Porady ekspertów: jak wyczyścić sofę?

Jak dobrze wyczyścić sofę? Na co zwrócić szczególną uwagę? W przypadku wysokogatunkowych tekstyliów i markowych kanap ta wiedza może mieć ogromne znaczenie. Eksperci freistil Rolf Benz odpowiadają na nasze pytania i dzielą się z nami praktycznymi wskazówkami.

westwing-freistil-rolf-benz-czyszczenie-sofy

O jakie rodzaje tapicerek należy szczególnie dbać?

Włókna naturalne: do czyszczenia bawełny, lnu, wiskozy i jedwabiu warto korzystać z detergentów o naturalnym pH. Polecamy letnią, destylowaną wodę z dodatkiem mydła do rąk.
Włókna sztuczne: w ich przypadku temperatura wody może osiągnąć nawet od 30 do 40°C.
Wełna: unikaj alkalicznych detergentów, które niszczą włókna wełny i sprawiają, że wełna filcuje się.

Czy materace i sofy można czyścić urządzeniami parowymi?

Myjki parowe nie nadają się do czyszczenia delikatnych materiałów. Gorąca para niszczy ich włókna i sprawia, że kolory blakną.

Czy gorące lub ogrzewane powietrze ma zły wpływ na wygląd skórzanych sof?

Jeśli wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie przekracza 45%, skóra, którą obita jest sofa, może stać się krucha i przesuszona. W ogrzewanych pomieszczeniach lakier często traci swoją elastyczność i na skórze mogą pojawić się charakterystyczne pęknięcia.

Jak można usunąć ślady długopisu i plamy po napojach?

Wszystko zależy od stopnia zabrudzenia tkaniny. Niektóre plamy z atramentu można usunąć lakierem do włosów (a potem przeczyścić tkaninę na mokro). Z kolei z plamami z napojów poradzi sobie mieszanka wody z płynem do mycia rąk.

westwing-freistil-rolf-benz-czyszczenie-sofy-2

Czy to prawda, że…

… do czyszczenia kanap można wykorzystywać proszek do pieczenia i środki do prania dywanów?

Środki do prania dywanów mogą być używane do czyszczenia tapicerki, pod warunkiem, że przestrzegamy zaleceń producenta! Z proszkiem do pieczenia lepiej uważać. Nie poleca się go raczej do czyszczenia bawełny, lnu i wiskozy. W przypadku wełny proszek najlepiej rozcieńczyć czystą wodą.

… soda oczyszczona doskonale usuwa plamy, zapachy i bakterie?

Rzeczywiście, soda dezynfekuje czyszczoną powierzchnię i neutralizuje przykre zapachy, ale należy pamiętać, by ją dokładnie usunąć – najlepiej odkurzaczem. To, czy rzeczywiście posiada właściwości odplamiające, nie zostało jeszcze naukowo potwierdzone.

… nie tylko światło słoneczne, ale także sztuczne może sprawić, że kolory tapicerki zblakną, a skóra wysuszy się?

To prawda. Chodzi o promieniowanie UV, które ma negatywny wpływ na barwniki. Wszystkie sofy, kanapy i fotele należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni UV.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas czyszczenia sofy?

Zanim przystąpimy do czyszczenia, wypróbujmy detergent w niewidocznym miejscu lub na małym kawałku tkaniny.

Jak na co dzień dbać o sofę?

Sofy warto regularnie odkurzać stosując końcówkę do tapicerek, a następnie całą powierzchnię przetrzeć wilgotną, czystą ściereczką. W ten sposób włókna skóry lub tkaniny zostają delikatnie nawilżone. Taki proces zapobiega także gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych.

Chcesz poznać bliżej markę freistil Rolf Benz? Zajrzyj tutaj i przeczytaj wywiad z Andreasem Lechnerem dyrektorem marketingu Freistil.

westwing-freistil-rolf-benz-czyszczenie-sofy-3

Zdjęcia: freistil Rolf Benz

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline