Jak urządzić kuchnię?

Urządzanie kuchni nie powinno przypominać improwizacji. Jeśli nie weźmiemy pod uwagę kilku ważnych zasad, nawet pierwszorzędne wyczucie stylu nie zmieni kuchni w funkcjonalne pomieszczenie.

1.cuisine westwing jak urządzić kuchnię

Niezależnie od tego, czy z rozmachem szykujesz pięciodaniowe obiady, czy umiesz przygotować makaron z masłem, kilka wskazówek pomoże Ci urządzić kuchnię tak, by cieszyć się nią długie lata.

2.cuisine westwing jak urządzić kuchnię

Trójkąt aktywności

Miejsce do przyrządzania potraw, zlewozmywak i lodówka tworzą tak zwany trójkąt aktywności. Wokół tych trzech stref skupia się wiele kuchennych czynności, dlatego warto zadbać o to, by nie były od siebie zbyt oddalone. Równe odstępy pomiędzy każdym z tych miejsc ułatwią pracę i znacznie poprawią funkcjonalność kuchni. Sprzątnięte ze stołu brudne talerze zwykle trafiają na kuchenny blat. Potem wyrzucamy resztki, a naczynia trafiają do zmywarki, dlatego dobrze, jeśli dostęp do nich jest jak najłatwiejszy. To samo dotyczy szafek i szuflad, w których trzyma się czyste naczynia. Warto zaaranżować je tak, by zmywarka znajdowała się nieopodal i można było ją łatwo opróżnić, kiedy zakończy się zmywanie.

3.cuisine westwing jak urządzić kuchnię

Jak urządzić kuchnię: oświetlenie

Oświetlenie stanowi ważny element dobrze urządzonej kuchni. Zwykle brakuje nam naturalnego światła, dlatego punkty świetlne skierowane w różne miejsca naszej aktywności sprawiają, że gotowanie staje się prostsze i przyjemniejsze. Lampa sufitowa oświetli dodatkowo całe wnętrze. Jeśli kuchnia jest połączona z salonem bądź jadalnią, warto zastanowić się nad nastrojowym oświetleniem. Mniej praktyczne, ale za to dekoracyjne świetlówki punktowe zainstalowane w szafkach i światła LED w podłodze sprawią, że kuchnia będzie wyglądać przytulnie.

4. cuisine westwing - jak urządzić kuchnię

Przechowywanie

Aby kuchnia sprzyjała przyjemnej i efektywnej pracy, warto pozbyć się tego, co niepotrzebne. Sprzęty i naczynia, których używa się rzadko, mogą trafić do piwnicy lub do najwyższej szafki. W kuchni należy podążać tropem funkcjonalności: dobrze, jeśli przyprawy, noże, deski do krojenia i roboty kuchenne będą zawsze pod ręką, w strefie przygotowywania potraw. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku garnków, spiżarni lub akcesoriów do czyszczenia. Przemyślane przechowywanie pomoże zaoszczędzić czas i energię.

5.cuisine westwing - jak urządzić kuchnię

Organizacja przestrzeni

Przestronna kuchnia to marzenie prawie każdej pani domu. Istnieje kilka sztuczek, dzięki którym można wykorzystać każdy centymetr kuchni. Szuflady z przegrodami, stojaki, szuflady narożne, szafki z wysuwanymi koszami, szuflady zlewozmywakowe, relingi i wyspy pozwolą zapanować nad przestrzenią. Szafki podsufitowe pomogą wykorzystać dodatkowe, zwykle nieużywane miejsca, a drabinka lub stołek mogą stać się ładnymi ozdobami kuchni. Wnętrze można także ozdobić ulubionymi talerzami lub miedzianymi patelniami rozstawionymi na półkach lub wyeksponowanymi w kredensach. Jeśli pragniesz wykorzystać wszystkie ściany, powieś na jednej z nich zestaw noży lub stojak na wino.

6.westwing - cuisine, jak urządzić kuchnię

Zdjęcia: living4media

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline