Odkryj na nowo styl wiktoriański!

Królewski przepych w Twoim domu? Teraz to możliwe. Styl wiktoriański, bogaty i dekoracyjny, może być przez niektórych postrzegany jako nieco duszny. Aby trochę go przewietrzyć, postanowiliśmy stworzyć nowocześniejszą wersję stylu. Odkryj na nowo styl wiktoriański.

westwing-styl-wiktorianski

Połowa XIX wieku w Wielkiej Brytanii, czyli czasy panowania królowej Wiktorii zwane epoką wiktoriańską, były zwieńczeniem rewolucji przemysłowej oraz sukcesów kolonialnych mocarstwa. W odniesieniu do wnętrzarstwa przymiotnik wiktoriański odnosi się do bogatego, luksusowego stylu tamtej epoki, czerpiącego z gotyku, rokoko oraz sztuki dalekich krajów, na przykład Maroka.

westwing-styl-wiktorianski-1

Meble:

Wiktoriańskie meble są zdobione, tapicerowane drogimi materiałami i dekorowane elementami wycinanymi w ciemnym drewnie. W wiktoriańskich salonach z lubością ustawiano dekoracyjne komplety. Aby współcześnie złagodzić ich stylistyczną wymowę i wprowadzić do wnętrza odrobinę nowoczesności, spróbuj połączyć dekoracyjność z prostotą, na przykład jeden lub bogato zdobione meble z prostymi, designerskimi sprzętami. Na łożu w starym stylu rozłóż modną współcześnie prostą pościel, stylowy stół z mahoniu otocz krzesłami ze stali, a dekoracyjną sofę odmień tapicerką w biało-czarną jodełkę.

westwing-styl-wiktorianski-5
westwing-styl-wiktorianski-3

Kolory:

W wiktoriańskich domach wszystkie pokoje różniły się od siebie kolorami. Ogromną popularnością cieszyły się wówczas czerwień, burgund, purpura, żółcień i błękit. Ci, którzy nie przepadają za takimi barwami, mogą pomalować ściany wnętrza na biało lub kremowo, a następnie uzupełnić aranżację kolorowymi dodatkami i akcesoriami. Do łask wracają także tapety – do wiktoriańskiego wnętrza warto wybrać toile de Jouy lub tak modne w epoce wiktoriańskiej kwiatowe wzory. Nie tapetuj wszystkich ścian, a jedynie jedną, by wyróżniała się na tle bieli pozostałych.

westwing-styl-wiktorianski-2

Akcesoria:

Styl wiktoriański charakteryzuje obfitość niewielkich dekoracji – obrazków, figurek z porcelany, żyrandoli, orientalnych chodników, rzeźb z marmuru, luster… W przypadku nowoczesnych wnętrz takie przeładowanie nie jest raczej wskazane. Nowoczesny styl wiktoriański korzysta z dekoracji oszczędnie i ostrożnie. Wyeksponuj swoją kolekcję chińskiej porcelany na bufecie, wybierz ścianę – ale tylko jedną – na której zawiesisz obrazy i plakaty w dekoracyjnych, różniących się od siebie ramach lub ozdób wnętrze metalicznymi dodatkami. Złoto, miedź i srebro są ostatnio bardzo modne!

westwing-styl-wiktorianski-4

Tkaniny:

Styl wiktoriański to aksamity, hafty i jedwabie zdobiące zasłony, pokrowce, poszewki, a nawet ściany. Jeśli w nowoczesnym wnętrzu także pragniesz wykorzystać bogato zdobione tkaniny, zachowaj umiar. Udekoruj okna długimi zasłonami z falbankami, ale wybierz materiał w nowoczesny, graficzny wzór. Wybierz orientalny chodnik, który będzie kontrastował z prostymi meblami, a na designerskiej sofie rozłóż kwadratowe i okrągłe poduszki w kwiatowe wzory lub indiańskie motywy.

Zdjęcia: Living4Media

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline