Jak wieszać obrazy?

Obrazy to ważny element każdej aranżacji. Dobrze wybrany obraz będzie odzwierciedlał osobowość i uczucia właściciela. Zobacz, jak dekorować obrazami i robić to we właściwy sposób.
Lubisz pop art Andy’ego Warhola i jego dyptyk Marilyn? A może raczej abstrakcyjne obrazy Picassa? Niezależnie od tego, czy wolisz sztukę klasyczną, czy nowoczesną, obrazy w domu pomogą Ci wyrazić siebie. Dowiedz się, jak z powodzeniem dekorować obrazami i jak sprawić, by każde dzieło się wyróżniało.

kolorowy obraz wśród kolorowych dodatków

Reguła nr 1: pokochaj swój obraz

Właściwy obraz wywołuje emocje i pobudza do myślenia. Nic na siłę! Obraz musi rezonować z Twoim stylem. Wybierz to, co podpowiada Ci serce: grafikę, akwarelę, rysunki. Awangardowe dzieła pięknie wpiszą się w mieszkanie osoby odważnej, a stara mapa w drewnianej ramie podkreśli zamiłowanie do tradycji lub podróży. Zastanów się, co najlepiej określi Twój charakter i styl Twojego domu. Wybór dokonany? Połowa sukcesu już za Tobą!

pojedynczy obraz nad łóżkiem

Gdzie powiesić obraz?

Zastanów się, którą ścianę chcesz wyróżnić. Może to być miejsce, któremu chcesz dodać życia lub kącik, gdzie lubisz w samotności kontemplować urodę obrazu. Wybrane mniejsze i większe dzieła wiesza się zwykle w salonie, jadalni, naprzeciwko wejścia do domu lub w sypialni, ale mogą także zdobić ściany łazienki lub kuchni. Również tarasy i balkony będą wspaniałym tłem dla obrazów, pod warunkiem, że ochronimy je przed wiatrem, słońcem i wilgocią. Ściany nie muszą być białe. Odpowiednio dobrane kolory sprawią, że obraz będzie rzucał się w oczy.

Pojedynczo czy w grupach?

Jeśli chcemy wyróżnić jeden z obrazów, najlepiej powiesić go z dala od innych dekoracji, tak by nic nie przyćmiło jego urody. Z obrazów możemy także tworzyć udane kompozycje: w formie kwadratu, jednej linii lub zygzaka. Opcji jest wiele, ale zanim wbijesz pierwszy gwóźdź, wypróbuj, czy kompozycja wygląda naprawdę dobrze. Wytnij z szarego papieru kwadraty w rozmiarze obrazów i przyłóż do ściany, by zobaczyć, jak będą się prezentowały.

jak powiesić obraz- kompozycje

Niech obraz przykuwa wzrok

Dobre oświetlenie to kluczowa sprawa. Poszukiwanie najpiękniejszego obrazu i wybór odpowiedniej ściany zdadzą się na nic, jeśli zaniedbamy światło. Wybierz lampę, którą powiesisz nad obrazem lub skieruj wiązkę światła tak, by dzieło przykuwało wzrok.

obraz - wieszamy obrazy w grupach

Najczęściej popełniany błąd

Nie wieszaj obrazów zbyt wysoko – lepiej poproś o pomoc przyjaciółkę lub znajomego i razem wybierzcie odpowiednie miejsce na ścianie. Usiądź wygodnie na kanapie lub łóżku i sprawdź, czy trzymany przez pomocnika obraz znajduje się na wysokości wzroku. Dopiero wtedy możesz wbić pierwszy gwóźdź. A jeśli o gwoździach nie ma mowy, postaw obraz, grafikę lub fotografię na komodzie lub podłodze. Nonszalancko i bardzo stylowo!

Odwagi!

Jeśli Twoje wnętrza są klasyczne, poeksperymentuj i zawieś dzieła sztuki nowoczesnej. Domy w wersji modern warto przekornie udekorować reprodukcją Rubensa lub Vermeera. Jeśli wolisz fotografie, wydrukuj i opraw ulubione biało-czarne zdjęcie i ozdób nim ścianę w niecodziennym miejscu – na przykład w łazience.

Zdjęcia: Living4Media

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline