Jak wybrać stolik kawowy?

Stolik kawowy ma wiele zadań. Poza tym, co bardzo ważne, zwykle znajduje się dokładnie na środku pokoju, więc nie sposób go przegapić. A skoro nie sposób – lepiej, żeby był ładny.

Wybierając stolik kawowy warto pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze – zastanów się, jakie funkcje ma spełniać lub czego jeszcze brakuje w pokoju, a następnie wybierz taki model, który stanowi rozwiązanie tych problemów. Po drugie – weź pod uwagę nie tylko urodę mebla, ale także jego rozmiary.

  • Stoliki kawowe powinny mieć wysokość zbliżoną do wysokości mebli wypoczynkowych, czyli około 45 – 50 centymetrów.
  • Warto także pamiętać, że idealna odległość pomiędzy stolikiem i sofą, która pozwala swobodnie przemieszczać się i wygodnie siedzieć, to 45 centymetrów.
  • Zachowaj przynajmniej 80 centymetrów odległości pomiędzy stolikiem do kawy a telewizorem.
  • Najładniej prezentują się stoliki, których długość odpowiada połowie do dwóch trzecich długości kanapy.
  • Zanim kupisz wypatrzony stolik kawowy, zaznacz jego kontury taśmą klejącą na podłodze, by przekonać się, jak rozmiar mebla wpływa na pokój oraz otaczające przedmioty.
westwing-stolik-kawowy-bliźniak

Stoliki – bliźniaki

Jeśli stolik kawowy ma stanąć pomiędzy dwoma sofami lub przy większym zestawie wypoczynkowym, wybierz większy i masywniejszy mebel – lub dwa mniejsze. Takie stoły – bliźniaki można zsunąć, jeśli będziesz potrzebować większego blatu, lub rozsunąć, jeśli zechcesz, by to meble otaczające stolik przyciągały uwagę.

westwing-stolik-kawowy-szkło
westwing-stolik-kawowy-szkło-2

Szkło

Jeśli nie chcesz, by stolik kawowy stanowił umowne i widoczne centrum salonu, wybierz model ze szklanym blatem i wykończeniem dopasowanym do pozostałych mebli. Dzięki temu wszystkie elementy wystroju będą w równym stopniu przyciągały wzrok. Stolik ze szklanym blatem sprawdzi się także wtedy, gdy masz ciekawy dywan i nie chcesz go zasłaniać.  Pamiętaj, że grubsze szklane blaty mają często zielonkawy odcień widoczny na krawędziach. Jeśli zależy Ci na bezbarwnej szklanej powierzchni – stolik będzie droższy.

westwing-stolik-kawowy-otomana

Więcej niż stolik

Miłośnicy koloru i ciekawych rozwiązań mogą zastąpić tradycyjny stolik kawowy pufem lub otomaną. Postawiona na takim wyjątkowym stoliku taca będzie stabilną bazą dla książek, wazonu lub innych przedmiotów. Pamiętaj jednak, by zwrócić uwagę na materiał, którym puf lub otomana zostały obite – może któryś z domowników zechce rozprostować nogi? Materiał powinien łatwo się czyścić. Lepiej unikać płótna oraz tkanin zawierających domieszki sztucznego jedwabiu lub wiskozy.

westwing-stolik-kawowy-okrągły
westwing-stolik-okrągły

Bez kantu

Stoliki kawowe o zaokrąglonych kształtach dadzą wrażenie ruchu i przestrzeni, i sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie jest dużo siedzisk w różnych stylach. Jeśli stolika nie można ustawić tak, by łatwo go było dosięgnąć z każdego miejsca, zdecyduj się na zestaw dwóch lub trzech stolików w różnych rozmiarach. Mniejsze stoliki chowane pod największym to sposób na to, by każdy z gości miał pod ręką wygodny blat.  Komplety zaokrąglonych stolików są idealnym wyborem do salonów zbyt małych lub…zbyt kwadratowych.

westwing-stolik-do-kawy-industrial

Stolik z fabrycznym pazurem

Stolik kawowy w stylu industrialnym doda wnętrzu charakteru. Wybierając stolik z palet lub stolik – wózek, warto upewnić się, że będzie stabilny. Nierówne nogi lub zardzewiałe spody mogą porysować podłogę lub zaplamić dywan, dlatego zanim z dumą pokażesz swój stylowy stolik gościom, zabezpiecz filcem wszystkie nie do końca gładkie miejsca.

westwing-stolik-do-kawy-niski

Niestandardowo

Czasem stolik kawowy o niestandardowym rozmiarze jest dokładnie tym, czego brakuje w salonie. Niskie stoliki przydadzą się wtedy, gdy nie chcemy zasłonić niewysokiego mebla lub – tak jak na zdjęciu – ognia igrającego w kominku. Najbardziej liczy się przecież to, by stolik sprawdzał się we wnętrzu i pasował do jego estetyki.

Zdjęcia: Living4Media

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline