Jak uszyć pokrowiec na kanapę

Najprostszy sposób na domowe rearanżacje to nadawanie rzeczom nowych funkcjonalności lub nowej formy, na przykład poprzez przemalowanie mebli, przeróbkę domowych sprzętów czy uszycie dekoracji – zasłon, narzuty lub pokrowców na meble. Dekorowanie wnętrza i samodzielne tworzenie dodatków i akcesoriów jest zajęciem bardzo kreatywnym – począwszy od swobodnego zbierania pomysłów, poprzez tworzenie konkretnej koncepcji oraz wybór materiału i techniki wykonania, aż do zdumiewającego efektu końcowego. Satysfakcja z rzeczy zrobionej samodzielnie nie ma sobie równych.

Wybieranie tkaniny

Materiał na pokrowiec powinien być grubotkany i mięsisty, taki jak na przykład atłas, grube płótno lub tkaniny  żakardowe. Określona sztywność i gęstość tkaniny sprawi, że pokrowiec będzie dobrze leżał, a ponadto nie będzie przez niego przebijać leżąca pod nim tapicerka.

Przygotowanie tkaniny

Materiał należy zdekatyzować, czyli wyprasować za pomocą żelazka na parę. Dzięki temu pokrowiec nie skurczy się podczas prania. Niekiedy warto podszyć tkaninę podszewką, choć wymaga to już nieco więcej wiedzy i umiejętności.

Stworzenie wykroju

Zaczynamy od dokładnego wymierzenia kanapy: siedziska, przodu i tyłu oparcia, wewnętrznych i zewnętrznych ścian podłokietników. Następnie należy narysować wykrój pokrowca: siedzisko wraz z przodem oparcia, tył oparcia, oddzielnie każdy podłokietnik. Do każdego wymiaru należy dodać około 4 cm, potrzebne do zszycia. Tak stworzony wykrojnik trzeba „wypróbować”, to znaczy stworzyć przy jego pomocy pokrowiec papierowy „na próbę” – wyciąć wszystkie części, spiąć je szpilkami i nałożyć na kanapę, aby sprawdzić, czy idealnie pasuje.

Wykrojenie i zszycie pokrowca

Jeżeli wykrój jest zrobiony poprawnie, należy ułożyć go na tkaninie i wykroić odpowiednie kształty. Następnie trzeba spiąć szpilkami wszystkie części materiału i taki prowizoryczny pokrowiec nałożyć na kanapę. Ewentualne korekty należy przeprowadzać już po nałożeniu pokrowca na mebel. Na koniec wystarczy zszyć wszystkie części i gotowe! Uwaga! Jeśli kanapa ma szersze oparcie niż siedzisko, konieczne jest wszycie w tył lub bok pokrowca suwaka, który umożliwi jego zdejmowanie i nakładanie.

Dekorowanie pokrowca

Najczęściej stosowanymi ozdobami pokrowców są guziki, frędzle, kokardy, patki oraz naszywane lub wprasowywane aplikacje. Wybór ornamentów lub ich brak zależy wyłącznie od gustu i zamierzonych efektów.

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline