Poradnik: jak zaplanować perfekcyjny ślub

Jest czerwiec, pierwszy ciepły miesiąc z literką „r” w nazwie, więc sezon ślubny rozpoczyna się na dobre. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który ułatwi Wam zorganizowanie niezapomnianego ślubu i przyjęcia weselnego.

everbay-wedding-bm115

Krok 1. Zaplanujcie datę i wybierzcie miejsce (12 do 6 miesięcy wcześniej)

Zgodnie z niepisaną tradycją ślub powinien odbyć się mniej więcej po upływie roku od zaręczyn. Przygotowania należy rozpocząć pół roku wcześniej, choć bywają pary, którym na zorganizowanie ślubu i przyjęcia weselnego wystarczają trzy miesiące. Na początek wybierzcie miejsce ceremonii, znajdźcie odpowiednią datę i ustalcie przybliżoną liczbę gości. Sprawdźcie też stan Waszego konta.

057-everbay-wedding-photography-IMG_7038-01

Krok 2. Zacznijcie robić rezerwacje (do 6 miesięcy wcześniej)

Jeśli macie jasną wizję Waszego wesela, wiecie, jak ma wyglądać i w jakim ma być stylu… nie czekajcie! Szybko zarezerwujcie miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie weselne. Zwróćcie uwagę na jakość serwowanych tam posiłków i życzliwość personelu. Bardzo ważną rolę odgrywa też muzyka. Zastanówcie się, czy wybrać zespół muzyczny, czy DJ-a. Dla przyjezdnych gości zarezerwujcie pokoje.

everbay-wedding-bm178

Krok 3. Wybór sukienki i garnituru (5 miesięcy wcześniej)

O tym, że jesteście dla siebie stworzeni, wszyscy już wiedzą. Teraz trzeba to zaakcentować pasującymi do siebie ubraniami. Należy skupić się na szczegółach: koszule, chusteczki, kolory, dodatki dla panny młodej. Najważniejszą, choć często pomijaną kwestią, jest wygoda pary młodej. Przez cały dzień i noc powinniście czuć się komfortowo. Suknia ślubna to temat rzeka. Panna młoda nie powinna wybierać jej sama, jednak narzeczony nie może w tym uczestniczyć. Najlepszym rozwiązaniem będzie siostra lub przyjaciółka. Warto zabrać ze sobą aparat i zrobić kilka zdjęć w różnych sukienkach. To pomoże w podjęciu decyzji. Zawsze można też skonsultować swój wybór z rodziną. Zacznijcie myśleć nad wyborem świadków, bo oni także potrzebują czasu na skompletowanie odpowiedniego stroju.

wedding-la-jack-080

Krok 4. Dojazd na ślub (4-5 miesięcy wcześniej)

Już wiecie, jak dotrzecie na ślub? Limuzyną? Dorożką? Warto pomyśleć o rezerwacji, bo oferty last minute raczej nie będzie. Jeżeli planujecie miesiąc miodowy, to pomyślcie teraz nad destynacją. Pamiętajcie, że luksusowe hotele i egzotyczne lokalizacje nie są konieczne. Najważniejsze jest, że będziecie razem. Romantyczny wyjazd nie musi zrujnować waszego budżetu, bo Polska pełna jest pięknych miejsc.

274-IMG_0103

Krok 5. Zaproszenia (4 miesięcy wcześniej)

Zaproszenia należy przesłać gościom weselnym mniej więcej miesiąc przed ślubem. Na ich druk potrzeba kilku dni, więc zostawcie sobie trochę czasu na wypadek błędów. Nikt nie chce mieć zniekształconego nazwiska. Ważnych gości wypada zaprosić osobiście.

047-everbay-wedding-photography-IMG_9242

Krok 6. Obrączki (3 miesiące wcześniej)

W Polsce obrączki nosi się na prawej ręce, a dokładnie na palcu serdecznym. Jakie wybrać? Możliwości są nieograniczone. Złoto jest jednym z klasyków, ale zamiast złota żółtego, wiele osób wybiera białe lub kombinację białego z różowym. Możecie też sięgnąć po krążki wykonane z koralików, nici, trawy morskiej… Wyobraźnia narzeczonych nie zna granic!

019-everbay-wedding-photography-IMG_6611-dual

Krok 7. Zdjęcia, wideo i stylistka (3-2 miesiące wcześniej)

Warto uwiecznić ten wyjątkowy dzień, aby móc do niego wrócić po latach. Wynajmijcie doświadczonego fotografa i kamerzystę. Bądźcie ostrożni i pamiętajcie, że to nie jest zwykła pozycja na Waszej liście to-do. Przejrzyjcie portfolio, porozmawiajcie osobiście z wybranym fotografem i kamerzystą. Ważne jest, abyście dobrze się czuli w ich obecności. Dalej, idźcie do fryzjera i kosmetyczki (tak, pan młody też!). Panna młoda powinna zrobić testową fryzurę i makijaż, aby nie zostać niemile zaskoczoną w tym wielkim dniu.

108i-IMG_8625

Krok 8. Tort, dekoracje, akcesoria (2 miesiące wcześniej)

Tort weselny i inne słodkie desery odgrywają ważną rolę. Wybierzcie się osobiście do cukierni i spróbujcie wszystkich zamawianych słodkości. Jeśli chcecie być pewni, że nic Was niemile nie zaskoczy, umówcie się także na spróbowanie dań z menu weselnego. Panna młoda powinna wybrać akcesoria: pończochy, bieliznę, welon, buty. Nie zapomnijcie zamówić kwiatów! Mamy na myśli nie tylko bukiet ślubny, ale także bukiety dla świadków, do butonierki, ewentualnie kwiaty do dekoracji pojazdu. Zróbcie plan usadzenia gości i wydrukujcie etykiety na weselny stół.

111-IMG_8879-dual

Krok 9. Lista prezentów ślubnych (1 miesiąc przedtem)

Aby uniknąć kłopotliwych sytuacji, zróbcie listę wymarzonych prezentów. Dzięki niej nie otrzymacie kilku kompletów sztućców czy czterech ekspresów do kawy. Propozycje wyjątkowych prezentów ślubnych znajdziecie na naszej stronie.

576-IMG_0119

Krok 10. Czas na finał: dzień ślubu!

Zadania na dzisiaj: odebrać bukiety, pójść do fryzjera i kosmetyczki, ozdobić samochód, przygotować obrączki, dokumenty i… cieszyć się tym wspaniałym, ważnym dniem!

095-everbay-wedding-photography-IMG_7556

Tekst powstał na podstawie wywiadu z czeskimi fotografami, Martinem i Zuzką, ze studia Everbay.

Zdjęcia: © 2015 Everbay Co. | International wedding, portrait and editorial photography | Martin Slechta & Zuzana Benesova

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline