Jak zrobić album na zdjęcia

W dobie cyfrowych aparatów mnóstwo zdjęć zalega na twardych dyskach komputerów. Choć wykonujemy setki ujęć, rzadko je potem oglądamy. Wiele osób zgadza się, że to zdjęcia na papierze przegląda się najwygodniej, a eleganckie albumy są najpiękniejszymi pamiątkami związanymi z ważnymi uroczystościami czy odprężającymi chwilami spędzonymi na wakacjach. Dla tych, którzy lubią zdjęcia w tradycyjnej formie, przygotowaliśmy kilka rad, jak zrobić stylowy album na zdjęcia, do którego z przyjemnością będzie się wracać nawet po wielu latach. Najlepiej nie odkładać tego na później i od razu przystąpić do pracy.

Album na zdjęcia z segregatora

Jak zrobić album na zdjęcia z segregatora? Przygotuj: tkaninę, nić, zestaw do szycia, kartony lub kartki dopasowane rozmiarem do segregatora, dziurkacz, klej.

Wykonanie albumu z segregatora warto zacząć od wyboru tkaniny, która będzie pasować do stylu i charakteru albumu. Jeśli w albumie znajdą się zdjęcia dziecka – tkanina może być zdobiona dziecięcymi wzorami, a jeśli zdjęcia z wakacji – muszelkami lub statkami. Do albumu świątecznego pasuje tkanina w kratę, a do ślubnego – elegancki, połyskliwy materiał (na przykład adamaszek).

Na wybranej tkaninie kładziemy otwarty segregator i przycinamy tkaninę tak, by zrobić z niej okładkę (zachowując odstęp na szwy). Odmierzoną tkaninę zszywamy i obrabiamy. Kiedy okładka z materiału będzie gotowa, możemy włożyć w nią segregator.

Do kolorowych kartek lub kartonów przyklejamy wybrane zdjęcia w wybranym porządku. Tak przygotowane karty możemy dodatkowo ozdobić rysunkami lub naklejkami. W gotowych stronnicach robimy równe dziurki dziurkaczem i wkładamy do segregatora. Kartki można także włożyć do koszulek.

Album na zdjęcia z kartonu

Przygotuj: kilka arkuszy kartonu w wybranym kolorze, papier kolorowy, twardszy karton na okładkę, klej, ołówek, nożyczki, włóczkę w dopasowanym lub kontrastującym kolorze.

Z papieru kolorowego wycinamy trójkąty, z których stworzymy kieszonki na zdjęcia. Trójkąty muszą być nieco większe niż rogi zdjęć. Kolorowe trójkąty przyklejamy klejem do kartonów w miejscach, gdzie mają być fotografie zostawiając 2 centymetry marginesu na zszycie. Przygotowany karton na okładkę ozdabiamy papierem kolorowym i włóczką wedle uznania. Składamy wszystkie kartki ze zdjęciami oraz okładkę razem i robimy na brzegu dziurki dziurkaczem. Przeciągamy kawałki włóczki i wiążemy kokardki.

Album na zdjęcia z zeszytu

Przygotuj: gładki zeszyt lub szkicownik w twardej oprawie, spray (na przykład z brokatem), kolorową taśmę klejącą (najlepiej kilka rodzajów i wzorów), długopis lub pióro.

Okładkę zeszytu lub tylko jej brzegi spryskujemy lakierem dla osiągnięcia ciekawego efektu. Na kartkach przyklejamy wybrane zdjęcia za pomocą kolorowej taśmy klejącej. Najlepiej przykleić pasek taśmy na górze i na dole zdjęcia, nie na rogach. Kolejne zdjęcia można przykleić innym rodzajem taśmy, aby album był kolorowy. Zdjęcia należy przyklejać tak, by móc przy każdym umieścić opis lub datę. Długopisem lub piórem wykonujemy odręczne opisy. Gotowe!

Własnoręcznie zrobiony album na zdjęcia — domowe majsterkowanie

Zrobienie oryginalnego albumu do zdjęć to doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną. Do wspólnego wycinania i klejenia warto zaprosić już najmłodszych domowników. Z myślą o dzieciach do oklejenia albumu można przygotować kolorowe rysunki wycięte z komiksów i czasopism. Przydadzą się też naklejki, kredki i flamastry. Maluchy lubią wszystko, co się błyszczy, warto więc sięgnąć także po cekiny i brokat. Samodzielnie zrobiony album na zdjęcia sprawi, że bardziej docenimy drukowane fotografie i zachęci do ich wspólnego przeglądania! Tak wykonane albumy na zdjęcia to wspaniały pomysł na prezent dla rodziny i znajomych!

 

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline