Jak przygotować świąteczny stół?

Przy pięknie nakrytym świątecznym stole spotkania w rodzinnym gronie nabierają nowego wyrazu. Zobacz, jak przygotować świąteczny stół, by było magicznie i stylowo.

pełne zdjęcie - jak udekorować świąteczny stół

Czas świąt Bożego Narodzenia jest doskonały, by spotykać się z rodziną i przyjaciółmi, cieszyć smakiem świątecznych potraw oraz atmosferą świąt. Przygotowanie świątecznego stołu wcale nie jest trudne: wystarczy odrobina kreatywności, szczypta osobistego stylu i dbałość o szczegóły.

Jeśli chcemy, by Boże Narodzenie było wyjątkowe, nakrycie świątecznego stołu powinno różnić się od codziennych nakryć. Obrus inny niż zawsze i odświętne serwetki ozdobione obrączkami sprawią, że nawet najmniejszy stół będzie wyglądał uroczyście. Nasza rada: obrus wcale nie musi być biały. Warto zdecydować się na czerń, głęboką czerwień lub krem i odpowiednio połączyć te kolory z odcieniami zastawy i dekoracji stołowych.

collage 2 - świąteczny stół - dekoracje stołu, talerze zdobione złotem

Nie masz eleganckiej zastawy na specjalne okazje? Nic nie szkodzi. Użyj zwykłych talerzy i półmisków, ale przygotuj za to dekoracyjną sałatkę. Proste szklanki z przezroczystego szkła będą pasowały do każdej stylizacji. Pamiętaj, by do szampana i wina przygotować odpowiednie kieliszki. Pozostaje tylko ustawić te cudeńka na stole – każdy z gości powinien mieć dla siebie przynajmniej 60 centymetrów. W ten sposób unikniemy ścisku.

Bożonarodzeniowe połączenie czerwieni, zieleni i złota sprawdza się już od lat. Takie zestawienie kolorów doskonale pasuje do aranżacji świątecznego stołu. Tym, którzy pragną wypróbować coś nowego, polecamy czerń i biel lub czerń i złoto. Tak nakryty stół zapadnie w pamięć wszystkim biesiadnikom.

collage 1 - świąteczny stół - dekoracje serwetek i dekoracje oparć krzeseł

Dekoracje dodadzą magii stołowi. Świece, kwiaty, suszone owoce to klasyczne elementy stołowej aranżacji. Warto je nieco urozmaicić – świece ustawić na srebrnym półmisku lub paterze, której metaliczna powierzchnia odbije ich blask, a orzechy, szyszki i kwiaty ustawić pod szklanym kloszem. Zapach świec lub kwiatów nie może jednak przyćmić zapachów świątecznych potraw, a rozmiar dekoracji powinien umożliwiać gościom swobodną rozmowę.

Jeśli chcesz pokazać zaproszonym osobom, że naprawdę cieszysz się z ich wizyty, przygotuj winietki, które ułożysz na ich nakryciach. Złóż dekoracyjnie serwetkę, dodaj kokardkę, gałązki, liście i karteczki z imionami. Każdy gość poczuje się doceniony! A skoro o miejscach gości mowa – warto także pamiętać o krzesłach. Dopasowane kolorystycznie wstążki lub małe bukiety jemioły będą wspaniałą dekoracją oparć. Boże Narodzenie jest tylko raz w roku – niech będzie wyjątkowe!

Zobacz, jak świąteczny stół dekoruje Odette, dyrektor stylu z Holandii!

Zdjęcia: Living4media & Westwing

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline