w opiekę nad wnukami? Jeśli wszyscy są zajęci gotowaniem i ubieraniem choinki, w internecie znajdziesz też dużo audiobooków ze świątecznymi opowieściami dla najmłodszych. Możesz wydrukować obrazki z bohaterami bajki. Słuchanie nagrania i kolorowanie zajmie dzieci na kilka godzin.

pomysły na zabawy dla dzieci

Spacer

Nie ma zdrowszego sposobu na spędzenie wolnego czasu! Może starsze rodzeństwo albo dorośli mogą zaopiekować się dziećmi, podczas gdy Ty będziesz ubierać choinkę? Najlepszym pomysłem będzie wyprawa do lasu. Dzieci zbiorą świerkowe gałązki do dekoracji stołu, a przy tym zmęczą się i nie będzie problemu z poskromieniem ich temperamentu wieczorem.

Wybieranie choinki

Niech maluchy towarzyszą dorosłym w wyprawie na poszukiwanie choinki! Korzyści takie same jak w przypadku spaceru do lasu, a przy tym zostaną włączone w świąteczną tradycję i otrzymają bardzo odpowiedzialne zadanie.

Kulinarne eksperymenty

Sześcio- i siedmiolatki można już poprosić o pomoc w kuchni. Łupanie orzechów, obieranie pomarańczy, mielenie maku — przed świętami nie brakuje prostych zajęć, które można powierzyć dzieciom. Przygotowywanie świątecznych potraw nie powinno być zadaniem wyłącznie rodziców. Poza tym wspólne gotowanie wspaniale integruje całą rodzinę!

Zdjęcia: Living4media

Agnieszka Adamczyk

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline