Lampa – ważna rzecz, czyli 9 porad dotyczących oświetlenia

Światło odgrywa w domu ważną rolę: nie tylko rozjaśnia każdy kąt, ale także tworzy wyjątkową atmosferę, podkreśla styl wnętrza i jego najmocniejsze punkty. Westwing przedstawia 9 porad dotyczących wyboru i rozmieszczenia źródeł światła.

1 Wetswing lighting lampa i dwa żyrandole

Oświetlenie wielopoziomowe

Oświetlenie wielopoziomowe to zestaw źródeł światła rozmieszczonych na różnej wysokości. Zwykle są to lampy sufitowe i podłogowe oraz kinkiety. Ich połączenie pozwala dostosować natężenie i wysokość światła zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Wskazówka: wybierz lampy sufitowe rozpraszające światło, które stworzą jednolite tło oraz lampy stołowe i podłogowe w tym samym stylu.

Światło w ciemnym pomieszczeniu

Wnętrza z ciemnymi meblami mają wyjątkową moc: wyglądają jednocześnie przytulnie i zmysłowo. Mają także swoje wady – wydają się mniejsze niż w rzeczywistości są i…pochłaniają światło. Aby uniknąć tego efektu, warto zadbać o jaśniejsze i mocniejsze źródła światła niż w pozostałych pomieszczeniach. Wybieraj duże żyrandole oraz lampy ze szklanymi lub metalowymi abażurami.

2 Wetswing lighting światło punktowe i lampa

Światło punktowe i dekoracyjne

W przypadku dużych pomieszczeń, takich jak kuchnia lub przestronne studio, możemy wydzielać poszczególne strefy funkcjonalne za pomocą światła. Światło punktowe pozwoli zaakcentować różne elementy wyposażenia wnętrz, na przykład stół jadalniany, kącik relaksu lub czytelniczy. Z kolei światło dekoracyjne podkreśli wybrane ozdoby – obraz na ścianie lub kolekcję na półce.

Więcej światła!

Kryształowy bądź szklany żyrandol to nie tylko symbol luksusu, ale także doskonały sposób na pomnożenie źródeł światła. Światło odbite w kryształach, wypełniające świetlistymi plamkami wszystkie zakamarki domu, tworzy iluzję jasnego wnętrza. Westwing radzi: zawieś żyrandol lub kinkiety przy lustrze, a pomieszczenie wyda się dwa razy większe!

3 Wetswing lighting 3 lampy

Intensywność światła

Potrzebujesz jasnego światła do czytania, przyciemnionego na romantyczną kolację i świetlistego tła w momentach relaksu? Dzięki prostemu urządzeniu, jakim jest ściemniacz, możesz kontrolować pożądane natężenie światła. W ten sposób nie tylko stworzysz przyjemną atmosferę, ale także możesz oszczędzać energię.

5 Wetswing lighting żyrandol u sufitu

Światło w małym pokoju z niskim sufitem

Wybór mebli i kolorów do małego pomieszczenia jest zwykle ograniczony, ale właściwe oświetlenie pozwoli zniwelować jego braki. Przede wszystkim należy pozbyć się masywnych żyrandoli. Powieszone w małym pomieszczeniu o niskim suficie sprawi, że wnętrze wyda się jeszcze niższe. Idealnym rozwiązaniem będzie kinkiet lub plafon, którego abażur będzie kierował światło na sufit. Tak skierowane światło poszerzy optycznie pokój.

6 Wetswing lighting lampa i światło LED

Światła LED

Oświetlenie LED dla mebli, podłóg i ścian to ostatnio bardzo popularny trend. Światła LED można wykorzystać na wiele sposobów: do wyboru mamy świetlówki LED wbudowane w plinty, podłogi, ściany, taśmy LED, meble z oświetleniem LED i wiele innych. Takie oświetlenie zastosowane w przedpokoju pomoże nam odnaleźć drogę, kiedy zapadnie zmrok, lub pomoże podkreślić strefę funkcjonalną w pokoju – na przykład barek lub telewizor.

7 Wetswing lighting lampy w strefie biura

Światło strefowe w biurze i kuchni

Czasem nawet bardzo intensywne światło ogólne nie wystarcza. Niektóre strefy wymagają zastosowania dodatkowego oświetlenia. Ta zasada dotyczy głównie biurek, miejsc przeznaczonych do czytania lub blatów roboczych w kuchniach. Jasne światło sprawi, że oczy nie będą się męczyć, a wszystko będzie dobrze widoczne. Rada: dla większej wygody światła strefowe powinno stosować się z oświetleniem ogólnym.

4 Wetswing lighting lampa nastrojowa

Ciepłe światło dla przyjemnej atmosfery

Jeśli w domu chcesz czuć wygodę i przytulność, wybierz lampę ze świetlówką emitującą ciepłe światło: lekko żółtawa łuna pomaga zrelaksować się i odprężyć, natomiast zimne, białe światło pasuje do biur.

Zobacz, jak samodzielnie zrobić lampki bożonarodzeniowe!

Zdjęcia: living4media

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline