Jak wybrać idealny materac?

Jeśli budzisz się z bólem pleców, być może śpisz na materacu, który wcale nie jest dla Ciebie idealny. Zwykle poświęcamy czas na wybór pościeli i pledów, a materace pozostają na dalszym planie. A przecież to one w dużej mierze odpowiadają za nasze słodkie sny!

westwing-jak-wybrac-materac

Podpowiadamy, jaki materac wybrać. Bonelowy czy lateksowy? Miękki czy twardy? W jakim rozmiarze? Odpowiedzi na te pytania będą miały wpływ na nasz zdrowy sen, zdrowe plecy… i zdrowsze życie.

Materac: pytania i odpowiedzi

W jakiej pozycji śpisz najchętniej?

Jeśli na plecach – potrzebujesz twardego materaca, w który się nie zapadniesz. Jeśli wolisz spać na boku, wybierz lepiej mniej twardy materac, który nie będzie uwierał w barki i ręce. A może lubisz wtulać twarz w materac? Wtedy prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie materac o średniej twardości.

westwing-wybieramy-idealny-materac

Ile ważysz?

Jeśli kupujesz materac, Twoja waga będzie jednym z czynników determinujących odpowiedni wybór. Ludzie, którzy mniej ważą, potrzebują elastycznych materaców umożliwiających dobrą dystrybucję wagi. Jeśli ważysz nieco więcej, lepiej wybierz twardszy materac.

westwing-wybieramy-materac-idealny

Czy w nocy jest Ci zbyt ciepło? Wiercisz się?

Jeśli w nocy dużo się ruszasz, wybierz twardszy materac, który umożliwi Ci łatwiejszą zmianę pozycji ciała. Jeśli zawsze jest Ci ciepło – kup materac sprężynowy, który zapewni lepszą wentylację.

westwing-materace-idealne

Rodzaje materaców: który jest dla mnie?

Idealny materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy, ani – w żadnym wypadku – zdeformowany. Lepiej zapomnieć o wełnianych materacach naszych babć! Materac powinien równomiernie podpierać kręgosłup. Najczęściej spotyka się następujące typy materaców:

  • Materac sprężynowy: twardy, elastyczny, oddychający. Zwykle dostępne są materace sprężynowe o różnym stopniu twardości, co zapewnia wygodę i elastyczność. Zaleta – dobre podparcie kręgosłupa. Wada: w bardziej obciążanych miejscach sprężyny mogą się odkształcać.
  • Materac z pianki poliuretanowej: idealny dla dzieci lub na łóżkach, na których nie śpi się zbyt często (na przykład w pokoju gościnnym). Zalety: dobrze izoluje. Wady: z czasem traci twardość. Gęstość najlepszych materaców z pianki poliuretanowej wynosi 25 kg/ m³, przy grubości od 18 do 20 centymetrów.
  • Materac lateksowy: lateks jest najbardziej naturalnym materiałem (roztworem kauczuku naturalnego), który jest higieniczny, nie traci elastyczności i dopasowuje się do naszych ruchów. Zaleta: wygoda! Wada: ten typ materaca jest nieco droższy.
  • Materac z pianki Visco: zrobiony z materiału o aktywnej pamięci” idealnie dostosowuje się do naszych ciał. Pozwala odpoczywać jakby w stanie nieważkości, co ma duży wpływ na jakość snu. Zaleta: świeżość. Wada: materace z tej pianki można kłaść tylko na drewnianych listwach.
westwing-wybieramy-materace-idealne

Jak dbać o materac?

Aby nowy materac pozostał czysty, zwarty i elastyczny, warto przestrzegać kilku prostych zasad.

Ważna jest dobra wentylacja. Po wstaniu z łóżka otwórz okno, pozwól materacowi pooddychać. W ten sposób sprawisz, że będzie Ci długo służył.
Życie materaca przedłużymy także używając funkcjonalnego pokrowca.

Aby materac się nie zdeformował, należy go przewracać na drugą stronę co trzy miesiące.

Materace najlepiej wymieniać co dziesięć lat. Nawet jeśli wyglądają dobrze, podczas wieloletniego użytkowania mogły się odkształcić i stracić na sprężystości.

Warto pamiętać także o jednej zasadzie: nawet najlepszy materac nie przyniesie wytchnienia, jeśli na sen poświęcimy jedynie 4 lub 5 godzin na sen! Zatem – dobranoc!

westwing-wybieramy-materace-idealne

Zdjęcia: living4media

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline