Minimalizm w mieszkaniu

Minimalizm w mieszkaniu to jeden z trendów, który zostanie z nami na dłużej. Czyste formy i przestronne wnętrza pozwalają się doskonale zrelaksować. Przy okazji zawsze można pozbyć się wielu rzeczy, które najlepsze lata mają już za sobą. Od czego zacząć? Przeczytaj nasze porady!

Porada nr 1: Im mniej, tym lepiej

Prostota to klucz do stylu minimalistycznego. Sprawdza się zarówno w życiu codziennym, jak i mieszkaniu. Dlatego najlepiej jeszcze dzisiaj przejrzyj szufladę po szufladzie i usuń zbędne dekoracje z półek. Weź do ręki każdą rzecz i zastanów się, czy wciąż jest Ci potrzebna. Jeśli kupujesz nową, w zamian pozbądź się innej. Twoje mieszkanie odetchnie z ulgą.

Porada nr 2: Uporządkuj małe dodatki

Małe dekoracje dodają wnętrzom uroku, ale przez nie na półkach często tworzy się bałagan. Idealnym rozwiązaniem są tace i etażerki. Ustaw je na stoliku nocnym, biurku i toaletce. Minimalizm w mieszkaniu wymaga porządku.

sposób na minimalistyczne wnętrze

Porada nr 3: Ogranicz się do kilku kolorów

Mieszkanie w stylu minimalistycznym przeważnie utrzymane jest w bieli i czerni. Jeśli wolisz inne kolory, nie ma problemu, ale pamiętaj, żeby nie było ich za dużo. Dwa kolory dominujące i kilka wyrazistych dodatków w zupełności wystarczą. Urozmaicenie zapewnią natomiast różnorodne faktury materiałów. Gładkie, szorstkie, połyskliwe, matowe — możesz łączyć je ze sobą do woli.

Porada nr 4: Dodaj miękkie tkaniny

Poduszki, koce i kapy z długim włosem wspaniale ocieplają minimalistyczne wnętrze. Dzięki nim mieszkanie wygląda bardziej swojsko. Poza tym w chłodne, zimowe wieczory puszysty dywan czy przerzucona przez krzesło skóra na pewno zostaną docenione.

minimalizm 6 porad

Porada nr 5: Czyste formy i proste linie

Minimalizm w mieszkaniu to przede wszystkim meble i dodatki o geometrycznych formach, pozbawione ozdobników. Nie ma tu miejsca na orientalne dywany, obrazy w rzeźbionych ramach czy antyczne rzeźby. Ale geometryczne bryły również mogą być inspirujące, szczególnie dla miłośników sztuki współczesnej.

Porada 6: Grafiki

Reprodukcje impresjonistów i sielankowe pejzaże nie idą w parze z minimalizmem, ale to nie znaczy, że ściany muszą być gołe! Mile widziane są grafiki i inspirujące cytaty. Walory ozdobne mogą mieć oryginalne czcionki, cienie i proste rysunki.

Porada 7: Rośliny

Minimalizm w mieszkaniu nie oznacza rezygnacji z natury. Po prostu zamiast kolorowych polnych kwiatów postaw na rośliny o dużych, zielonych liściach. Świetnie sprawdzą się sukulenty i palmy oraz harmonijne bonsai.

dodatki do minimalistycznego salonu

I na koniec: nie bój się otwartych przestrzeni i pustych kątów!

Zamiast na siłę je zapełniać, lepiej postaw na oryginalne oświetlenie. Różne źródła światła, odpowiednio rozmieszczone i wykorzystane do wyeksponowania elementów architektonicznych będą największą zaletą Twojego mieszkania!

Zdjęcia i materiały wideo: Westwing

Agnieszka Adamczyk

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline