Jaśnie oświecone

Okazałe kandelabry, skromne lampiony, lichtarze, świeczniki, żyrandole… Oryginalna oprawa świec to ważny element architektury domu. Niezależnie od tego, czy świece są głównym źródłem światła, czy migotliwą dekoracją drugiego planu.

Stara dobra klasyka

Jeśli przyjdzie nam wymienić konieczne atrybuty pałacowego wnętrza, kandelabr pojawi się bodaj na pierwszym miejscu. Młodszy kuzyn żyrandola stanął na własnych nogach (często długich i ozdobnych) w XVIII wieku i od tej pory jest niezbywalnym elementem każdej stylowej przestrzeni. Tak jak tu, gdzie linia mosiężnych świeczników finezyjnie splata się z rokokowymi zawijasami ściennej sztukaterii.

JAŚNIE OŚWIECONE
Zdjęcie: Hammond/So Food/East News

Szyk pierwszego rzędu

Kominek to sprawdzone miejsce domowych ekspozycji. Ta dekoracja została zdeterminowana ascetyczną bryłą okapu. Zarówno formą, jak i kolorem świetnie wpisuje się monochromatyczną tonację salonu. Jest skromna i elegancka. Jak widać – by zdynamizować białą ścianę i wprowadzić do symetrycznego wnętrza trochę „powietrza” wystarczy rząd różnej wysokości smukłych lichtarzy.

JAŚNIE OŚWIECONE
Zdjęcie: Simon Upton/The Interior Archive/East News

Urokliwie, migotliwie

Żyrandol w roli żyrandola: w swojej funkcji podstawowej. Wersja uwspółcześniona, ale ciepła i stylowa. Korpus wykonany ze srebrnego drutu, a każda gałąź zakończona lampionem, który przypomina kwiat. Przez szybki sączy się nastrojowe światło. Rozświetlony jest też drugi plan: lichtarz na pomocniku i lampiony w witrynie. W naturalnym wnętrzu naturalne źródło światła to podejście naturalne.

JAŚNIE OŚWIECONE
Zdjęcie: Johnny Bouchier/Red Cover/East News

Teatr światła

Kompozycja jest dość intrygująca: mobilna drewniana platforma, na niej sześć wysokich drewnianych lichtarzy, świeczniki szklane, do tego zwierzaki – szmaciane i drewniane i jeszcze wielka misa plus kolorowe poduszki. Wszystko razem wygląda jak teatralna dekoracja, jak scena domowego teatru. Tylko gdzie są aktorzy? Pewnie za kulisami. Widać trafiliśmy na antrakt…

JAŚNIE OŚWIECONE
Zdjęcie: Stefan Thurmann/Picture Press/East News

Do góry nogami

Sam wdzięk: prosto, bezpretensjonalnie, bez pompy. Kilka porcelanowych i/lub metalowych kieliszków do jajek przewracamy na okrągłej (np. kamiennej) tacce do góry nogami i gorącym woskiem przyklejamy do nich świeczki (mogą być w różnych kolorach). Oto przepis na pełną uroku kompozycję śniadaniową. Jajczarki w roli świeczników sprawdzają się tak samo dobrze, jak w swojej funkcji zasadniczej.

JAŚNIE OŚWIECONE
Zdjęcie: Julia Hoersch/Picture Press/East News

Dialog światła

Na pierwszym planie dwa okazałe, wysokie lichtarze z ciemnego toczonego drewna. Ustawione na podłodze są jak dwie latarnie: przykuwają uwagę domowników i ogniskują ich spojrzenia. W tle – na kominku rząd mosiężnych lichtarzy, tworzących przemyślaną symetryczną kompozycję. Dialog świeczników toczy się na różnych poziomach: góra – dół, biel – czerń, drewno – metal.

JAŚNIE OŚWIECONE
Zdjęcie: Janne Peters/Picture Press/East News

Tekst: Westwing

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline