Jak uszyć pokrowiec na krzesło

Pokrowiec na krzesło to dodatek, za pomocą którego można pięknie ubrać meble – szczególnie jeśli już się „opatrzyły”. Takie meblowe ubranko wprowadza przy okazji nutę przytulności i elegancji. Pokrowiec można kupić gotowy lub też przygotować go samemu. Jak uszyć pokrowiec na krzesło krok po kroku? Poniżej krótki przewodnik.

Jak uszyć pokrowiec na krzesło – przygotowanie

Jak uszyć pokrowiec na krzesło krok po kroku? Najpierw trzeba dobrze zmierzyć krzesło. Należy uwzględnić: długość i szerokość siedziska, wysokość i szerokość oparcia (jeśli oparcie rozszerza się ku górze, to trzeba zmierzyć je na różnych wysokościach), a także wysokość od siedziska do podłogi lub do miejsca, w którym ma się kończyć pokrowiec. Warto dodać do każdej wartości co najmniej 1-2 cm, a nie zaszkodzi więcej. Lepiej odciąć niepotrzebny materiał niż wymierzyć za mało i potem doszywać braki! Gdy pomiary już są gotowe, należy przygotować odpowiedni zestaw akcesoriów do szycia. Potrzebne będą:

  • maszyna do szycia
  • nożyczki
  • igła i nici
  • linijka i/lub centymetr krawiecki
  • ołówek lub flamastry
  • szpilki

Dobra tkanina to podstawa

Oprócz krótkiego instruktażu, jak uszyć pokrowiec na krzesło, równie ważna jest wiedza o tym, jak wybrać odpowiednią tkaninę. Powinna być ona dość gruba, solidna i o mocnym splocie. Dzięki temu łatwiej uniknąć przetarć czy innego rodzaju uszkodzeń, a kolor krzesła czy tapicerki nie będzie się przebijał przez pokrowiec. A w przypadku cienkich tkanin zawsze istnieje takie ryzyko. Bawełna czy len, z których najczęściej wykonuje się pokrowce na krzesła, powinny być też miękkie i elastyczne. Dzięki temu łatwo można uformować kokardy albo na przykład kontrafałdy, które powinny się pojawić na samym dole – przez to goście czy domownicy nie będą „marszczyć” pokrowca. Warto także zwrócić uwagę na atłas, żakard czy grube płótno.

Szycie krok po kroku – porady

Po przygotowaniu potrzebnych akcesoriów i wybraniu tkaniny może przejść do części praktycznej, czyli jak uszyć pokrowiec na krzesło krok po kroku. Należy wymierzyć i wyciąć fragmenty tkaniny na oparcie, siedzisko, falbanki plus dwa na ewentualne kokardy. W przypadku krzeseł, których siedzisko rozszerza się ku górze, dobrze jest także wszyć zamek – to ułatwi zakładanie i zdejmowanie pokrowca. Czynności najlepiej wykonywać w takiej kolejności:

  • obszycie falbanki i przyczepienie jej szpilkami do krzesła
  • połączenie falbanki z częścią pokrowca na siedzisko – i potem przewrócenie jej na „prawą” stronę”
  • obszycie części na oparcie, przewrócenie na „prawą” stronę i połączenie jej z resztą materiału
  • wykonanie kokardek i doszycie ich do reszty pokrowca

Po wykonaniu powyższych czynności można zdjąć pokrowiec, wyprasować go i nałożyć na krzesło. Od tego momentu będzie dekorować jadalnię!

To, jak uszyć pokrowiec na krzesło, nie jest trudną i skomplikowaną sprawą. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania akcesoriów i wybrania tkaniny. Po wszystkim można się cieszyć wspaniałą, elegancką dekoracją jadalni.

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline