Domowa galeria

Jesteś kolekcjonerem obrazów, miłośnikiem plakatów, a może po prostu lubisz wieszać na ścianach zdjęcia z wakacji? Jedna ramka – to proste, dwie też nie wyglądają źle, trzy, cztery… dziesięć – zaczyna się tworzyć stylistyczny rozgardiasz. Wystarczy kierować się zasadami stylistów, a na Twojej ścianie zapanuje porządek. Jak w galerii sztuki.

01-Domowa-galeria_foto
Na zdjęciu plakaty Ohoo.pl.

Jeden obraz

Obraz zawsze powinien znajdować się na wysokości wzroku, został przecież stworzony po to, żeby go podziwiać. Statystyczny człowiek ma 170 cm wysokości, a zatem ramę należy zawiesić 150-160 cm nad podłogą.

02-Domowa-galeria_foto2

Obraz i mebel

Obraz zawieszony nad meblem powinien wisieć dokładnie po środku, a rama nie powinna być szersza niż mebel – idealnie jest, gdy jej szerokość stanowi nie więcej niż 3/4 szerokości komody, stołu, szafki.

03-Domowa-galeria_foto2

Równaj do dołu

Jeśli kilka różnych formatów powiesisz na tej samej wysokości, będą tworzyły jedną kompozycję. Nigdy jednak nie należy wieszać ram „od najmniejszej do największej”, wyglądają znacznie lepiej, gdy są „wymieszane” wielkością.

04-Domowa-galeria_foto2

Równaj do góry

Najczęściej stosowanym sposobem uporządkowania kolekcji jest wyrównanie górnej krawędzi obrazów do jednej linii. Uwaga! Wieszając obrazy w salonie lub holu, czyli w okolicy drzwi lub okien, należy wyrównać kompozycję do poziomu górnej krawędzi framugi.

05-Domowa-galeria_foto2

Oś symetrii

Domową galerię liczącą wiele obrazów, zdjęć lub reprodukcji można układać w ciekawe kompozycje. Jednak, im więcej obrazów, tym większy rygor należy zaprowadzić. Najprostszym sposobem jest trzymanie się osi symetrii. Ramki po obu stronach nie muszą być identyczne, ale powinny mieć podobną wielkość i wisieć na tym samym poziomie.

06-Domowa-galeria_foto2

Galeria

Stworzenie poziomej galerii na wysokości wzroku nie jest trudne, jeśli wyznaczymy sobie dolną i górną granicę. Obrazy mogą być zawieszone na różnych wysokościach, ale dolną lub górną krawędzią powinny się dotykać wyznaczonych linii.

07-Domowa-galeria_foto2

Obraz z obrazów

Duża liczba zdjęć o różnej wielkości może wydawać się zbiorem, który trzeba rozbić na mniejsze lub pozostawić w nieładzie. Nic bardziej mylnego! Wystarczy, że wyznaczymy granice w jakich zbiór powinien się znajdować i będziemy się ich trzymać. Wewnątrz możemy szaleć do woli. Także, jeśli chodzi o dobór ramek.

08-Domowa-galeria_foto2

Schody

Tworzenie galerii nad schodami jest rozwiązaniem klasycznym i pięknym. Wystarczy trzymać się wyżej opisanych zasad – wieszania obrazów na jednej linii lub w wyznaczonych granicach. Jedyna różnica, to fakt, że linie biegną pod skosem, równolegle do linii schodów.

10-Domowa-galeria_foto2
Rysunki: Ola Cieślak
Zdjęcie: ohoo.pl

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline