PORADY: Jak zaaranżować regał na książki

Regały o otwartych półkach mogą być prawdziwą ozdobą pokoju, ale bardzo często układamy na nich zbyt wiele i zostają zdominowane przez bałagan. Gromadzone przez lata powieści i bibeloty zdecydowanie zasługują na lepszą oprawę! Jak zaaranżować regał na książki, aby zawsze był efektownym elementem wystroju salonu? Przeczytaj nasze porady!

1. Dopasuj kolory

Zanim zaczniesz układać swoje skarby na półkach, przemyśl paletę kolorów. Dotyczy to zarówno książek, jak i bibelotów. Salon to miejsce, w którym chcesz wyeksponować najładniejsze egzemplarze, na pozostałe książki znajdzie się miejsce gdzie indziej. Ogranicz się do trzech lub czterech kolorów i postaraj się powtórzyć każdy przynajmniej trzy razy.

2. Wymieszaj faktury

Nawet przy ograniczonej palecie kolorów dekoracje nie będą wyglądać nudno, jeśli poeksperymentujesz trochę z fakturą materiałów. Gładkie drewno, połyskliwy metal i chropowate muszle razem? Jak najbardziej! Niektórym książkom możesz też sprawić specjalne, tekstylne okładki.

3. Ułóż książki na różne sposoby

Nie wszystkie książki muszą być ułożone tak samo. Zamiast szczelnie wypełniać nimi półki, ułóż część z nich poziomo, a część pionowo. Dzięki temu zyskasz więcej miejsca na dekoracje.

4. Ułóż książki warstwami

Pogrupuj książki w małe stosy i ułóż je warstwowo, tak aby mniejsze leżały na większych. Twój regał na książki będzie wyglądał zdecydowanie lepiej i łatwiej będzie Ci sięgnąć po egzemplarz, którego akurat potrzebujesz.

efektowny regał na książki

5. Ustaw duże dekoracje

Czas na duże dekoracje. Przynieś wszystkie lampiony, pudełka i podstawki na książki, i rozstaw je na półkach, przechodząc od największych do najmniejszych. Wybierz interesujące ozdoby o różnych kształtach. Przyda się też kilka abstrakcyjnych dodatków.

6. Dodaj zdjęcia i obrazki

Zdjęcia i obrazki z ulubionymi cytatami sprawią, że Twój regał zyska wyjątkowy charakter. Śmiało dodaj fotografie bliskich i przyjaciół. Pamiętaj tylko, aby oprawić je w pasujące ramki.

7. Dodaj małe dekoracje

Na regale nie może również zabraknąć uroczych drobiazgów. Wyeksponuj świeczki zapachowe, małe figurki, zawieszki i inne drobiazgi. To idealna okazja, aby wyciągnąć z szuflady zakurzone pamiątki z podróży.

8. Zadbaj o rośliny

Rośliny, szczególnie te pnące zawsze dobrze wyglądają na regale. Możesz dodać odrobinę koloru, ustawiając w wazonie świeże kwiaty albo zdecydować się na rośliny doniczkowe. Kaktusy też dobrze spełnią swoje zadanie, a prawie nie trzeba ich podlewać…

Gotowe! Teraz na Twoim regale w końcu zapanował porządek!

jak zaaranżować regał na książki

Zdjęcia i materiały video: Westwing

Agnieszka Adamczyk

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline